#ziveslovo 8.8.2020

#ziveslovo 8.8.2020

K Ježišovi pristúpil istý človek, padol pred ním na kolená a hovoril: „Pane, zmiluj sa nad mojím synom: je námesačný a veľmi trpí, lebo často padne do ohňa a často do vody. Priviedol som ho k tvojim učeníkom, no nemohli ho uzdraviť.“

Ježiš povedal: „Neveriace a skazené pokolenie, dokiaľ budem s vami? Dokedy vás mám ešte trpieť? Priveďte ho sem ku mne.“ Ježiš zlému duchu pohrozil, ten z neho vyšiel a chlapec bol od tej hodiny zdravý.

Keď boli učeníci s Ježišom sami, pristúpili k nemu a spýtali sa ho: „Prečo sme ho nemohli vyhnať my?“

On im povedal: „Pre svoju malú vieru. Veru, hovorím vám: Ak budete mať vieru ako horčičné zrnko a poviete tomuto vrchu: ‚Prejdi odtiaľto ta!‘ – prejde. A nič vám nebude nemožné.“

Mt 17, 14-20

 

vedúci spol. Martindom Mário Tomášik

Dnes čítame o situácii, ktorá nás môže prekvapiť. Ježiš tu nie je ani „sladučký“, ako si ho často zaškatuľkujeme, a ani „trpiaci“. Dalo by sa povedať, že je nahnevaný.

Prečo? Pretože sa stretol s ďalšou situáciou, keď je človek trápený zlým duchom. Jedna z vecí, ktorú Ježiš robí, je, že marí (ničí) diablove skutky, diablovu činnosť. A tu ide navyše o dieťa, ktoré je trápené.

Ježiš je jasne nespokojný aj s tým, že jeho učeníci s tým nevedeli nič urobiť. Inými slovami sa dá povedať, že od nich očakával, že chlapcovi už budú vedieť pomôcť.

Zdá sa, že Ježiš od nás očakáva, aby sme boli k dispozícii, keď ľudia potrebujú duchovnú pomoc. Často sa naša pomoc blížnemu zjednodušuje na fyzickú pomoc, pomoc v núdzi, pomoc v chorobe a podobne. A to je, samozrejme, veľmi dôležité a Božie slovo nás k tomu jasne vyzýva. No je potrebné byť ochotný pomôcť, aj keď sa niekto ocitne v duchovnej núdzi. A dokonca vidíme, že iba ochota nestačí. Že treba aj vieru.

 

TIP NA DNES:

Ak uvidím, že niekto dnes potrebuje pomoc, tak mu pomôžem, zmením svoj plán, zastavím sa. (Nemyslím len to klasické – dať niečo bezdomovcovi, byť pozornejší… Možno pôjde len o maličkosť, ktorá však bude pre niekoho dôležitá.) Ak uvidím nejakú situáciu (či dopočujem sa o nej), že niekto potrebuje duchovnú pomoc, tak sa určite za neho poriadne (teda nielen nejaký modlitbový vzdych) pomodlím. Ak sa dá, tak ho povzbudím, alebo nasmerujem niekam, kde dostane pomoc aj v tejto (tak dôležitej) oblasti.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00