#ziveslovo 8.9.2019

#ziveslovo 8.9.2019

S Ježišom išli veľké zástupy. Tu sa obrátil a povedal im: „Ak niekto prichádza ku mne a nemá v nenávisti svojho otca, matku, ženu, deti, bratov, sestry, ba aj svoj život, nemôže byť mojím učeníkom. A kto ide za mnou a nenesie svoj kríž, nemôže byť mojím učeníkom.

Ak niekto z vás chce stavať vežu, či si najprv nesadne a neprepočíta náklad, či má na jej dokončenie? Aby sa mu potom, keď položí základ a nebude ju môcť dostavať, nezačali všetci, čo to uvidia, posmievať: ‚Tento človek začal stavať, a nemohol dokončiť.‘

Alebo keď sa kráľ chystá do boja s iným kráľom, či si najprv nesadne a neporozmýšľa, či sa môže s desiatimi tisícami postaviť proti tomu, ktorý ide proti nemu s dvadsiatimi tisícami? Ak nie, vyšle posolstvo, kým je tamten ešte ďaleko, a prosí o podmienky mieru.

Tak ani jeden z vás, ak sa nezriekne všetkého, čo má, nemôže byť mojím učeníkom.“

Lk 14, 25-33

 

korektorka Alžbeta Mráková

Nedávno sa ma môj zakrátko už štvorročný vnúčik opýtal, či je veľký. A dostal ma svojou otázkou do rozpakov. Ako mu odpovedať? Je najstarší, a teda aj najväčší z troch súrodencov. Teda oproti nim je veľký. Ale v porovnaní s dospelými ľuďmi, tatom alebo maminkou, je malý. Otázka sa nedá zodpovedať jedným slovom, na vysvetlenie potrebujeme pomôcku, a tou je porovnanie. V porovnaní s niečím väčším sa človek javí ako malý, a v porovnaní s menším sa javí ako veľký. A nie je to paradox.

Ježišove vyjadrenia o tom, že nemôže byť jeho učeníkom nikto z tých, čo na misku váh oproti miske s jeho hodnotou kladú rozličné iné hodnoty (otca, matku, ženu, deti… ba i svoj život), sa nám môžu vidieť nezvyčajne prísne a možno až nepochopiteľné. Ale odpoveď je skrytá v porovnaní, čo nám kto môže poskytnúť. A tu je Jeho ponuka bezkonkurenčná.

 

TIP NA DNES:

Dajme šancu minimalizmu v našom materiálnom živote a dosiahneme maximum od Darcu všetkých darov.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00