#ziveslovo 9.10.2020

#ziveslovo 9.10.2020

Keď Ježiš vyhnal zlého ducha, niektorí zo zástupu hovorili: „Mocou Belzebula, kniežaťa zlých duchov, vyháňa zlých duchov.“

Iní žiadali od neho znamenie z neba, aby ho pokúšali.

Ale on poznal ich myšlienky a povedal im: „Každé kráľovstvo vnútorne rozdelené spustne a dom na dom sa zrúti. Ak je aj satan vnútorne rozdelený, akože obstojí jeho kráľovstvo?

Vy hovoríte, že ja mocou Belzebula vyháňam zlých duchov. No ak ja vyháňam zlých duchov mocou Belzebula, čou mocou ich vyháňajú vaši synovia? Preto oni budú vašimi sudcami. Ale ak ja Božím prstom vyháňam zlých duchov, potom k vám prišlo Božie kráľovstvo.

Keď silný ozbrojený človek stráži svoj dvor, jeho majetok je v bezpečí. Ale keď ho prepadne silnejší ako on, premôže ho, vezme mu zbrane, na ktoré sa spoliehal, a korisť rozdelí.

Kto nie je so mnou, je proti mne, a kto nezhromažďuje so mnou, rozhadzuje.

Keď nečistý duch vyjde z človeka, blúdi po vyschnutých miestach a hľadá odpočinok. Ale keď nenájde, povie si: ‚Vrátim sa do svojho domu, odkiaľ som vyšiel.‘ Keď ta príde, nájde ho vymetený a vyzdobený. Tu odíde, vezme sedem iných duchov, horších ako je sám, vojdú dnu a usídlia sa tam. A stav takého človeka je nakoniec horší, ako bol predtým.“

Lk 11, 15 – 26

sestra Františka Čačková OSF

„Toto je vojna a tu niet neutrálnej zóny. Ak nie si na mojej strane, tak si nepriateľ. Ak nepomáhaš, tak veci len zhoršuješ.“ (voľný preklad Lk 11, 23 z The Message)

Mám rada kriminálky a keď som kedysi dávno čítala Sherlocka Holmesa, stávala som sa postupne obozretnejšou. Málokto ma obalamutil. Cibrilo to zmysly na inak neviditeľné a nepodstatné detaily a na súvislosti, ktoré na prvý pohľad nedávali zmysel.

Tak nejako sa pozerám aj na toto evanjelium. Do silného sa pustí iba od neho silnejší, alebo niekedy aj slabší (nie však silou, ale úsudkom). Alebo ktokoľvek, kto je lepšie ozbrojený. Chlapi sa dnes pustili do Ježiša. Strieľali však naslepo. Ježiš nezatajuje, koho „prstom“ robí tieto čistky v duchovnom svete a životoch posadnutých. Vždy bol jednoznačný v tom, na koho a na čo sa spolieha.

 

TIP NA DNES:

A my? Na čo sa spoliehame? Aké sú zbrane, ktorými chceme vyhrať? Máme ich vyčistené a pripravené na použitie? Či iba vyleštené zvonku, ale inak nefunkčné?

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00