#ziveslovo 9.4.2021

#ziveslovo 9.4.2021

Ježiš sa znova zjavil učeníkom pri Tiberiadskom mori. A zjavil sa takto: Boli spolu Šimon Peter, Tomáš nazývaný Didymus, Natanael z Kány Galilejskej, Zebedejovi synovia a iní dvaja z jeho učeníkov.

Šimon Peter im povedal: „Idem loviť ryby.“

Povedali mu: „Pôjdeme aj my s tebou.“ Išli a nastúpili na loď. Ale tej noci nechytili nič.

Keď sa už rozodnilo, stál Ježiš na brehu; ale učeníci nevedeli, že je to Ježiš. A Ježiš sa ich opýtal: „Deti, máte niečo na jedenie?“

Odpovedali mu: „Nemáme.“

On im povedal: „Spustite sieť z pravej strany lode a nájdete.“ Oni spustili a pre množstvo rýb ju už nevládali vytiahnuť.

Učeník, ktorého Ježiš miloval, povedal Petrovi: „To je Pán.“ Len čo Šimon Peter počul, že je to Pán, pripásal si šaty – nebol totiž oblečený – a skočil do mora. Ostatní učeníci prišli na lodi, lebo neboli ďaleko od brehu, len asi dvesto lakťov, a sieť s rybami ťahali za sebou.

Keď vystúpili na breh, videli rozloženú pahrebu a na nej položenú rybu a chlieb. Ježiš im povedal: „Doneste z rýb, čo ste teraz chytili!“ Šimon Peter šiel a vytiahol na breh sieť plnú veľkých rýb. Bolo ich stopäťdesiattri. A hoci ich bolo toľko, sieť sa nepretrhla.

Ježiš im povedal: „Poďte jesť!“ A nik z učeníkov sa ho neodvážil spýtať: „Kto si?“, lebo vedeli, že je to Pán.

Ježiš pristúpil, vzal chlieb a dával im; podobne aj rybu.

To sa Ježiš učeníkom zjavil už tretí raz od svojho zmŕtvychvstania.

Jn 21, 1-14

jezuita Peter Girašek, SJ

Môj život sa niekedy podobá úteku. Potrebujem sa niečím zamestnať, aby som si oddýchol od ťažkých myšlienok, spomienok, výčitiek či starostí.

Sťaby mama, ktorá potichu poodchýli dvere, aby videla, či jej dieťa spí – s takýmto rešpektom pristupuješ ku mne ty, Ježišu. Tak nejako to vnímam v dnešnom evanjeliu. Svoju prítomnosť apoštolom nevnucuješ. A predsa prejavíš veľmi konkrétny záujem o nich: „Deti, máte niečo na jedenie?“ Pýtaš sa ich na to „naše“, bežné, každodenné, ľudské… Týmto mi ukazuješ, že si so mnou nielen vo chvíľach radosti, alebo keď sa mi darí, ale aj v mojej únave, všednosti…

 

TIP NA DNES:

Ježišu, chcem aj ja byť dnes pre niekoho ako si ty pre mňa a prejaviť konkrétne, hoci aj malým gestom úprimného záujmu, slovami povzbudenia, úsmevom…

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00