Zneužívanie na internete: Je vaše online dieťa v bezpečí?

Zneužívanie na internete: Je vaše online dieťa v bezpečí?

Upozornenie pre čitateľov: Text obsahuje sexuálne podfarbený text, robíme tak však pre ilustráciu reality, kedy uverejňujeme ukážky z četovania autorky s mužmi na zoznamke.

Internet je plný tmavých zákutí, ale aj v takom verejnom priestore, ako je Facebook alebo Pokec, sa nájdu identity, ktoré dokážu zneužiť vaše najcennejšie informácie. A nielen informácie – aj vás samotných.

Stalo sa to asi pred trinástimi rokmi. V tej dobe zažívali veľký boom portály ako Pokec, ICQ a Skype. O Facebooku sme počuli len matne, ale nebol pre nás prioritou. Každý bol na Pokeci – alebo každý chcel byť. Každý mal ICQ číslo – alebo chcel mať. A ja som nebola výnimkou. Teda bola som – doma sme síce mali počítač, ale nie internet. Vedela som spraviť prezentáciu v PowerPointe a pracovať s tabuľkami v Exceli v čase, keď si moji spolužiaci vymieňali klebety na internete. Na niečo to azda dobré bolo; na druhej strane, o to viac som chcela zapadnúť a byť in. Jasné, že som sa k internetu dostala – v škole, v knižnici, u príbuzných či kamarátov. A vytvorila som si nick (prezývku) na Pokeci.

 

NADŠENIE, NECHUŤ, VYTRIEZVENIE

Mať trinásť a môcť si nerušene písať s chalanmi na internete bolo lákavé – obzvlášť, keď pre chalanov v triede som bola príliš športový typ. Na Pokeci to však nikomu nevadilo. V profile som mala len cool fotky a zaujímavé info o sebe. Našťastie ma naši vychovali tak, že na neslušné správy či návrhy som odpovedala ignoráciou a končili priamo v koši.

Po čase som si však začala intenzívne písať s asi o tri roky starším chalanom. Nebol úplne neznámy, bývalý žiak našej školy, registrovala som ho z videnia. Hokejista, športovec, bavil sa so mnou otvorene a dokonca si ma pamätal. Aj keď sa mi nejako extra nepáčil, imponoval mi záujem staršieho chalana. Až do istej doby.

Predsa len, bol to chalan v puberte. Spolužiaci, ktorí ho poznali, rozširovali historky, čo a ako už robil s dievčatami. Nepovažovala som tie klebety za relevantné, kým…

… sa naše – teda jeho – správy nezačali čoraz viac točiť okolo sexu a vecí s tým spojených. Popravde, v tej dobe ma to absolútne nezaujímalo, ba dokonca mi to bolo nepríjemné. Prosila som ho, aby s tým prestal. Na chvíľu si dal pauzu. Viackrát ma pozval von. Ani raz som nešla. Vďaka Bohu.

Časom naše konverzácie prestali úplne. Ja som odmietla debatovať o sexe a jeho v tom čase nič iné nezaujímalo. Na túto epizódu zo života tínedžera som zabudla. Vedela som, že spolužiačky to zažívajú bežne, spoločne sme sa zdieľali. Nebrala som to nejako tragicky, veď sa, koniec koncov, nič nestalo.

 

Zneužívanie na internete: Je vaše online dieťa v bezpečí?

 

O DVANÁSŤ ROKOV NESKÔR

Na existenciu portálu ako Pokec som už dávno zabudla. Letí Facebook, Instagram. Človek má aspoň zdanlivo väčšiu kontrolu nad obsahom svojej sociálnej siete. Nepridávam ani som si nepridávala neznámych ľudí. Profil využívam skôr na marketingové a propagačné účely. Viem však, že nie každý to berie takto. Stretávam sa so známymi, zväčša dievčatami a ženami, ktoré sa neboja pridávať si cudzích chlapcov či neznámych mužov. Občas sa s nimi púšťajú do debát, občas len sledujú ich profily.

Učila som v škole a ako obzvlášť kritická skupina sa ukázali deti vo veku 8 – 13 rokov. Netušili, ako sa správať na sociálnych sieťach. Dievčatá posielali chlapcom odhalené fotografie a chlapci sa neštítili zdieľať ich medzi sebou. Osemročné dievčatká si písali so štrnásťročnými chlapcami. O rozprávkach to veľmi nebolo.

V máji 2019 sa na HitHit-e rozbehla crowdfundingová kampaň na podporu dokumentárneho filmu českého režiséra Víta Klusáka V sieti. Vytvorili tri dievčenské profily na sociálnych sieťach a stalo sa niečo šialené. Okamžite sa im začali ozývať dospelí muži s ponukami na sex, masturbáciu, zdieľanie nahých obrázkov či na stretnutie. Čistý hnus.

Prišlo mi to ako bláznovstvo. Nechcelo sa mi celkom veriť, že je to až také zlé. A tak som si to chcela vyskúšať.

 

Zneužívanie na internete: Je vaše online dieťa v bezpečí?

 

EXPERIMENT

Po porade s vtedajším priateľom (teraz už manželom) som si vytvorila nový profil na istej sieti. Bez fotky, s vymysleným (detsky znejúcim) nickom Aninka_15. Udala som mesto, najnižší možný vek (15 rokov), vypla som počítač a odišla som. Vrátila som sa k stránke asi o ôsmej večer. Bola som v šoku. Nikam som nepísala, nevyvinula som žiadnu aktivitu, nemala som ani jednu fotku. Nebola som aktívna v žiadnej z miestností.

Napriek tomu som mala deväť správ (z toho asi sedem vulgárnych) s návrhmi na sex, na stretnutie, na sex za peniaze. No niektoré boli iba typu: „Ahoj, popíšeme?“ (Fakt sa táto veta ešte používa?) Napriek mojej pasivite správy pribúdali. Eliminovala som najvulgárnejšie a po prezretí profilov som sa rozhodla rozvíjať asi päť konverzácií. Z piatich konverzácií sa nakoniec vykľuli štyri, každá s iným podtónom. Ten piaty bol nejaký chalan, ktorý fakt pôsobil dosť nevinne v zmysle – chcem spoznať rovesníčky, hanbím sa v škole a podobne. Dokonca i jeho profil pôsobil dôveryhodne, ale buď bol skutočne tak v pohode a zúfalo hľadal kamarátku, alebo by si dával riadne načas.

Poviete si, že v tomto momente som sa mohla rozhodnúť nechať to tak. Predsa len, iba začiatok experimentu potvrdil, že realita je doslova taká, ak nie horšia ako v spomínanom dokumente. Som však novinár a nedalo mi nechať to tak. Stanovila som si čas – približne do desiatej večer. Dovtedy budem pokračovať v experimente, potom pošlem svoj profil do večných lovíšť. A tak som rozbehla konverzácie na štyroch frontoch, dajúc si niekoľko cieľov:

 

  1. Neposlať žiadnu svoju fotku, napriek tomu vymámiť od mužov aspoň jeden inkriminovaný záber.
  2. Vo všetkých prípadoch vystupovať ako trinásť, respektíve štrnásťročné dievča. Prispôsobiť tomu reč, opis udalostí, záujem. (Toto nebolo až také náročné, stačilo si predstaviť rozhovory dievčat cez veľkú prestávku v škole.)
  3. Ukončiť každý z rozhovorov odhalením, že nie som žiadne maloleté dievča, a poslať mužom odkaz, že toto nie je ani správne, ani zákonné.

 

Nasledujúce kapitoly budú pomenované reálnymi nickmi daných mužov. Zverejním aj ich fotky (nie nahé), ak tam boli, a priamy prepis konverzácií (screenshoty konverzácií máme v redakcii, pre lepšiu čitateľnosť uvádzame prepis). Prečo? Aby ste reálne videli, ako tí muži pôsobia a o čo im ide. Aby oni zažili ten pocit, aký zažívajú stovky dievčat, keď ich fotografie, často vymámené pod nejakou neškodnou zámienkou, kolujú po internete a ony s tým nemôžu vôbec nič urobiť.

Avšak, povedzme si rovno – toto nie je iba problém dievčat. Dnes sa doba posunula tak, že chlapci už dávno nie sú predátormi, ale môžu sa, rovnako ako hociktoré dievča, stať obeťou zneužívania na internete – vo vidine rýchleho zárobku, frajerstva, získavania skúseností či experimentovania často doplatia na svoju naivitu či neopatrnosť.

 

Zneužívanie na internete: Je vaše online dieťa v bezpečí?

 

TOMAS0910

Vek: 27 rokov

Mesto: Galanta

TOMAS0910: ahoj

Aninka_15: ahoj

TOMAS0910: akosa mas a co robis

Aninka_15: pozerala som serial.a ty?

TOMAS0910: nic o com popiseme

Aninka_15: hm, neviem. a co robis ty?

TOMAS0910: nic. a sama si teraz?

Aninka_15: hej, sama som

TOMAS0910: a nik ti tam nechodi?

Aninka_15: hej, sama som. mam sama izbu. oco spi a mama je v nocnej

TOMAS0910: aha, a uvolnena si?

Aninka_15: hej, preco by som nebola?

TOMAS0910: a v com si

Aninka_15:: v nohavickach a tricku…hihi 😀

TOMAS0910: aha a odfotis sa?

Aninka_15: nieeee…sa hanbim 😀 😀

TOMAS0910: sak sa cvak, aj ja sa…

Aninka_15: nejde mi fotak

 

Približne tu sa naša konverzácia skončila. Vymenili sme si ešte pár správ, ale keďže som sa odmietla odfotiť, týpek to vzdal. Pravdepodobne presedlal na iný objekt záujmu. Príde vám normálne, že 27-ročný chlap len tak z ničoho nič napíše (údajne) 15-ročnému dievčaťu a snaží sa z neho vymámiť fotografiu v tričku a nohavičkách? V tejto konkrétnej situácii sme sa k môjmu údajnému veku ani len nedostali, chalanovi to bolo očividne jedno. Správu na záver som neodoslala, lebo ma zamestnávali iné fronty.

Pre vysvetlenie: V tomto prípade som sa rozhodla vcítiť sa do dievčaťa, ktoré je viac-menej zvedavé, no zároveň dostatočne hanblivé. Vybrala som si obyčajnú situáciu, večer doma, normálna rodinka, otec spí, mama je na nočnej a dievčinka je sama v izbe, ešte nespí a zabáva sa na mobile. Ak máte pocit, že jej odpovede sú cez čiaru, tak vám odporúčam, aby ste sa lepšie zamysleli nad tým, ako komunikujú dievčatá v tomto veku na internete.

Tieto vety – to nie sú moje výmysly. Tieto vety štandardne zaznievajú v chatovacích miestnostiach, v statusoch, RP-čkach, správach na Facebooku či Instagrame. Tieto vety sú realitou – aj tie od dievčat, aj tie od mužov. Zamýšľam sa nad tým, ako by táto konverzácia pokračovala, keby som fotku poslala – hoci nie svoju, stačilo by aj obyčajnú stiahnutú z internetu. Desí ma tá predstava.

 

webmaster-xD

Vek: 22 rokov

Mesto: Ružomberok

Výška: 180 cm

Na Pokeci 6 rokov.

webmaster-xD: ahoj, nechces si zarobit niekolko desiatok eur? prisiel by som na mojej audine dohodli by sme sa co za kolko dopredu a peniaze ti dam hned som mlady mam 19 rokov sportovec ak som rusil prepac 🙂

Aninka_15: ahoj. a kolko by to asi bolo eur?

webmaster-xD: ahoj to zalezi na tebe do coho by si sla za kolko sama si povec btw kolko mas rokov? 🙂

Aninka_15: aha, tak ale ved ty povedz jaku mas predstavu…ja mam len 14, o mesiac budem mat 15

webmaster-xD: Tak a nejaku foto nemas?

Aninka_15: nieeee, ja sa nerada fotiiim…ale mozno by som nejaku nasla

webmaster-xD: joj, tak daj fb, nebudem ti tam pisat ak nechces len ta chcem vidiet aj ja ti dam. a uz si teda skusala nieco s chalanom?

Aninka_15: tak, nieco uz hej, ale nie vsetko

webmaster-xD: a co teda, ak sa smiem spytat?

webmaster-xD: a uz teda nie si panna, ci? tak ja ta nebudem do nicoho nutit, ty si povedz co a za kolko

 

Tu som konverzáciu prerušila. Prišlo mi zle. Rozhodla som sa, že je načase poslať mu odkaz, tak som napísala a naskenovala tento text: „Ponúkať sex za peniaze je trestné, aj keď máš 19, Audinu a čaja na pokeci len 14…“

Na to webmaster-xD reagoval takto:

webmaster-xD: Tak posli foto teda a co uz si skusala, hm?

webmaster-xD: Nechapacka, neva

Aninka_15: Milý webmaster, nie, nemám 14 a áno, pracujem ako novinár. Máš riadny prúser.

webmaster-xD: ked myslis….

 

Pravdou je, že v konečnom dôsledku mu „prúser“ neviem vyrobiť, ale mala som dojem, že by ho aspoň mohlo prekvapiť či vystrašiť zistenie, že na „druhej strane“ nie je zvedavé 14-ročné dievča. Jeho arogancia – to bolo to, čo ma dostalo úplne. Vedomie, že mu nikto nič nemôže. A vedomie, že sa takto stretol možno s mnohými dievčatami… Veď v konečnom dôsledku sa to nikto nikdy nedozvie.

 

Zneužívanie na internete: Je vaše online dieťa v bezpečí?

 

janeviem452

Vek: 22 rokov

Mesto: Bratislava

janeviem452: ahoj, mozem otazku?

Aninka_15: ahoj, jasne

janeviem452: aky je podla teba 16cm penis? hm?

Aninka_15: hm, akoze ci je dost velky sa ma pytas?

janeviem452: ci je maly stredny velky

Aninka_15: a to ja mam ako vediet? sak som este ziaden nevidela 😀 hihi 😀

janeviem452: a kolko mas rokov?

Aninka_15: strnact…ale za chvilu budem mat narodeniny

janeviem452: ale myslel som, ze ci ta realne lakalo vidiet nejaky

Aninka_15: asi by som sa hanbila, prvykrat

janeviem452: a spoluziacky sa chvalili, ze videli nejaky?

Aninka_15: jasne, aj fotky kolovali

janeviem452: aj mali sex

Aninka_15: dve hej

janeviem452: tiez maju 13 rokov? aj ta to zaujalo, a dostala si chut?

Aninka_15: nie som si celkom ista….ale nechcem byt ani posledna, hihi 😀 😀

janeviem452: cize by si to rada skusila v tych 13tich

Aninka_15: sak ja neviem, to neni take lahke, vraj sa to nesmie do 15tich

janeviem452: pomozem ty s tym ak chces

Aninka_15: to by slo?

janeviem452: ano, mozem ta … ja ak chces

Aninka_15: a ti nebude vadit, ze mam len 13?

janeviem452: ak ma neudas mozem to urobit

 

Konverzácia ešte chvíľu pokračovala tým, že sa pokúšal vymámiť zo mňa fotku. Nedala som, namiesto toho som mu poslala výstrahu, že mať sex s maloletým pod 15 rokov je trestné a že som novinár. Úplne bez odozvy.

Ak ste sa dočítali až sem a máte pocit, že už viac nedáte, nečítajte ďalej. Pretože posledná skúsenosť je naozaj len pre silné žalúdky.

 

mirec-632

Vek: 26 rokov

Mesto: Púchov

mirec-632: Ahoj, ako sa máš? Pokecáme si? Máš málo rokov?

Aninka_15: ahoj, to co znamena, malo rokov?

mirec-632: Že ja mám 26 a ty?

Aninka_15: Ja mám 15. Som prvacka na strednej. To je malo?

mirec-632: Ooo, to je super vek, nevadí 😀 a tebe neva, že mám veľa rokov

Aninka_15: podla mna je to akurat

mirec-632: presne, horšie by bolo, keby si mala 10. Mne sa páči, že máš 15

Aninka_15: tak keby že mám 10, asi nie som na pokeci 😀

mirec-632: neboj sa, kopec 10ročných tu je

Aninka_15: a co tu robia?

mirec-632: to ja neviem, hádam sex nehľadajú 😀

Aninka_15: 10rocni asi tazko

 

Na chvíľu preskočím túto pasáž. Toto fakt čítať nemusíte. Po niekoľkých priamych narážkach na sex a na to, čo všetko som už robila či nerobila (na všetky som odpovedala odmietavo či vyhýbavo), došlo aj na otázku, kedy mal on sex prvýkrát. Napísal, že v štrnástich.

 

Aninka_15: sa ti musim priznat…tiez mam len strnast

mirec-632: To fakt? Takže by som ti to robil v 14tich?

Aninka_15: no, a bol by to problem? sak aj ty si vravel, ze si mal 14

mirec-632: nie je, je to dobre, aj keby si mala 13, je to v norme

Aninka_15: myslis?

mirec-632: anooo

 

Samozrejme, po chvíli opäť došlo na to, či mu nepošlem fotku. Zahrala som to do autu, že hľadám nejakú schopnú, lebo mám nový počítač a neviem ju nájsť.

 

mirec-632: Chceš ho vidiet?

Aninka_15: by si mi poslal?

mirec-632: hej, ked aj ty

Aninka_15: tak to radsej nie, sa hanbim 😀

mirec-632: sak sa tolko nehanbi…a aku foto mi ides poslat?

Aninka_15: sak normalnu, hihi 😀 😀

mirec-632: mozes aj neslusnu 😀

Aninka_15: okej, ale najprv ty

 

A v tomto momente mi prišla nahá fotka. Nie stiahnutá z internetu, ale reálna. Nato som mu poslala sken nápisu: „Mať sex s osobou mladšou ako 15 rokov je trestné. A nie, nie je to okej, ani keď má 13 či 14… P. S.: Spoznávaš sa?“

 

V tejto chvíli si ma Mirec zablokoval, respektíve odhlásil sa. Bohu vďaka.

Predstavila som si, že tam namiesto mňa sedí mierne prestrašené, no zároveň zvedavé a poriadne zúfalé dievča…

Prečo som to celé vlastne urobila? Prečo som do toho išla s rizikom, že sa mi bude ťažko spať a že pravdepodobne po tejto skúsenosti sa raz budem báť dovoliť svojmu dieťaťu sadnúť za počítač?

Vít Klusák, režisér spomínaného dokumentu V sieti, to totiž odporúčal – ako jedinú aktívnu prevenciu. Iba vtedy, keď si títo zúfalí muži prestanú byť istí tým, kto je na druhej strane, a iba vtedy, keď budeme s deťmi otvorene a primerane veku hovoriť o sexualite, máme nádej, že sa situácia môže o čosi zlepšiť. Preto, ak mi neveríte po prečítaní tohto článku, skúste si to sami – na vlastnej koži pocítite krehkú zraniteľnosť pretkávanú zvedavosťou, ktorá napĺňa mysle detí a tínedžerov.

 

ODPORÚČANIE NA ZÁVER: #martyisdead

Najnovší seriál webovej televízie MALL TV slávi úspech. Napriek desivej téme – kyberšikane – získal hneď niekoľko ocenení. Prečo ho však spomínam pri téme zneužívania?

Hlavný hrdina, Marty, naletí na facebookový profil fiktívnej spolužiačky zo strednej. Po pár šteklivých fotkách, niekoľkých debatách a nepodarenom pokuse o videochat jej pošle intímne video. Zrazu však zistí, že na druhej strane nie je spolužiačka, ale niekto, o koho identite nemá ani poňatia a toto video plánuje zverejniť, ak Marty nebude plniť zadané úlohy.

Fikcia, alebo realita?

Samotný seriál je fikciou, no je založený na reálnych konverzáciách a príbehoch, ktoré sa dejú okolo nás. Práve preto je vhodný pre rodičov, učiteľov, tínedžerov. Nielen na pozeranie, ale aj na následnú diskusiu a rozbor. Na webovej stránke zverejnili tvorcovia skvelú pomôcku nielen pre rodičov či učiteľov. Rozhodne odporúčam prečítať každému, kto je akýmkoľvek spôsobom aktívny na sociálnej sieti.

Jedna vec je to, čo môžeme vo veci ochrany mladistvých na internete spraviť my. Popravde, veľa toho nie je.

Druhá vec je však to, čo môžu urobiť oni sami. Ako sa brániť. Ako si overovať profily používateľov.

A to už je aktívny krok k zmene.

 

Máme ku vám prosbu: Kliknite na banner nižšie. Aby sme mohli aj naďalej vydávať články, ktoré prinášajú nádej, potrebujeme darcov. Náš obsah už nezamykáme, no pokračovať môžeme iba vďaka vám. Staňte sa darcami. Ako našu vďačnosť vám budeme zdarma posielať raz mesačne naše noviny a dostanete na všetky nákupy kníh v našom e-shope výnimočnú zľavu.

 

Zneužívanie na internete: Je vaše online dieťa v bezpečí?

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00