TOP

Zomieram a neviem, že som chorý

Pri príchode záchrannej služby čaká rodina pacienta s varovaním, že chorý nevie o svojej rakovine. Aby sme neprezradili. Pacienti sú väčšinou bledí, vychudnutí, s utrápeným výzorom v tvári, zadýchaní, ubolení, s nechutenstvom, nemôžu spávať, prišli nedávno z nemocnice a nepomohli tam.  Vyšetrením zistím, že nedýcha polovica pľúc pre rozsev rakoviny, nízky tlak, zrýchlený pulz, bolestivé brucho, niekedy s hmatným nádorom.

 Autor:Viliam Dobiáš

V zdravotnej dokumentácii nájdem čerstvú prepúšťaciu správu so záverom, že ďalšia protinádorová liečba už nie je potrebná vzhľadom na rozsah nádoru a metastázy v pečeni, mozgu a kostiach. Ani ja už nemám čo a ako liečiť. S prehnanou nádejou v účinok chémie podám liek na uľahčenie dýchania, niečo proti bolesti, na upokojenie/utlmenie. Pacient vidí, že som ho vyšetril, preštudoval spis a dostal lieky, dobrý pocit pomôže viac ako liečivá.

 

Efekt po dvoch hodinách vyprchá, choroba a ťažkosti pokračujú. Keďže nevie, že mu ostáva najviac pár týždňov života, vŕta mu v hlave, prečo

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre