TOP

Zuzana Petruľáková: Záleží mi v prvom rade na tom, aby v našej rodine panovala pohoda, láska a prijatie

Na svoje detstvo spomína s úctou a vďakou. Mladosť sa jej zas spája so saleziánmi. Mamka troch malých detí Zuzana Petruľáková (32) nám v rozhovore prezradila, ako sa stať spokojnou maminou a aké ovocie to do rodiny prináša.

Hovoríš o sebe ako o spokojnej mamine. Pod tým titulom píšeš aj blog. Prezraď hneď na úvod, v čom spočíva tajomstvo spokojnej maminy.

V životnom optimizme, pozitívnom prístupe a vďačnosti. Je to vnútorné nastavenie. Z pohľadu vonkajších faktorov je moje základné tajomstvo úspechu byť relatívne vyspaná a najedená. (úsmev) Mať denný režim, ktorý vytvára rutinu a zabezpečuje pokrytie všetkých základných potrieb detí v správny čas (čas na prácu, čas ísť von, jesť i spať, hrať sa…), čo umožňuje rodinnej posádke udržiavať dobrú náladu. Dôležitá je pre mňa aj sieť vzťahov – s manželom, širšou rodinou, s priateľmi v rámci komunity. A tiež možnosť nájsť si občas čas len tak sama pre seba.

 

Bola si vždy spokojná mamka?

Asi áno. Tak ako som v podstate celý život tápala so svojím povolaním (zamestnaním) – nebolo to zlé, ale moja práca v marketingu nebola stále úplne ONO –, tak v materstve som sa našla.

 

 

Definuj nám: Spokojná mamina je taká…

… ktorá vytvára atmosféru lásky a prijatia.

 

Dá sa spokojnosti podľa teba aj naučiť (prípadne nejako sa k nej cielene dopracovať)?

Nedávno som počula, že najlepšie to ide vďačnosťou. Cieľom nie je lietať od šťastia v oblakoch každý deň. To je nereálne. Ale nadobudnúť vnútorný pokoj. Vidieť viac slnka ako mrakov. Usmievať sa. Tešiť sa z drobností. V konaní druhých predpokladať dobrý úmysel. Teraz na jar nám to môže ísť zas o kúsok ľahšie. (úsmev)

 

Poraď mamkám, ktoré sa necítia spokojné v materstve, čo by mali robiť, aby to zmenili.

Začať môžu tým, že

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre