7 dôvodov, prečo začať s rannou modlitbou už zajtra

7 dôvodov, prečo začať s rannou modlitbou už zajtra
Nie, nie je nevyhnutná. Určite však vieme, že všetky naše vzťahy sa formujú úprimnou komunikáciou. Bez nej nemôžeme naplno vyjadriť svoje potreby a tiež nevieme dať a prijať lásku. Ranná modlitba je úprimná komunikácia s Bohom. Vedomé rozhodnutie budovať s ním vzťah a odovzdanie celého dňa do rúk všemohúceho a milujúceho Otca. Prečo s ňou teda začať?
1. Vovádza nás do pokoja a istoty

Vedieť, že nie sme v niečom sami, opustení, to nám dáva uistenie, že situáciou prejdeme, i keď bude ťažká. Byť si vedomý, že ten niekto ma bezhranične miluje, pozná a dôveruje, je dôležitou ľudskou potrebou, bez nej často nedokážeme uskutočniť naše sny a plány. A ak je ten niekto Boh, ktorý vie o každom mojom nádychu, ťažkej situácii, chorobe, môžem smelo vykročiť do dňa hneď ráno.

 

2. Otvára srdce i myseľ

Občas náš ľudský pohľad na vec nestačí. Niekedy treba „vidieť viac“. Sú okolnosti dňa, ktoré dokážeme pochopiť vlastným rozumom, a potom sú situácie, v ktorých narazíme na vlastné limity. Niekedy zase potrebujeme počúvať druhého srdcom, a to naše práve v tejto chvíli nevie. Nechce. V oboch prípadoch vieme, že je tu niekto múdrejší a láskavejší, ktorý nám návod už dal. Ktorý s nami kráča už od rána, stačí sa stíšiť a nájsť odpoveď vo svojom vnútri. Ranná modlitba nás vie vnútorne nastaviť na Boží pohľad.

3. Všetky aktivity dňa majú svoje miesto

Možno ste už zažili pocit, že niečo nestíhate. Obava, ako si zorganizujete ďalší deň, prišla ešte večer. Rodina, práca, domácnosť, záujmové krúžky detí, úlohy a termíny, nákup… A ak všetko pôjde dobre, možno si predsa nájdete čas na svoje myšlienky či krátku modlitbu pri prechádzke s rodinným miláčikom. A čo tak začať deň inak? Dať si budík o pätnásť minút skôr a venovať prvé minúty dňa prečítaním si veršov zo Svätého písma alebo prosbe o múdrosť pri plánovaní si všetkých aktivít? Zrazu zistíme, že každá aktivita má svoju prioritu podľa môjho poslania a tiež, že najskôr sa musím naučiť milovať seba, až potom môžem utvárať dobré vzťahy s druhými, že osobný čas je veľmi dôležitý.

4. Dokáže skrotiť negatívne emócie

Mnoho ľudí pozná silu úprimnej modlitby. Veľa ráz už zabránila nešťastiu, možno rodinnej tragédii. Unáhlenému rozhodnutie v hneve a strachu, hádke v práci. A nie je to len rozmer akejsi meditácie či odpútania sa od ťažkej situácie. Niekedy príde moment, keď cítime, že nás situácia a emócia premáha, zdravý úsudok od nás postupne odchádza. Áno, iste, i vtedy môže veriaci človek siahnuť po modlitbe či prosbe, aby Boh zázračne a rýchlo zasiahol. Ale nastaviť svoju myseľ na Boží zdroj pokoja a sily už ráno, to vytvára akési záchranné lano, ktoré nám zabráni padnúť do priepasti nepokoja a napätých situácií.

5. Prináša skutočnú radosť

Štatistiku, žiaľ, nemáme, ale osobnú skúsenosť áno. Odovzdať svoj život, aktivity, blízkych, jednoducho každý svoj nádych niekomu takému silnému a láskavému prináša spolu s pokojom i vnútornú radosť. A čím väčší priestor radosť zaplní, tým menšiu príležitosť bude mať strach a úzkosť. Prečo to nechávať na neskôr, keď Boh na nás čaká s radosťou už ráno?

 

6. Učí nás disciplíne

Ranné vstávanie asi nebude to, čo privítame s nadšením. Ak však ovocím tohto kroku je pokojnejší a krajší deň a investíciou je večnosť, prečo nevyužiť túto výzvu? Možno máte povolanie, ktoré posúva modlitbu na iný čas dňa. Je to v poriadku, pretože Boh chápe naše životné okolnosti. I v tomto prípade môže platiť, že nezabúdať pravidelne budovať vzťah s Bohom nás posúva nielen duchovne, ale učí nás formovať sa i osobnostne, učí nás to disciplíne.

 

7. Vďaka nej zažívame hlbší vzťah s Bohom a ovplyvňuje kvalitu vzťahov s ľuďmi okolo nás

Mať s niekým živý, blízky vzťah si vyžaduje snahu. Starostlivosť o tento vzťah. Ak s niekým komunikujem párkrát za rok alebo menej, nemôže očakávať, že pri najbližšom stretnutí si porozumieme či sa dokonca spoznáme. Pozeráme sa na seba a náš mozog podáva životný výkon, aby našiel to správne meno. Keď raz odídeme z tohto sveta, nájsť správne meno Boha – Otca bude potrebné. Pravidelná ranná komunikácia alebo komunikácia v čase, ktorý si určíme, prehlbuje vzťah s Bohom, učíme sa mu lepšie porozumieť. A ak nás tento dialóg naplní odvahou, pokojom, radosťou, môžeme si byť istí, že sa začnú meniť i všetky vzťahy okolo nás.

 

Inšpirujúce knihy pre lepší vzťah s Bohom nájdete tu

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00