7 mýtov o sexualite v manželstve

7 mýtov o sexualite v manželstve
Možno ste sa s nimi stretli vo svojom okolí a možno ste ich zachytili ako populárne tvrdenia „druhej strany“ o tom, čo môžu, alebo nemôžu katolíci robiť v manželskej spálni. Zozbierali a v skratke sme vysvetlili sedem častých mýtov týkajúcich sa manželskej sexuality.

1. Môžeme mať sex, kedy chceme

Nie, nemôžete. Môžete sa milovať len vtedy, keď s tým obaja súhlasíte. Manželský súhlas je nevyhnutnou zložkou manželského spojenia. Darmo, že vám sa akurát chce, keď je vaša manželka chorá a nevládze. Alebo že ste sa celý deň tešili na to, ako budete večer spolu, no manžel prišiel nahnevaný z práce a naozaj sa mu nechce. Vzájomný rešpekt vám ohraničuje časové možnosti láskyplného manželského spojenia.

 

2. Môžem mať sex, ako chceme

Ak ste uzavreli manželstvo v Katolíckej cirkvi, tak toto je práve pre vás. Nie, nemôžete. Teda, môžete, ale ako by povedal svätý Augustín, nie všetko osoží… a nie všetko sa bude diať s Božím súhlasom. Manželské spojenie musí vždy obsahovať dva faktory – musí byť spojivé a plodivé. Spojivé – dochádza k spojeniu pohlavných orgánov. Plodivé – muž vyvrcholí do pošvy ženy. Akákoľvek antikoncepcia alebo antikoncepčné správanie vylučuje posvätnosť takéhoto aktu. Viac o tejto téme sa dočítate v knihe Christophera Westa: Radostná zvesť o sexe a manželstve.

 

3. Sex musí byť vždy vášnivý

Nemusí. Ba dokonca často ani nie je.

CHCETE SI PREČÍTAŤ CELÝ ROZHOVOR?

Prečítali ste si úryvok z tlačeného vydania Slovo+ (február 2023). Celý rozhovor nájdete v papierovej forme.

Ďalej v článku búrame tieto mýty:

  • Môžeme mať sex len vtedy, keď plánujeme dieťa
  • Nemôžeme mať sex, keď čakáme dieťa
  • Pri prvom manželskom sexe nemôžem otehotnieť
  • Boh by bol radšej, keby sme sex nemali a žili ako manželia v celibáte
7 mýtov o sexualite v manželstveKaždý mesiac prinášame v tlačenom Slovo+ tie najkvalitnejšie články a najzaujímavejší obsah, ktorý si môžete vychutnať doma a s vôňou papiera v modernej grafike. Objednajte si tlačené Slovo+ domov, pomôžete nám zachovať projekt Slovo+ a dostanete navyše úplne zdarma februárový výtlačok do vašej schránky priamo z redakcie.
Získajte bezplatne februárový výtlačok, kde nájdete aj tento článok, tu. (Je potrebné oň požiadať mimo nového predplatného).

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00