7 romantických predstáv o sexe v manželstve, ktorých sa radšej vzdajme

7 romantických predstáv o sexe v manželstve, ktorých sa radšej vzdajme
Ružovými lupeňmi obsypaná posteľ, vášnivá predohra, bezbolestné splynutie, vyvrcholenie v rovnakej chvíli a potom zaspatie v objatí až do rána. Samozrejme, oblečení len v Adamovom a Evinom rúchu. Mnohí z nás, ktorí už v manželských topánkach chodíme nejaký ten rok, sa týmto predstavám o svadobnej noci teraz už len zasmejeme. Koľkí sme však s nimi do manželstva naozaj vstupovali?

Mnohí, ak nie všetci. Úprimne, romantické knihy a filmy nám v tom veľmi nepomáhajú. Naopak, podporujú až nereálne idey, na ktorých dosiahnutie potrebujeme celé roky manželstva. Pričom lupene ruží sú tá úplne najľahšia časť.

Ak by som preto raz svoje deti, a s nimi ostatných čoskoro manželov, mohla upozorniť aspoň na niektoré mylné predstavy, ktoré vytvárajú na manželský sex nereálne očakávania, boli by to dozaista tieto:

 

1. Prvé milovanie je úžasné, nebolestivé a bez komplikácií. Nielen prvé, ale aj niekoľko nasledujúcich milovaní môže byť bolestivé. Dokonca z nich môžete byť aj vydesení a sklamaní. Môžete sa cítiť trápne, alebo sa pri nich veľa nasmejete. Ak je prvá manželská noc aj vašou úplne prvou sexuálnou skúsenosťou, s pravdepodobnosťou, ktorá hraničí s istotou, to nebude tá najlepšia noc v živote. Aspoň čo sa týka telesného zážitku. Niekedy môže byť problém aj fyziologický. Ak sa vám teda niečo nezdá, neváhajte zájsť za lekármi.

 

2. Orgazmus prichádza v rovnakej chvíli u oboch manželov. Pekná predstava, no realita a skúsenosť mnohých párov hovoria iné. Vyvrcholenie väčšinou prichádza najprv u muža. To však neznamená, že ho nemá dosiahnuť aj žena. Áno, môže to trvať omnoho dlhšie a pri prvých razoch možno nepríde vôbec. Je smutné, že mnoho žien, aj v dlhoročných manželstvách, orgazmus nikdy nezažilo. Aj preto by sa muži nemali prestať snažiť a zisťovať, ako môžu svojim polovičkám v tejto veci pomôcť.

 

7 romantických predstáv o sexe v manželstve, ktorých sa radšej vzdajme

 

3. Manželské objatie trvá hodiny a môže sa aj niekoľkokrát opakovať. Dĺžka (nielen) prvého sexu môže prekvapiť. Netreba očakávať, že to budú hodiny, ani že si to zopakujete niekoľkokrát za sebou. Okrem toho, čas nehovorí nič o kvalite. Pretože intímne spojenie nie je len fyzickou záležitosťou. Je to aj duchovné prepojenie, ktoré otvára novú dimenziu vzťahu.

 

4. V manželstve budete mať chuť na sex stále. Nie, naozaj nebudete. Možno budú dni, kedy sa budete chcieť milovať častejšie alebo viackrát za deň. S príchodom detí, povinností, ale aj vyšším vekom sa však aj táto túžba môže meniť. Zvlášť u žien, ktoré navyše neraz ovplyvňujú aj hormóny. Neznamená to, že sa sexu máte v istom bode vzdať. Práve naopak, v etapách života, kedy sa jeho frekvencia zmenší, je dobré vedome vyhľadávať príležitosti byť aj takto spolu.

 

5. Po manželskom zblížení zaspíte v nahom objatí a ostanete tak až do rána. Hoci táto predstava nemusí byť úplne vylúčená, vyzerá to, že sa napĺňa prevažne v romantických filmoch. Podobne ako očakávanie, že manžel vydrží mať svoju ruku položenú pod hlavou svojej ženy celú noc. Rovnako ako aj predpoklad, že si bezprostredne po milovaní budete zamilovane hľadieť do očí, kým nezaspíte. Oveľa skôr asi budete cítiť potrebu osprchovať sa.

 

7 romantických predstáv o sexe v manželstve, ktorých sa radšej vzdajme

 

6. Predohra vždy zaručí perfektný sex. Bielizeň, sviečky či vášnivé bozky sú dôležité. No nezaručia, že vaše intímne chvíle budú vždy úžasné. Netreba zabúdať na to, že samotný sex začína skôr ako až v posteli. Hoci muž na sex nepotrebuje žiadnu zvláštnu prípravu, mal by pamätať na fakt, že žena veľmi citlivo vníma jeho správanie počas celého dňa. Ak sa cíti milovaná a žiadaná, je pripravená darovať sa mu. Najprv možno milým slovom a dobrou večerou, potom aj intímne.

 

7. Pri sexe sa nerozpráva. Nemusí nám to byť prirodzené a zo začiatku možno ani príjemné, no komunikácia je dôležitá aj v tých najchúlostivejších chvíľach. Je dobré povedať svojmu partnerovi, čo sa vám páči a čo nie. Ak je niečo, čo vášmu partnerovi vyslovene prekáža, asi sa nebudete diviť, ak bude sex pre neho len nevyhnutným aktom. Ak teda má byť niečím viac, potrebujete sa poznať a akceptovať. Niekedy to chce aj priniesť obetu. Zároveň netreba zavárať oči ani pred ťažkosťami, ktoré manželské spojenie obmedzujú alebo sťažujú. A ak je to potrebné, vyhľadať aj odborníkov.

 

Sex v manželstve je úžasný dar. Nie však len taký obyčajný. Vyžaduje si citlivosť, empatiu, odhodlanie i veľa, preveľa času. Postupným odbaľovaním jeho jednotlivých vrstiev obalu zistíte, že je to viac ako vášeň či fyzické spojenie. Aj preto je dôležité odhaľovať o ňom falošné predstavy. Nech nám na neho nekrivia pohľad. Aby sme si ho, keď sa dostaneme k samotnému jadru, mohli nielen vychutnať, ale aj naplno prijať jeho hodnotu.

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00