7 tipov, ako spoznať, že ste v nebezpečnom manželstve
V manželstve existujú imaginárne kontrolky. Ak svietia nazeleno, všetko je v poriadku. Ak naoranžovo, spozornite. Ak im však dominuje červená farba, mali by ste rozhodne začať konať – váš vzťah sa totiž nachádza na pokraji rozpadnutia. Na ktoré „kontrolky“ si však rozhodne treba dať pozor?
Autorka titulnej fotografie: Slovo+ / Kristína Leidenfrostová
- Neustále konflikty – žiaden pokoj
Existuje mnoho manželstiev, ktoré sa radi označujú ako „talianske“ – raz prudké hádky, potom prudké udobrovanie, chvíľa pokoja a kolobeh sa začína znova. Keď však konflikty začnú prevládať a zdá sa, že pokoj vo vašej domácnosti nemá miesto, hrozí nebezpečenstvo. Jedným z častých problémov býva súťaživosť – obaja partneri trvajú na svojej pravde a nepripúšťajú kompromis, nieto ešte „výhru“ toho druhého. Cieľom je nadobudnúť presvedčenie, že „hráte“ za jeden tím. Alebo obaja vyhráte, alebo prehráte. Iná možnosť v manželstve neexistuje. Hádka nikdy nemá víťaza – iba dvoch porazených a zranených ľudí.
- Rodina sa mení na podnik
Komunikácia medzi manželmi sa odohráva na troch úrovniach. Na tej prvej sa rozprávajú o každodenných záležitostiach: Nakúpila si? Bol si po deti v škole? Zaplatila si šeky? Umyl si auto? Na druhej úrovni prebieha spoločné plánovanie: Zajtra nás čaká to a to a o mesiac ideme na návštevu k rodičom. Tretia úroveň si však vyžaduje prípravu a čas, pretože sa manželia bavia o vnútorných veciach. Spoločne hľadajú odpoveď na otázku: Čo je v nás? Ako si sa cítil vtedy a vtedy? O čom ešte snívaš? Ako prežívaš to a to? Keď vo vzťahu absentuje práve táto úroveň komunikácie, manželstvo i celá rodina sa postupne menia na podnik, ktorý sa riadi termínmi a splnenými i nesplnenými požiadavkami.
- Zbieranie bodov
Možno ste zachytili teóriu citovej banky. Tá hovorí o tom, že vo vzťahu (v princípe akomkoľvek) medzi dvoma ľuďmi ide „o napĺňanie citových nádob“. V praxi to vyzerá tak, že keď sa ku mne správaš dobre, napríklad často používaš môj jazyk lásky, moja citová nádoba sa napĺňa. Naopak, keď ma zraníš, z mojej citovej nádoby ubudne. A keď je citová nádoba prázdna, oheň je na streche. Koncept ako-tak principiálne nie je zlý, problém nastáva vtedy, keď začneme zbierať body. Ja mne – ty tebe. Alebo v opačnom garde – ty mne nie, ani ja tebe nie. Manželstvo však nie je o zbieraní bodov. Keď začnete manželovi počítať, koľkokrát meškal na večeru či zabudol nakúpiť, alebo manželke už päťdesiaty raz vyčítate večer s priateľkami, dostali ste sa do fázy zbierania bodov a je načase s tým niečo začať robiť.
- Aj tak ma nepochopí…
Načo mu to budem hovoriť? On mi nerozumie. S mojou manželkou sa nedá rozprávať, má úplne iné myslenie! Spoznávate tieto frázy? Ak sa vo vašom vzťahu dopracujete do chvíle, keď prestanete komunikovať, pretože máte pocit, že vás ten druhý aj tak nepochopí, je zle. Vyhľadajte pomoc – manželskú poradňu, kňaza, terapeuta. Funkčná komunikácia je základným pilierom zdravého vzťahu.
- Strata záujmu o sex
Kedysi ste sa milovali aj niekoľkokrát do týždňa, no teraz si ledva nájde na seba čas tak raz za mesiac? Stratila sa z vášho vzťahu túžba? Chýba vám intímny život? Nastal čas otvorene si o tejto téme pohovoriť. Prekáža vám niečo na partnerovi, kvôli čomu sa nedokážete uvoľniť? Alebo skrátka cítite únavu a vyčerpanie z práce? Strata záujmu o sex býva vážnou kontrolkou – možno nejde hneď o neveru, no časom môže jeden z partnerov riešiť nedostatok intímneho spolužitia práve takto. Poruchy v sexuálnom živote sú často následkom neriešených problémov v emocionálnej sfére. Treba teda problému prísť na koreň.
- Doma vládne peklo
Navonok pôsobíte ako usporiadaný pár, no len čo sa zavrú dvere vášho bytu, dokáže vás nahnevať aj maličkosť. Ani sa nenazdáte a ste vo vojne so svojím manželským partnerom. Kde sa stala chyba? Prečo pred ostatnými dokážete spolu vychádzať, no doma sa z vás stávajú zúrivé levy? Ak zažívate obdobnú situáciu, potrebujete pred sebou i pred svetom zhodiť masky a byť k sebe úprimní. Láskavo, no pravdivo komunikovať svoje pocity. Pomôcť vám môže napríklad nerušený víkend pre manželov spojený s prednáškami či posedenie s terapeutom.
- Únikové cesty
Internet, alkohol, pornografia, počítačové hry, fajčenie, workholizmus, drogy. Pokiaľ toto vo vašom vzťahu nefigurovalo a zrazu sa to do neho „priplichtilo“, zbystrite pozornosť. Naopak, ak máte vedomosť, že váš partner/partnerka je abstinent alebo bývalý narkoman a zrazu zistíte, že svoju nespokojnosť vo vzťahu rieši takto, niet na čo čakať. Možno ste nespozorovali znamenia predtým, nikdy však nie je neskoro začať vzniknutú situáciu riešiť.