7 tipov, čo pozerať a čítať v júli

7 tipov, čo pozerať a čítať v júli

Román, ktorý dostal Pulitzerovu cenu, napínavá detektívka i česká komédia pre manželov. Nech sa páči, prečítajte si náš výber toho, čo čítať a pozerať v júli.

Kde raky spievajú (Delia Owens)

Kde pozerať: Netflix

Máte radi napätie, detektívny príbeh a tínedžerské prostredie? To všetko spája titul Kde raky spievajú. Ak radi čítate, rozhodne sa pustite najskôr do knižnej verzie, ak vás však viac láka film, nevadí. Obe vás vtiahnu do deja a prenesú do močiarov a bažín Severnej Karolíny, kde sa Kya musí boriť s predsudkami okolia i s podozrením zo spáchania vraždy. Divoká nedotknutá príroda, osamelá, no citlivá hlavná hrdinka s bohatým vnútoným svetom a detektívna zápletka, ktorá vás bude držať v očakávaní až do posledných stránok. Zbaľte si knihu do kufra na dovolenku alebo si k nej len tak sadnite večer doma – zaručene ju tak skoro z rúk nepustíte. A ak sa rozhodnete pre film, pripravte sa poriadnu dávku napätia a strhujúce zábery prírody.

7 tipov, čo pozerať a čítať v júli

Svetlo, ktoré nevidíme (Anthony Doerr)

Kde pozerať: Netflix

Potešíme fanúšikov príbehov z 2. svetovej vojny a zároveň všetkých tých, ktorý si potrpia na kvalitnú literatúru i napínavé filmové spracovanie. Tento Pulitzerovou cenou ovenčený príbeh vás zoberie do Paríža. Šesťročná Marie-Laure prichádza o zrak, no jej otec sa nevzdáva a vytvorí dokonalú repliku štvrte v zmenšenej veľkosti, aby jeho dcéra mohla byť naďalej samostatná. Keď o pár rokov neskôr vtrhnú do Paríža nacisti, Marie-Laure aj s otcom musia utiecť. Werner je sirota, ktorú fascinuje technika a dostane sa na prestížnu školu pre Hitlerovu mládež. Keď sa počas vojny stretne s Marie-Laure, musí konfrontovať sám seba i svoje názory. Má vôbec šancu na zmenu alebo sú nemecké zákony vpísané tak hlboko, že skrátka nedokáže prestať?

7 tipov, čo pozerať a čítať v júli
elliesbookverse.blogspot.com

Zázraky z neba (Christy Wilson Beam)

Kde pozerať: Netflix

Ak ste ešte nevideli alebo nečítali túto kresťanskú klasiku o zázraku, neváhajte. Príbehové spracovanie inšpirované skutočnými udalosťami približuje to, ako stret s nadprirodzenom zmení život malej Annabely. Tá musí už ako desaťročná bojovať so zriedkavým nevyliečiteľným ochorením až do momentu, keď spadne do dutiny starého stromu. Ako sa s chorobou a následným zázrakom vyrovnáva rodina a čo prežíva samotná Anna? Príbeh je vhodný pre všetky vekové skupiny a odporúčame aj následnú debatu o filme. Začať môžete jednoduchou otázkou – robí Ježiš zázraky aj dnes?

7 tipov, čo pozerať a čítať v júli

Teória tigra

Kde pozerať: HBO Max

Česká komédia s trpkou príchuťou. Veterinár Jan má už plné zuby toho, ako mu manželka riadi život a rozhodne sa simulovať duševnú poruchu. Nechá sa zatvoriť do ústavu pre psychiatrických pacientov a kým sa jeho rodina trápi, on si užíva vytúženú slobodu. Nie všetko je však také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá, a toto „malé“ klamstvo spôsobí poriadny prievan. Herecký ohňostroj českých hviezd zaručuje kvalitu a nudiť sa rozhodne nebude. Veľmi odporúčame na manželské stretká a rôzne akcie pre manželov.

7 tipov, čo pozerať a čítať v júli
cinemart.sk

Hon na divokých ľudí (Hunt for the Wilder people)

Kde pozerať: HBO Max

Režisér Taika Waititi vás zoberie na Nový Zéland, kde spoznáte Rickyho, svojrázneho tínedžera žijúceho v náhradnej starostlivosti, ktorého sa ujme rovnako svojský manželský pár Bella a Hector. Zranený Ricky si postupne buduje vzťah k Belle, no jej náhla smrť a hroziaci návrat do systému náhradnej starostlivosti ho dovedie k netradičnému riešenie – nasimuluje svoju smrť a ujde od buša, rozhodnutý prežiť. Hector sa ho vydáva hľadať, no jeho zranenie spôsobí, že táto netradičná dvojica dostane novú šancu – šancu prežiť. Dobrodružná rodinná komédia pobaví tínedžerov aj ich rodičov, no hodí sa aj ako oddychový film po náročnom dni.

7 tipov, čo pozerať a čítať v júli
csfd.sk

Ulmovci–Postopách prvej blahoslavenej rodiny v dejinách Cirkvi (Agnieszka Bugała)

Príbeh prvej blahorečenej rodiny i prvého blahorečeného nenarodeného dieťa sa odohrával kúsok za slovenským hranicami v susednom Poľsku. Čo viedlo Jozefa a Viktóriu Ulmovcom k tomu, aby nezištne pomáhali každému, kto zaklopal na ich dvere? A čo spôsobilo, že boli ochotní riskovať svoje životy i životy svojich detí v mene záchrany nevinných ľudí? Odpovede nielen na tieto otázky môžete hľadať spolu s autorkou alebo si knihu môžete zvoliť na rodinné prázdninové čítanie a zamýšľať sa spoločne s vašimi ratolesťami. Ako by ste sa v danej situácii zachovali vy?

7 tipov, čo pozerať a čítať v júli

Diagnózy neprispôsobivého psychiatra (Max Kašparů)

Dajte si netradičné letné oddychové čítanie z pera obľúbeného českého psychiatra a kňaza. Typickým „maxovským“ štýlom vás zavedie do ulíc i do svojej ordinácie, budete sa smiať, ale občas vám úsmev zamrzne na tvári a nastolené otázky vám nedajú spať. Krátke príbehy môžu byť dobrým štartérom hlbokých rozhovorov, ale aj odľahčujúcim prvkom náročných konverzácií. Nenechajte si ujsť túto malú knižku, ktorá sa poľahky vojde do kabelky alebo do príručnej batožiny, a spríjemnite si čakanie na letisku alebo dlhšiu cestu vlakom či autobusom.

7 tipov, čo pozerať a čítať v júli

Úvodná snímka: unsplash.com

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00