7 tipov, čo pozerať a čítať v marci

7 tipov, čo pozerať a čítať v marci

Marec je mesiacom knihy, no my vám okrem knižných tipov ponúkame aj niekoľko kvalitných filmov či seriálov pre rodiny, tínedžerov, ale aj manželov. Pripravte sa na dávku napätia, ale i snímky vyvolávajúce kontroverzné otázky. Nebojte sa otvoriť Pandorinu skrinku a debatujte o témach, ktorými žije spoločnosť.

Októbrové dieťa (October Baby)

Streamovacia platforma: cinelux.sk

Prečo by ste si mali Októbrové dieťa pozrieť v marci? Pretože práve v tomto mesiaci Cirkev slávi sviatok Zvestovania Pána (25.3.) a zároveň Deň počatého dieťaťa (tiež 25.3.). Celkom dobrá príležitosť premýšľať nad filmom, ktorý vo svojej podstate rieši tému života, plodnosti, ale aj následkov nedokonalého potratu. Devätnásťročná Hannah sa dozvedá o svojej adopcii a dramatických okolnostiach svojho narodenia a vydáva sa hľadať svoju biologickú matku. Film je obzvlášť vhodný na rodinný večer s tínedžermi. Po dopozeraní filmu odporúčame nechať chvíľu na doznenie dojmov a potom viesť spoločnú diskusiu o pocitoch, rozhodnutiach a názoroch na danú tému. Októbrové dieťa sa dá rovnako využiť aj na diskusiu na hodinách náboženstva (cca od deviateho ročníka vyššie) alebo na stretkách. Vyžaduje si však(zo strany rodiča, učiteľa či animátora) prípravu vopred. Pozrite si ho, skúste premýšľať nad otázkami, ktoré si kladú tínedžeri, a potom si na nich pripravte aj odborne podložené odpovede.

7 tipov, čo pozerať a čítať v marci
Snímka: cinelux.sk

Druhýkrát ma neoklameš (FoolMeOnce)

Streamovacia platforma: Netflix

Táto temná miniséria s prvkami trileru vás bude držať v napätí až do konca. Príbeh manželstva, ktoré sa javí takmer ako ideálne, no pod povrchom buble minulosť i nevypovedaná prítomnosť. Kto koho vlastne klame? Ak si ho chcete skutočne užiť, pozerajte nerušene a rozhodne nie s deťmi. Prudko návykový štýl rozprávania vás možno donúti pozerať viac častí za sebou, no Netflix s tým počíta a celú sériu si pozriete približne za 8 hodín. Ak toľko času nemáte, spokojne si ho rozkúskujte, no garantujem vám, že rozuzlenie vás bude lákať natoľko, že nebudete vedieť prestať. Ak sa rozhodnete tento seriál pozerať s partnerom, skúste si položiť podobné otázky, aké si kladú hlavní hrdinovia. Azda tá najdôležitejšia tkvie v úprimnosti – máme pred sebou nejaké tajomstvá? A čo sa stane, keď raz vyjdú najavo?

7 tipov, čo pozerať a čítať v marci
Snímka: bizasialive.com

Moderná láska (Modern Love)

Streamovacia platforma: AmazonPrime

Ak sa nebojíte miernej kontroverznosti, pustite sa do dvoch sérií Modernej lásky. Seriál na Amazone nakrútený podľa rovnomenného populárneho stĺpčeka otvára témy kríz manželstva, kríz identity, nenaplnenej lásky, lásky v čase Covidu, lásky počas choroby, hľadania sexuálnej identity, ale aj lásky v zrelom veku. Dvadsať až tridsaťminútové časti spracované ako poviedky možno pozerať úplne oddelene, nenadväzujú na seba, takže ak sa rozhodnete vynechať časť o homosexuáloch alebo asexuálnom dievčati, o nič vážne neprídete. Niektoré časti (napríklad z prvej série časti 4 a 8) sú dokonca vhodné aj na predmanželskú prípravu, alebo sa na nich dá vystavať pekné manželské stretko. Vďaka ich vhodnej dĺžke si dokážete počas 90 minút pozrieť celý film a zároveň nastoliť vhodnú diskusiu.

7 tipov, čo pozerať a čítať v marci
Snímka: movierewind.com

Šťastný človek

Streamovacia platforma: HBO Max

Myslíte si, že transgender témy sa nás netýkajú a sú ďaleko za hranicami? O opaku vás presvedčí film Šťastný človek z česko-slovenskej produkcie. Sleduje intímny príbeh českej ženy, ktorá si vezme slovenského manžela, majú spolu dve deti a potom sa rozhodne pre tranzíciu na muža. Ide o dokument, nečakajte teda dávku dynamiky či napätia. Hlavní hrdinovia pustili filmárov do svojho domova, ukazujú bežný život a nastoľujú v divákovi otázky – ako to teda má byť? Aké je prežívanie človeka? A čo je to šťastie? Náročný film, ktorý však otvára dvere do diskusie – aký je môj pohľad na celú vec? Má Marvin právo na takúto zmenu? A aký to má vplyv na jeho rodinu? Otázky, ktoré nie je jednoduché položiť si a ešte náročnejšie je hľadať na nich odpovede. Film si vyžaduje zrelého diváka, ktorý sa nebojí konfrontovať vlastné názory a hľadať odpovede.

7 tipov, čo pozerať a čítať v marci
Snímka: somstastnyclovek.sk

Kauza nádej

Pôst je v plnom prúde a my vám ponúkame netradičný pohľad na nádej. Lee Strobel je americký konvertita, hľadač Pravdy, ktorý sa rozhodol poprieť existenciu Boha, no na svojej ceste musel uznať, že sa mýlil a Boh predsa len existuje. Autor bestsellerov ako Kauza Kristus, Kauza vieraKauza Ježiš vo svojej knihe Kauza nádej ponúka posolstvo Veľkej noci svietiace do dnešných časov beznádeje. Ak máte pocit, že zvládnete aj nebeletrizované čítanie, ktoré však plynie jednoducho, siahnite po tejto doslova populárno-náučnej literatúre a ponorte sa spolu s autorom do objavovania sveta kresťanskej nádeje.

7 tipov, čo pozerať a čítať v marci

Kde kúpiť: www.nakupujemplus.sk/viera/lee-strobel–kauza-nadej/

Nádej jednej matky

A teraz niečo pre ženy. Prvý diel rodinnej ságy nám približuje hneď niekoľko rodinných vzťahov. Precestujete Švajčiarsko, Francúzsko, Anglicko i Ameriku. Populárna autorka Francine Riversová tentokrát načrela do vlastnej rodinnej histórie a čitateľov vovedie do prostredia žien, v ktorom hrajú prím a určujú smer najmä vzťahy medzi matkami a dcérami. Otvára témy, ktoré sú stále aktuálne (samostatnosť, odpútanie sa od rodičovského domu, dôležitosť vzdelania, ale aj podceňovanie niektorých profesií) a dokáže sa priblížiť rôznym generáciam žien. Ak hľadáte vhodný darček napríklad pre tínedžerku, mamu na materskej, ale aj babičku, toutou knihou určite nič nepokazíte.

7 tipov, čo pozerať a čítať v marci

Kde kúpiť: www.nakupujemplus.sk/romany/francine-riversova–nadej-jednej-matky/

O Veľkom pôste a Veľkej noci pre deti (a nielen pre ne) alebo Listy z púšte

Radi by ste svojim deťom lepšie priblížili pôst? Hľadáte inšpiráciu na pôstne stretká, hodiny náboženstva alebo kázne pre deti? Siahnite po plne ilustrovanej knihe od poľskej autorky Dominiky Stadnickej-Strzembosz. Formou listov vysvetľuje deťom približne od ôsmich rokov význam Pôstu a približuje tajomstvá Veľkej noci. Či už sa rozhodnete čítať ich spoločne pri večernej modlitbe, alebo ich budete svojim ratolestiam dávkovať postupne, je len na vás. Táto knižná pomôcka však môže pre celú rodinu slúžiť ako odrazový mostík k hlbšiemu a intenzívnejšiemu prežívaniu Pôstneho obdobia.

7 tipov, čo pozerať a čítať v marci

Kde kúpiť: www.nakupujemplus.sk/viera/o-velkom-poste-a-velkej-noci-pre-deti–a-nielen-pre-ne–alebo-listy-z-puste–dominika-stadnicka-strzembosz-/

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00