TOP

Aj vy ste dokonalí rodičia?

Úsilie mamy a otca byť čo najlepším rodičom pre svoje deti je úplne prirodzené. Postarať sa o deti čo najlepšie, dať im aj to, čo sme my v detstve nemali, a vyzerať v tých malých detských očkách dokonalo – robíte to aj vy? Aj vy sa snažíte zo všetkých síl byť pre svoje dieťa dokonalým rodičom? A nepreháňate to?!

Na jednej strane sa nám môže zdať, že byť dokonalým rodičom je vlastne super. Chceme predsa pre svoje deti len to najlepšie. My chceme byť pre nich tými najlepšími. Chceme im ukazovať len tie dobré stránky. Ale skutočne prinášajú tieto naše snahy zniesť deťom aj modré z neba iba dobré ovocie? Čo ak im tou snahou o dokonalosť vlastne ubližujeme?

Akými rodičmi sme? Ako sa môžu prejavovať naše snahy o dokonalosť? Nenájdete sa aj vy v niektorom z týchto typov rodičov?

 

 

 1. Rodič Tajný agent

Naše správanie občas pripomína hru na tajného agenta.

„Poď synček, pôjdeme sa teraz trochu prejsť, lebo maminka má nejakú prácu.“

„A akú prácu má?“

„No… niečo ešte musí dokončiť.“

Prečo jednoducho nepovieme pravdu? Že maminka si potrebuje oddýchnuť a mať trošku čas sama pre seba, alebo že maminka ide ku kozmetičke – to býva tiež jedna zo zatajovaných informácií.

„Oci a kam ideš?“

„Mám ešte jedno pracovné stretnutie.“

Jasné, pracovné stretnutie, to znie lepšie, ako povedať: „Idem na pivo.“ Namiesto klamstva by sme sa skôr mohli naučiť hovoriť pravdu jazykom, ktorý deti chápu. Dať si pivko s kamošmi, veď to nie je nič hrozné. My sa však snažíme deťom nahovoriť niečo, čo vyznie lepšie, nepovieme im pravdu, pretože si myslíme, že by ju nepochopili, alebo že nie sú na ňu pripravené. Možno zatajujeme, pretože sa za niečo hanbíme. Je to ale skutočne lepšie, ako povedať pravdu?

 • Nezatajujte nič pred deťmi a neklamte im. Nech je váš dôvod hocijaký, deti si zaslúžia poznať pravdu. Poznať pravdu je vždy menej bolestivé ako moment, keď sa dieťa dozvie, že ste mu klamali. Čo učím dieťa tým, keď mu zatajujem pravdu a klamem?

 

 

 1. Rodič MacGyver

Aj vy radi pred deťmi vyzeráte ako tí, ktorí všetko vedia? Aké lákavé je nepriznať, že niečo neviem. To si radšej odpoveď rýchlo vymyslím či vygúglim, len aby som nepokazil dojem, ktorým na dieťa pôsobím.

„Vaaaau, tatko, ty vždy všetko vieš!“

Presne tak, toto si deti o nás dospelých myslia. A my im len veľmi neradi kazíme túto ich predstavu. Aké ťažké je priznať, že niečo nedokážeme urobiť, že na niektorú otázku jednoducho nepoznáme odpoveď.

 • Priznaj, keď niečo nevieš alebo nedokážeš. V očiach dieťaťa tým

  Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

  Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


  Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť  Komentáre