Ak chceme preukazovať lásku svojmu telu, hýbme sa

Ak chceme preukazovať lásku svojmu telu, hýbme sa
Naše telesné schránky sú chrámom Ducha Svätého. Majú slúžiť na oslavu Boha a tiež na to, aby sme s ich pomocou naplnili svoje poslanie tu na zemi. Aby sme to dokázali čo najlepšie, musíme sa naučiť venovať im primeranú pozornosť a starostlivosť. Ani priveľa, ani primálo.

Vo svojich knihách o tom zvykne hovorievať známa autorka Joyce Meyer, ktorá tým inšpiruje mnohých ďalších. Napríklad aj sympatickú inštruktorku Zumby, Strong Nation a nordic walkingu – Zuzanu Venglikovú. Tieto tri programy sú výbornými spôsobmi, ako sa začať (alebo tiež neprestať) hýbať aj v tejto zvláštnej „korona dobe“.

 

IDE TO AJ ONLINE

Povedzme si na rovinu – koronakríza fyzickému pohybu nepriala. Nemusíme byť pritom zanietenými športovcami, ani pravidelnými návštevníkmi fitnescentier. Možno za športovú aktivitu považujeme aj krátku prechádzku alebo behanie za deťmi na ihrisku. Karanténa a rôzne obmedzenia pohybu nám však vo veľkej miere zobrali aj tieto malé možnosti hýbať sa. Ľudia sú však tvory vynaliezavé a – rovnako ako v mnohých iných veciach – vynašli sme sa aj v tomto. Online svet nám to pritom výrazne uľahčil. A tak je už dnes viac ako kedykoľvek predtým bežné zacvičiť si pred počítačovou obrazovkou. Zuzka Vengliková to dobre vie, preto tiež „naskočila“ na online vlnu a ponúka svoje predcvičovanie Zumby a Strong Nation aj týmto spôsobom.

ROZHÝBAŤ SA TANCOM

Zumba je vo svojej podstate tanečná fitness hodina, ktorá vznikla úplne náhodou. Keď si raz známy kolumbijský choreograf, tanečník a fitness tréner Beto Perez zabudol na hodinu aerobiku predpripravenú nahrávku s hudbou, vytiahol z batoha svoju obľúbenú kazetu s latino hudbou a začal improvizovať. Hodina mala nečakaný úspech a odvtedy sa Zumba stala obľúbenou v mnohých krajinách – vrátane Slovenska. Cvičenie tancom sa zapáčilo aj Zuzke Venglikovej. „Niekoľko rokov som chodievala na Zumbu a veľmi ma to bavilo. Keď ma raz inštruktorka pochválila, že mi to ide dobre, nabrala som odvahu prihlásiť sa na inštruktorské školenie a začala som s vlastnými hodinami,“ hovorí o svojich začiatkoch. Zumba je výborný kardio tréning, ktorý sa dá obohatiť posilňovacími prvkami. Človek vlastne cvičí bez toho, aby si to uvedomoval.

Ak chceme preukazovať lásku svojmu telu, hýbme sa
Strong Nation je posilňovanie s váhou vlastného tela

 

PRE TÝCH, ČO MAJÚ RADI VÝZVY

Zuzane však samotná Zumba nestačila. „Keď sa mi zlepšila kondícia, začala som pozerať po náročnejšom cvičení,“ hovorí. „Vtedy Zumba vytvorila nový program s názvom Strong Nation. Ide o tréning vysokej intenzity, ktorý je dokonale zladený s hudbou. To znamená, že každý pohyb sa vykonáva na presne namixovanú hudbu, ktorá človeka motivuje k čo najlepšiemu výkonu. Strong Nation osloví najmä tých, ktorí majú radi výzvy. Cvičí sa na choreografie, ale tie nepozostávajú z tanečných, ale skôr ‚fitness‘ prvkov, ako sú drepy, výpady, kľuky, výskoky, údery a výkopy. Na rozdiel od Zumby sa cvičí aj na zemi. Keďže ide o cvičenie s váhou vlastného tela, výsledky vo forme užšieho pásu a spevneného tela sa dostavia rýchlejšie. Zároveň je to však aj väčšia ‚makačka‘.“

Keďže neodmysliteľnou súčasťou Zumby a Strong Nation je hudba, Zuzka si pri jej výbere dáva veľký pozor na texty. „Na Zumbe sa používajú najmä latino piesne, v ktorých nebývajú najvhodnejšie texty. Preto sa snažím každý si overiť. Ak pesnička obsahuje napríklad nejaké sexuálne narážky, nepoužijem ju. Do repertoáru zaraďujem aj kresťanské piesne alebo piesne s nejakým posolstvom.“

 

NIE SÚ PALIČKY AKO PALIČKY

Ak pre vás tanec a interiérové cvičenie nie je to pravé orechové, možno sa nájdete v nordic walkingu. Táto severská chôdza má svoj pôvod vo Fínsku, kde ju bežci na lyžiach využívali ako svoju letnú prípravu. Zuzka ho odporúča všetkým, ktorí milujú pohyb na čerstvom vzduchu a dlhé prechádzky. Upozorňuje však, že je dôležité naučiť sa správnu techniku, a preto namiesto inštruktážnych videí radí investovať do niekoľkých lekcií s inštruktorom. Rovnako je dôležité zaobstarať si špeciálne paličky s „rukavičkou“. Nordic walking prináša mnoho pozitívnych účinkov na ľudské telo. Priaznivo pôsobí na fyzickú kondíciu, posilňuje srdcovo-cievny systém, zlepšuje funkčnosť dýchacieho systému a posilňuje imunitu. Pomáha tiež pri chudnutí a blahodarne pôsobí na lymfatický systém (pomáha z tela odplavovať toxíny). Tým, že paličky odľahčujú kĺby, je vhodný aj pre ľudí trpiacich bolesťami kĺbov alebo pre tých, ktorí sú po operáciách pohybového aparátu. „Za pomoci paličiek dosahujeme väčší rozsah pohybu rúk za telom, vďaka čomu začína rotovať horná polovica tela, a tým sa efektívnejšie zapájajú vnútorné a vonkajšie svaly chrbta. Takto ich rozhýbeme a spevníme,“ približuje Zuzka. Nordic walking priaznivo pôsobí aj na psychiku. Človek trávi čas v prírode často v spoločnosti iných pozitívne naladených ľudí. Dokonca môže mať dobré účinky aj u detí s poruchami učenia. Koordinácia pravej a ľavej časti tela podporuje prepájanie ich mozgových hemisfér. Deti si tak osvojujú správne držanie tela a zlepšujú koordináciu. Zuzana však zdôrazňuje, že na to, aby sme tieto pozitívne účinky na sebe vybadali, je nutné venovať sa nordic walkingu správnou technikou a pravidelne, teda minimálne trikrát týždenne. Pre začiatočníkov jednoznačne odporúča rovinatý terén, aby sa veľmi nezadýchali. Skúsenejší walkeri sa môžu vybrať aj do kopcov. Nenechajte sa však zlákať Tatrami – väčšina strmých tatranských chodníkov naň nie je vhodná. Lepšie je tam preto kombinovať treking a nordic walking.

Ak chceme preukazovať lásku svojmu telu, hýbme sa
Spokojní účastníci na Nordic walking  dni v Belianskych Tatrách 2019

 

V ZDRAVOM TELE ZDRAVÝ DUCH

Ak ste doteraz svoje telá zanedbávali, alebo považovali za menej dôležité, je načase to napraviť. Keď si nájdete tú správnu motiváciu, pôjde vám to určite ľahšie. „Som presvedčená, že naše telá boli stvorené pre pohyb. Keď sa hýbem, prežívam veľkú radosť a viem, že to pôsobí radosť aj Bohu a slúži mu to na slávu. Oslovilo ma, že Joyce Meyer sa rozhodla začať chodiť do fitka, keď mala sedemdesiat. Povedala, že ak má na zemi splniť poslanie, ktoré jej dal Boh, musí sa o svoje telo dobre starať. O to sa snažím aj ja. Pripomínam si, že mojou motiváciou nie je dosiahnuť tehličky na bruchu, ale mať silné a zdravé telo, s ktorým dokážem splniť svoje poslanie tu na zemi,“ hovorí Zuzka Vengliková o svojej vlastnej motivácii.

Foto: Nikoleta Mackovjak, Jozef Mačutek, archív Zuzany Venglikovej

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00