TOP

Ako hovoriť o intimite s dcérou?

Ako dcére vysvetliť intímne veci? Existuje všeobecne vhodný čas? Ako dcéru ochrániť pred možnými sexuálne ladenými útokmi či narážkami bez toho, aby sme predbiehali jej túžbu po poznaní?

Odpovedá Simona Predáčová, šťastná manželka, dcéra, žena a mama troch dnes už dospelých dcér, lektorka STM:

Nie som odborníčka. Moja odpoveď je úvahou nad položenými otázkami, nenárokuje si byť komplexná ani objektívne správna. O intímnych veciach rozprávame pravdivo, pokojne, s úctou, bez tabuizovania, primerane veku,  najlepšie vtedy, keď dcéra prejaví zvedavosť či záujem. Ak nás otázka zaskočí, nevyhýbajme sa odpovedi, odpovedzme aspoň stručne a pokojne navrhnime vhodnejší čas alebo miesto a buďme pritom konkrétni. Pri rozhovore sa asi nevyhneme biologickým „názvom“ lebo slovenčina nemá „ľudový“ slovník (ak teda nechceme používať ten slangový/vulgárny). Ak nevieme ako na to, siahnime po vhodnej literatúre a doplňme si praktické informácie. Asi neexistuje všeobecne vhodný čas, rýchlosť rastu, dospievania a čas keď dieťa prejaví záujem o tieto témy, sú veľmi rozdielne. Keď dieťa vycíti nechuť rozprávať sa, môže sa uzavrieť. Na druhej strane sú aj deti, ktoré sa nechcú s rodičmi o intímnych veciach rozprávať. Tu môže pomôcť iný dospelý, ktorému dieťa aj rodič dôveruje. Rozhodne je múdre oboznámiť slečnu so skutočnosťou pravidelného mesačného krvácania  a praktického používania hygienických ženských pomôcok skôr, ako ju prekvapí na skautskom tábore.

 

Deti sa učia pozorovaním. Ak sa otec správa k mame s úctou, láskou a rešpektom, budú dcéry intuitívne očakávať

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre