Ako nám tradície môžu pomôcť sláviť vianočné sviatky

Ako nám tradície môžu pomôcť sláviť vianočné sviatky
Advent a Vianoce sú sviatky, ktoré si priam pýtajú ozvláštniť ich niečím špeciálnym. Nemusí to byť pritom nič drahé ani okázalé. Nezvyčajný adventný kalendár, vlastnoručná výroba pohľadníc či špeciálny zákusok ako súčasť Štedrej večere… To je len niekoľko nápadov, z ktorých si vaša rodina môže vytvoriť zvyk či dokonca tradíciu. Tieto zvyky potom majú tendenciu stať sa tradíciami, ktoré navždy menia naše prežívanie týchto sviatkov.
PREČO SÚ TRADÍCIE VÔBEC DÔLEŽITÉ?

Čo sú vlastne tradície a potrebujeme ich vôbec? Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali alebo si myslíte, že vaša rodina žiadne nemá. Ak by to tak naozaj bolo, je najvyšší čas nejaké si vytvoriť. Tradície vo všeobecnosti totiž môžu poskytnúť základ na tvorbu rodinných hodnôt. V ich podstate ide o jednoduché rodinné pravidlá zasadené do obyčajných činností. Narodeniny, výročia či vianočné a veľkonočné sviatky sú výborným priestorom na ich vytváranie. Rodine dávajú pocit jedinečnosti a pomáhajú budovať vzťahy. Ich dôležitým prínosom je aj pocit kontinuity medzi generáciami. Tradície, ktoré si mladí manželia prinášajú z pôvodných rodín, sú niečo, na čom môžu stavať svoj rodinný život. Keď ich postupne dotvoria svojimi vlastnými, ich rodina sa stáva výnimočnou.

Ak vo vás drieme tvorivá duša, pravdepodobne už dávno pred začiatkom Adventu rozmýšľate, čím túto dobu premeníte na nezabudnuteľný čas. Možno každý rok skúšate inú aktivitu a hľadáte tak tradíciu, ktorá vašej rodine najlepšie sadne. Tradícia sa predsa stáva tradíciou až opakovaním. Pozor, neznamená to, že si ju čiastočne nemôžete obmeniť. Jej podstata však ostáva vždy rovnaká.

A keďže každá veľká vec si vyžaduje veľkú prípravu, aj na sviatok narodenia Spasiteľa sa musíme pripraviť. Každý deň tejto prípravy ponúka priestor na vytvorenie zvyku, návyku, dokonca až tradície.

 

Ako nám tradície môžu pomôcť sláviť vianočné sviatky

 

OD PRVEJ ADVENTNEJ NEDELE AŽ DO TROCH KRÁĽOV

Aby sme však len neteoretizovali, ponúkame vám niekoľko tipov na vytvorenie si tradície počas Adventu, ale aj Vianoc. Dúfame, že vás inšpirujeme a pomôžeme nájsť vlastnú.

 

Adventný veniec, kalendár, Jesseho strom…

Najčastejšou aktivitou, ktorú zvykne robievať pomerne veľa rodín, je výroba adventného venca. Šikovné maminky a tatkovia dokážu dokonca vyrobiť aj sviece, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Ich svetlo nám začína skrášľovať už prvú adventnú nedeľu. V spojení s krátkou modlitbou alebo časom na „čaj/kávu pri venci“ sa môže stať miestom stretnutia celej rodiny. Pekná tradícia, nie?

Obľúbeným zvykom býva aj otváranie okienok na adventnom kalendári. Deti sa zaručene potešia aj čokoládovým verziám, no tie vlastnoručne vyrobené, naplnené drobnými darčekmi, úlohami či výzvami sú zaiste omnoho cennejšie a veľmi dobre nám pomôžu pripraviť cestu Pánovi.

Čoraz viac rodín sa počas Adventu stretáva aj pri aktivite s názvom Jesseho strom. Jej súčasťou je strom (papierový, vyrobený z dreva, ozajstný…), krátke biblické čítania a obrázky, ktoré ich symbolizujú. Táto činnosť si vyžaduje vnútorné nastavenie a pri menších deťoch aj veľa, veľa trpezlivosti. Ak si trúfate ísť ešte ďalej, doplňte biblické čítanie aj o krátke zdieľanie či otázky na zamyslenie. Možno budete prekvapení, čo všetko vám to prinesie.

 

Zdobenie medovníkov, výroba pohľadníc, skladanie betlehema…

Hádam, že neexistuje dieťa, ktoré by si rado nezababralo ruky od cesta. Čím lepkavejšie, tým lepšie. Pre neho, samozrejme. My – mamy – z toho až takú radosť nemáme… Čo však neurobíme pre radosť v detských očiach! Aj preto býva pečenie a zdobenie medovníkov (ale aj iných vianočných dobrôt) neoddeliteľnou súčasťou Adventného obdobia. Ak zatvoríme oči nad neporiadkom a povznesieme sa nad nedokonalosťou vytvoreného pečiva, dokážeme si túto rodinnú chvíľu vychutnať naplno. A možno si z nej dovolíme vytvoriť aj príjemnú tradíciu.

Ďalšou aktivitou, ktorá asi preskúša vašu odolnosť, za to však vyčarí úsmev na tvárach zúčastnených (a hádam aj obdarených) ľudí, je vyrábanie vianočných pohľadníc. Môžete využiť neskutočné množstvo materiálu a motívov. Vaše dielka potešia všetkých, na ktorých si spomeniete. Pravda, ak ich nezabudnete poslať.

Tvoriví rodičia môžu počas Adventu vyskúšať aj vyrobiť vlastný betlehem. V prvom rade si musíme pripraviť maštaľku, v tom druhom potrebujeme postavičky, ktorými ju naplníme. V jednoduchšej forme nám postačí kreslená verzia. Každý deň si do betlehema prikreslíme alebo prilepíme osobu, ktorú tam chceme mať. V náročnejšej forme si postavičky môžeme vyrobiť. Úplne originálne na to môžeme napríklad využiť legové postavičky. Výrobu môžeme zakončiť na Štedrý deň, vložením Ježiška do jaslí, alebo pokračovať do sviatku Troch kráľov. Nebojte sa nechať aj deti, nech sami vytvoria ďalšie postavičky, ktoré sa prišli pokloniť Kráľovi.

 

Narodeninová torta, návšteva cintorína, darčeky až na prvý sviatok vianočný…

Upiecť novonarodenému Ježišovi tortu? Prečo nie?! Nezabudnite pridať aj sviečky a po večeri mu zaspievajte „Happy birthday“. Táto tradícia je aj u nás veľmi obľúbená.

Za zmienku stojí aj vzácny zvyk, ktorým si niektoré rodiny spomínajú na tých, ktorí sú už v nebi. Ešte pred štedrou večerou odchádzajú na cintorín, aby tam strávili chvíľku v tichej spomienke a modlitbe.

Skutočný obdiv si zaslúži aj tradícia otvárať si darčeky až ráno na Prvý sviatok vianočný. Rodiny, ktoré tak robia, si Štedrý večer nechávajú pre Ježiša. Jednoducho spolu trávia čas, čítajú si príbeh jeho narodenia, rozprávajú sa a užívajú si pokoj a radosť danej chvíle.

TRADÍCIE SÚ DOBRÁ VEC, ALE…

Ako takmer všetko na svete, aj tradície majú svoje úskalia. A to vtedy, ak sa zameriame len na ne. Ak sa tvrdohlavo snažíme dodržať niečo, čo nejde. Ak ideme proti predstavám a očakávaniam ostatných členov našej rodiny. Ak zabudneme, že ich zmyslom je upevniť naše vzťahy a pripraviť sa na niečo väčšie. Vytvorme si preto také tradície, ktoré nás zblížia a urobia čas očakávania a narodenia nášho Pána neopakovateľným.

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00