TOP

Ako nestratiť čaro Vianoc alebo: Naše rande s Ježiškom

Poznáte to, však? Jedného dňa príde deň, keď vaše dieťa podozrievavo na vás pozrie a povie: „Ja viem, že mi klamete. Darčeky nenosí Ježiško!“ Ktovie prečo, vždy sa pri tom vyskytnú ďalšie nepovolané detské uši a vy neviete, ako to vlastne vysvetliť.
Klamstvo, romantika alebo čas dozretia?

O tom, či je informácia o darčekoch od Ježiška pre deti „klamstvo“ alebo nie, sa vedú vášnivé debaty nielen medzi neveriacimi a katolíkmi, ale aj medzi katolíkmi samými. Celý spor o tom, či je dobré hovoriť deťom o pôvode darčekov od samého začiatku, možno prirovnať k sporu o tom, či hneď realisticky, dopodrobna a technicky presne povedať, ako deti prichádzajú na svet alebo akú silu má a ako funguje elektrina.

Na plnú pravdu treba určitú zrelosť rozumu a vek – rovnako ako deťom v štyroch rokoch spokojne poviem, že bábätká posiela z neba Pán Boh, keď majú deti sedem, porozprávam im niečo viac, a primerane dozrievaniu môžem neskôr, podľa záujmu zas toľko, koľko vládzu prijať a spracovať. Skôr by tomu nerozumeli a zbytočne by sme ich zaťažovali tým, čo by im bránilo prežívať detstvo pokojne a radostne, s dôverou v nás aj v dobrého Boha.

 

Ešte dobre, že o týchto vášnivých debatách dospelákov na tému „Ježiško a darčeky“ deti nič netušia, aj keď vek, keď im už veľa vecí z predvianočného a štedrovečerného času „nehrá“, sa stále znižuje. Kým pred desiatkou rokov na Ježiška a jeho darčeky verili aj deviataci, teraz si treba niekedy sadnúť už aj s prvákmi na základnej škole.

Ako to urobiť, aby deti nestratili radosť z obdarovania a nezahodili tajomstvo Vianoc?

 

Ako to nepokaziť?

Priznávam sa, že naše prvé deti (máme ich sedem), vydržali vo viere v Ježiška, vchádzajúceho za tichého zvonenia zvončekov do izby s vianočným stromčekom, aby nadelil darčeky, veľmi dlho. Vyčkávali nadšene, chodiac od okna k oknu, aby videli čo len kúsok z jeho plášťa či prví začuli jemné zvonenie nebeských zvončekov. Najstarší mal už dvanásť rokov, keď bolo treba veci pokojne a ticho vysvetliť prvým dvom, zvlášť druhorodenej dcére, ktorá je a vždy bola zvedavá a neodbytná dozvedieť sa pravdu.

 

Nechceli sme informáciu o tajomstve Vianoc a inom kolobehu prinášania darčekov od Ježiška hovoriť pred všetkými deťmi. Vnímali sme to ako náročné a nedobré kvôli prežívanej radosti a nezrelosti pre skúsenosť obdarovať niekoho tak, ako Ježiš obdarúva nás.

Na druhej strane sme ani týmto dvom nechceli povedať pravdu štýlom: „Darčeky nosíme my, ak chcete, zapojte sa.“ A tak ma to stálo pár dní premýšľania, pýtania sa, surfovania po nete s cieľom vymyslieť správne nasmerovanie slov a pravdy dokopy tak, aby radosť z Vianoc ostala – tentoraz radosť z obdarovávania. Boh je dobrý, Duch Svätý vanie, a tak sa u nás zrodilo niečo ako „rande s Ježiškom“.

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre