TOP

Ako pripraviť deti na smrť

Dnešná generácia sa snaží vyhýbať problémom a bolesti. Deti chránime aj pred pohľadom na prirodzenú smrť, ktorá patrí k životu. V okamihu, ako rodinu zasiahne smutná udalosť, rozhodujeme sa, či je vhodné deti vystavovať stresu a smútku zo straty blízkeho. Prinášame vám sedem rád, ako pripraviť deti na to, že smrťou sa náš život nekončí.
 1. Rozprávajme s deťmi o smrti primerane veku

Hovoriť deťom, že po smrti idú všetci do neba, je nesprávny prístup. V čase dospievania, keď sa má pripravovať na ďalšie sviatosti, môžeme svojmu dieťaťu podsunúť nesprávny obraz, že bez ohľadu na to, ako sa správame v živote k blížnym, všetci dosiahneme po smrti večnú blaženosť. Odpovedajme deťom na otázky primerane veku. Pri krste sme ako rodičia zložili sľub, že dieťa budeme vychovávať v kresťanskej viere. Smrť je jednou z tém, ktorá by mala byť súčasťou nášho života. Aj rozhovorom o pozemskej smrti a večnom živote môžeme deti pripraviť na to, že smrť sa netýka len starých ľudí.

 

 1. Hľadajme a čítajme s deťmi o večnom živote vo Svätom písme

Pri vysvetľovaní večného života starším deťom, ktorým už nestačí odpoveď, že „starký odišiel k Ježiškovi, aby na nás zvrchu dával pozor“, môžeme spoločne s deťmi hľadať a čítať citáty o večnom živote a o zosnulých vo Svätom písme, kde nájdeme správne odpovede na rôzne zvedavé otázky. Napríklad o tom:

 • že Boh nás miluje nekonečnou láskou, preto poslal na svet svojho jednorodeného Syna, aby sme skrze neho mali večný život (Jn 3, 16 – 17),
 • aby sme mali nádej a neboli

  Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

  Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


  Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

  Komentáre