Ako randiť, keď sme už manželia?

Ako randiť, keď sme už manželia?
Pamätáte si tie chvíle, keď ste spolu ešte len chodili? Dlhé prechádzky, nekonečné telefonáty, rozhovory o všetkom možnom. Vzrušenie, príprava, držanie sa za ruky. Potom prišla svadba, deti, uponáhľaný, obyčajný život. A čo tak si to trochu ozvláštniť?

Doprajte si čas pre seba. Nezabúdajte, že ste v prvom rade manželia – a až potom rodičia. Periodicita je len a na vás, dôležitá je však pravidelnosť. Či už to bude raz za týždeň alebo dvakrát do mesiaca, vyznačte si tento deň v kalendári a diári, dajte si pripomienku do mobilu. Môže to byť vždy deň vašej svadby (pre lepšie zapamätanie?) alebo deň, keď ste sa prvýkrát videli. Alebo obyčajná pravidelná streda či nedeľa. Dôležité je, aby ste mali čas na seba len vy dvaja – a aby ste boli sami.

 

ZABUDLI SME AKO NA TO

Možno to spočiatku bude také nemotorné. Nevadí, veď keď ste spolu začínali randiť, tiež nebolo všetko perfektné. Pripravte sa na svoje rande. Môžete sa už od rána rozprávať o tom, ako sa tešíte na večerné kino, či počas dňa potešiť polovičku milou sms-kou. Muži, prineste občas manželkám kvety. Ženy, nezdráhajte sa navariť dobrú večeru. Keby ste však predsa len potrebovali poradiť, prinášame vám niekoľko tipov na príjemné poobedie či večery.

 

 1. ROZHOVOR

Prestaňte hovoriť o tom, čo všetko ešte treba nakúpiť a ktorý účet zaplatiť. Neriešte chvíľu svoje deti, kolegov v práci či domáce úlohy. Rozprávajte sa o svojich snoch, o tom, kam by ste chceli vycestovať, či o spomienkach na detstvo. Ak vám dochádzajú nápady, nebojte sa inšpirovať nejakou hrou. Môžete si napríklad kúpiť hru Človečina, Pokec kartičky alebo Hru o manželstvo. Rôzne otázky, ale aj úlohy, vám pomôžu preskúmať zákutia mysle vašej polovičky.

 

 1. UMENIE

Vyberte si dobrý film, divadelné predstavenie alebo koncert. Nezabudnite však na to, že sa musí páčiť vám obom. Spojte ho s príjemným posedením na káve či pri vínku. Umelecký zážitok vám zároveň otvorí ďalšie témy na rozhovor. A čo v čase koronavírusu? K dispozícii je niekoľko divadelných online predstavení alebo sa môžete rozhodnúť podporiť lokálne kino a zakúpiť si lístok na stream najnovšieho filmu. Alebo – ak do toho nechcete veľa investovať – si v pohodlí svojej obývačky pustite film z Netflixu či DVD-čka. Nezabudnite však na diskusiu po diele – nebuďte pasívni, cení sa aktivita a záujem.

 

 1. VEČERA

Máte svoju obľúbenú reštauráciu? Pekne sa oblečte, deti nechajte kamarátom alebo starým rodičom a vyrazte si spoločne do mesta. Radi experimentujete? Vyskúšajte čínsku, indickú, vietnamskú alebo taliansku kuchyňu. Ak však hľadáte lacnejšiu a rýchlejšiu alternatívu, riešením môže byť aj dobrá cukráreň či malá vinárnička. Nemôžete odísť z domu? Navarte si večeru spoločne, prestrite stôl, zapáľte sviečku a uložte deti. Alebo si spravte radosť a nechajte si jedlo doniesť.

 

Ako randiť, keď sme už manželia?

 

 1. PRECHÁDZKA

Objavte zákutia svojho mestečka či dediny. Prechádzka po lese je zároveň plusom pre vaše zdravie. Môžete kráčať v tichu, alebo sa rozprávať. Vyhnite sa však bežným či kontroverzným témam a snažte sa primárne si užívať vzájomnú spoločnosť.

 

 1. SPOLOČENSKÁ HRA

Ak ste hravé tipy, určite vás zaujmú spoločenské hry pre dvojice. Nemusia byť nutne založené na rozhovore. Niekto hrá rád žolíka, iný sa nasmeje pri obyčajnom človeče. Ak chcete vyskúšať niečo z modernejších hier, siahnite po hre iKnow Mini, Krycie mená Duet či Bobria banda. Väčšinu z týchto hier využijete aj so svojimi deťmi, no keď hrajú len dospelí, má to celé trochu inú atmosféru.

 

 1. ŠPORTOVÉ PODUJATIE

Ste športové typy? Radi chodíte na bicykel alebo lyžovať? Tak môžete v rámci svojho rande vyskúšať aj menej tradičné športy – napríklad squash alebo frisbee. Prípadne, ak máte na dvore basketbalový kôš, spokojne si dajte turnaj jeden na jedného. Bezvetrie a leto zase prajú bedmintonu či kolieskovým korčuliam. Kreativite sa medze nekladú.

 

 1. VÝLET DO OKOLIA

Myslíte si, že zoologická záhrada je len pre deti? Omyl! Návštevu jaskyne, hradné hry či pozorovanie gejzíru si rovnako môžu užiť aj manželia. Túžite sa vrátiť na nejaké miesto, kde ste chodili ako mladí? Práve manželské rande, ak máte dostatok času, je výborným priestorom na oživenie romantických či dobrodružných spomienok.

 

 1. SPOLOČNÉ ČÍTANIE

Čítali ste deťom rozprávky? A čo tak si prečítať nejakú knihu spoločne – ako manželia? Môže to byť literatúra zameraná na rozvoj manželstva (napríklad Päť jazykov lásky, To keby sme vedeli pred svadbou či Kniha o manželstve) alebo populárno-náučný článok na aktuálnu tému. Nebojte sa však siahnuť aj po beletrii – ale skúste vybrať knihu, ktorá bude zaujímať vás oboch. Striedajte sa v hlasnom čítaní a spoločne diskutuje o prečítanom texte. Čo sa ti na ňom páčilo? Ako by si v podobnej situácii reagovala ty? Ktorý hrdina sa ti páči najviac a prečo?

 

 1. TANEC

Pripomeňte si svoj svadobný tanec. Nájdite si čas a miesto, kde sa môžete slobodne hýbať. Pustite si obľúbené piesne a nechajte sa unášať známymi i neznámymi melódiami. Tanec je skvelou príležitosťou na budovanie intimity.

 

 1. ESCAPE ROOM

Počuli ste už o únikových hrách? Niektoré z nich sú dostupné aj online, avšak oveľa zaujímavejšie je to naživo. Máte zväčša sedemdesiat minút na to, aby ste vyriešili rôzne hádanky a hlavolamy a spoločne unikli z uzamknutej miestnosti. Pamätajte, hráte za jeden tím! Ak máte dobrých priateľov, odporúčame dvojité rande – dvojitá dávka zábavy!

 

 1. POZRITE SI SPOLOČNÉ FOTKY

Hromadia sa vám fotky v počítači? Sadnite si večer spoločne k počítaču a začnite si ich prezerať. Spomínajte na zachytené situácie. Vytrieďte si najpamätnejšie momenty a dajte si ich vytlačiť. Kúpte si kvalitný fotoalbum a uložte svoje spomienky aj hmatateľným spôsobom.

 

ODKAZY

Hra Človečina: www.clovecinahra.sk/

Hra Krycie mená Duet: www.mall.sk/party-hry/mindok-krycie-mena-duet-sk

Kniha o manželstve: www.martinus.sk/?uItem=113394

Escape Room online zdarma – Stratený artefakt: www.therooms.eu/hrazdarma/

 

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00