“Ako to dokázali” na obrazovkách RTVS

“Ako to dokázali” na obrazovkách RTVS
Silné príbehy zo života ľudí, z ktorých medzi nami žijú už len niektorí, si môžete pozrieť už túto sobotu, 4. augusta 2018, o 11:25 na Dvojke. Ich životy sú aj pre dnešnú generáciu veľkou inšpiráciou, hoci spôsob života sa odvtedy výrazne zmenil.

Obyvatelia obcí Hvozdnica a Štiavnik (okres Bytča) rozprávajú v krátkom dokumentárnom filme najmä o živote v prvej polovici 20. storočia. Ich realita bola od tej dnešnej úplne iná. Život v chudobnom kraji, ťažko zarobené peniaze, odchody mužov do Ameriky za prácou, vojna a neskôr príchod komunizmu. To všetko zažívali a predsa ich to neodradilo od toho, aby žili a v živote nachádzali radosť a nestrácali nádej a vieru. Často už ako deti museli prevziať zodpovednosť za chod celého hospodárstva a starať sa o svoje rodiny. Individualizmus dnešnej doby im bol ale cudzí. Vo svojom rozprávaní si spomínajú na časy, keď si ľudia vždy vedeli navzájom pomôcť – či už ako rodina, alebo susedia.

Ťažšie chvíle si spríjemňovali spevom alebo rôznymi príhodami aj povesťami. Nezabúdali na dedičstvo svojich otcov a s láskou sa starali o zem, ktorú dostali. Dôležité je, že sa nikdy nevzdali a zostali verní svojmu presvedčeniu. “Vždy ma poteší, keď tých, ktorí ešte žijú, i napriek svojmu vysokému veku či zlému zdravotnému stavu, uvidím v kostole a môžem s nimi prehodiť pár slov. Napríklad Matúš Gabriška, najstarší z protagonistov filmu, ktorému už ťahá na stoštvrtý rok života, už len leží na posteli, ale aj tak nezabúda na modlitbu,” hovorí Juraj Jakubík, jeden z tvorcov filmu.

 

Príbehy, ktoré film zachytáva, sú kultúrnym bohatstvom pre budúce generácie a pripomienkou života “našich starých rodičov”, toho ako žili, s čím sa museli vysporiadať, ako spievali, ako rozprávali. Hoci to nebolo jednoduché, oni svoj život nevzdali a predkladajú tak pred nás otázku, čo spravíme so svojím životom my. “Verím, že tento dokument bude pre vás inšpiráciou a cez tieto autentické výpovede ľahšie nazriete do starobylého života ľudí v našom regióne. Hvozdnica aj Štiavnik sú obce v jednej z dolín Javorníkov. Je to krásny kraj, kde žili a žijú tí, ktorí boli ochotní podeliť sa s nami o svoje životné príbehy,” hovorí Juraj Jakubík.

Film vytvorili spolu s kamarátom, kameramanom Matejom Slávikom. Úspech filmu predčil ich očakávania, keď museli v kine Mier v Považskej Bystrici zorganizovať aj reprízu a film dokonca prekročil hranice svojho domovského regiónu a získal pozvania na rôzne folklórne festivaly po celom Slovensku. Tvorcovia rozprávali o jeho tvorbe študentom aj odborníkom z oblasti etnológie a histórie a teraz bude film dokonca odvysielaný v RTVS. “Chceli sme len zachytiť tieto príbehy, aby sa na ne nezabudlo. V kútiku duše sme dúfali, že sa môžu stať inšpiráciou aj pre dnešnú generáciu. Som rád, že to prevýšilo naše očakávania. Nemali sme na tvorbu ani peniaze, ale mali sme túžbu a keď sme sa rozhodli ho vytvoriť, snažili sme sa urobiť to najlepšie, ako sme vedeli. Ostatné veci prišli samé,” hovorí Jakubík a dodáva: “Ďakujeme všetkým, ktorí toto dielo podporili a divákom prajeme príjemné sledovanie.”

 

V televízii budú môcť diváci sledovať skrátenú verziu filmu. V prípade záujmu si môžu na stránke filmu objednať jeho plnú verziu.

Mgr. Juraj Jakubík
dramaturg dokumentárneho filmu

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00