Ako využiť dovolenku na obnovu vášho manželstva

Ako využiť dovolenku na obnovu vášho manželstva
Konečne je tu ten letný spomalený čas – príležitosť oddýchnuť si a načerpať sily do ďalších hektických dní. Či už plánujete spoločnú rodinnú dovolenku, alebo budete iba doma, nemali by ste stratiť tieto vzácne chvíle. Využite ich a zainvestujte do svojho manželstva!

Mnoho párov počas roka celkom pohltí rytmus života – práca, deti, domácnosť, skrátka, rutina. Čas dovoleniek je však unikátnou príležitosťou na zmenu. Porazte stereotyp, znovuobjavte radosť z toho, že ste spolu. Hoci sa to môže zdať nereálne, všetko sa dá, keď sa chce. A pracovať na vašom vzťahu by sa vám malo chcieť vždy.

 

NÁJDITE SI ČAS IBA PRE SEBA

Či to bude iba jednodňový výlet, predĺžený víkend alebo týždňová dovolenka pri mori, nemajte výčitky. V prvom rade ste manželia a potrebujete investovať do svojho vzťahu. Samozrejme, nie je jednoduché nájsť si priestor, kde môžete byť spolu sami, ale rozhodne to stojí za to. Pokúste sa každý rok naplánovať si aspoň pár dní bez detí. Využite starých rodičov, príbuzných, tábory. Čas bez detí venujte sebe – neriešte prerábanie bytu, okopávanie záhrady či zaváraniny. Spomeňte si, aké to bolo, keď ste spolu ešte iba chodili. Vybehnite do prírody, choďte si zaplávať. Veľa sa rozprávajte, najedzte sa v reštaurácii, milujte sa. Vyhýbajte sa „povinným témam“, ako sú deti, účty, domácnosť. Naopak, naplno sa venujte jeden druhému. Modlite sa, prípadne choďte spoločne na duchovnú obnovu alebo kurz pre manželov. Cielene investujte do svojho vzťahu.

Ak sa rozhodnete pre dlhšiu dovolenku vo dvojici, vyhraďte si priestor aj na prediskutovanie vážnejších tém. Neobviňujte sa navzájom, ani nejatrite staré rany. Vyhraďte si čas a miesto, ktoré vám bude obom vyhovovať, a hovorte úprimne. Problémy, ktoré sa dlhodobo zametajú pod koberec, nezmiznú. Niektoré však nie je možné vyriešiť z minúty na minútu, ani zo dňa na deň – vyžadujú si čas. Práve preto si aspoň jeden deň (alebo večer) na dovolenke vyhraďte na „vážny“ rozhovor. Pripravte si, čo chcete tomu druhému povedať, a buďte pripravení prijať aj konštruktívnu kritiku. Rozhodne by to však nemal byť prvý ani posledný deň dovolenky. Ak by ste sa pre takýto rozhovor rozhodli na začiatku, môžete byť ešte príliš vyčerpaní a neschopní zvládnuť takúto debatu. Naopak, ak si to necháte na záver, môžete celú dovolenku prežiť v strese alebo sa pohádať pred cestou domov a neostane vám dostatok času na vysvetlenie.

 

Ako využiť dovolenku na obnovu vášho manželstva

 

NEZABÚDAJTE NA DUCHOVNÝ ŽIVOT

Vo víre povinností môže byť náročné nájsť si čas na Boha či dokonca spoločnú modlitbu manželov. Počas letných prázdnin fungujú aj na Slovensku rôzne programy pre manželov, ktoré ponúkajú kombináciu oddychu, vzdelávania a duchovného vyžitia. Viaceré z nich dokonca berú do úvahy aj to, že máte deti, a ponúkajú istú formu opatrovníctva (napríklad Manželské stretnutia). Zatiaľ čo sa vy venujete jeden druhému, vaše deti si užívajú prázdniny v spoločnosti animátorov.

Chystáte sa na rodinnú dovolenku? Nezabudnite do programu zakomponovať nedeľnú svätú omšu a spoločnú modlitbu. Môžu to byť ranné chvály pri východe slnka, večerná modlitba vďaky pri táboráku alebo návšteva pútnického miesta. Využite priestor, keď vaše deti ešte (alebo už) spia a spoločne si čítajte z Písma. Zdieľajte sa aj o duchovných veciach. Nezabúdajte, že oddýchnuť si máte od povinností, nie od Boha.

Môžete sa dokonca rozhodnúť pre spoločnú modlitbu deviatnika alebo sa pomodlite ruženec počas túry v horách. Ak si cielene naplánujete čas s Bohom a so svojím manželským partnerom, váš vzťah bude prosperovať.

 

BUĎTE OFFLINE

Vypnite si notifikácie, dohodnite si presný čas, keď budete telefonovať s deťmi, a po zvyšok času odložte telefón do ruksaku. Doprajte si luxus nerušeného času. Nekontrolujte pracovné maily, sústreďte sa jeden na druhého. Vytiahnite starý dobrý foťák a selfíčka z dovolenky si nechajte v mobile ako peknú spomienku – nemusia hneď visieť na Instagrame. Viaceré páry strávia viac času naháňaním dokonalej fotky než reálne užívaním si prostredia. Vyhnite sa miestam, kde sú davy turistov, a skúste spoločne objaviť tajné zákutia okolia.

Ak chcete reálne stráviť čo najviac času offline, vyžaduje si to plánovanie. Ešte predtým, než odídete na dovolenku (alebo na výlet), sadnite si doma a spoločne si spravte plán cesty. Zistite si otváracie hodiny, ceny vstupného a recenzie na reštaurácie. Tak sa vyhnete zbytočnému „googleniu“ a „scrollovaniu“ priamo na dovolenke.

Nefixujte sa však iba na plán – ak niečo nevyjde, buďte flexibilní. Možno v tej obľúbenej reštaurácii nebudú mať práve voľný stôl a vy natrafíte na nejakú inú, s domáckejšou atmosférou. Nenechajte sa vykoľajiť, ak bude múzeum zatvorené, a len tak sa prejdite po meste. A ak bude pršať? Zbaľte si so sebou nejaké spoločenské hry, choďte do kina alebo využite čas na rozhovor či intímne zblíženie.

 

UŽÍVAJTE SI VZÁJOMNÚ PRÍTOMNOSŤ

Pamätáte si svoje prvé rande? Tú nervozitu, ktorá ho sprevádzala, hodiny strávené pred zrkadlom či pred skriňou, vzrušenie zo spoznávania nového človeka? Spoločná dovolenka môže byť časom na obnovenie tohto vzrušenia. Pekne sa oblečte, choďte na večeru do reštaurácie alebo na prechádzku popri rieke. Držte sa za ruky, smejte sa, spomínajte. Zatancujte si pod hviezdami alebo pozorujte meteorický dážď, ležiac na deke niekde na lesnej čistinke. Otvorte si fľašu vínka a len tak sa lenivo rozprávajte o živote. Založte si ohník a opečte si špekáčiky a klobásky. Tešte sa z času, ktorý vám bol daný.

Nezabudnite však vo všetkom hľadať kompromis. Jeden z vás miluje hory a druhý more? Hľadajte destináciu, ktorá spĺňa predstavy vás oboch. Jeden je adrenalínový typ a druhý najradšej leňoší pri knihe? Vyskúšajte niečo nové alebo sa nebojte len tak „strácať čas“ na deke. Je dôležité, aby ste ústupky robili obaja a aby ste sa obaja dokázali tešiť aj z aktivít, ktoré preferuje ten druhý. Urobte krok k sebe, nie od seba. Využite čas na zblíženie. V konečnom dôsledku – ide o vaše manželstvo, váš vzťah. Dovolenka nemá byť stresujúci čas, ale priestor na odpočinok a vzájomné spoznávanie sa.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00