Anjelský darček: Darček spoza brán väzenia

Anjelský darček: Darček spoza brán väzenia
Nie každá rodina si môže dovoliť mať pod stromčekom darčeky. Aj rodiny odsúdených vo výkone trestu sa často nachádzajú vo finančnej tiesni. Anjelský darček je projektom spoločenstva Dismas a prináša nádej za múry väzníc, ale aj do rodín odsúdených.

Vianoce sú časom, kedy sa pri štedrovečernom stole stretáva celá rodina. Deti sa tešia najmä z darčekov, ktoré si nájdu pod stromčekom. Nájsť peniaze na darčeky je pre rodiny, ktoré prišli o živiteľa, veľmi náročné. V takejto situácii sa nachádzajú aj rodiny tých, ktorí sú vo väzení.

 

Anjelský darček: Darček spoza brán väzenia
„Brat môj, pozeral som televízor a v reklame boli darčeky, ktoré rozdávali na Vianoce. Pozeral som na moje deti, mám ich na stene a povedal som: „Moje deti, čo vám dám? Ale Pán Boh vám pošle svojich ľudí a budete mať darčeky.“ A presne, prišiel pán farár vypýtať adresu pre deti. Hovoril som: „Bože môj, čo to robíš?“ Srdce mi pukne, tak veľmi pekne ti ďakujem, brat môj, aj tvojej žene, že Pána milujete a počúvate, lebo Pán môže pracovať, kde prijímajú. Tak ti ďakujem, aj tvojej žene, aj Braňovi. Boh vás odmení. Deti tancovali, radovali sa a verili, že Pán Ježiš Kristus im to poslal. No čo ti poviem, môj brat, plače mi srdce.“

 

Spoločenstvo Dismas sa už roky snaží prinášať evanjelium tam, kde by ste ho nečakali, za bránami väzníc. Organizuje evanjelizačné stretnutia, chvály, koncerty, divadlá a iné kresťanské akcie. Jedným zo základných pilierov je modlitba za členov spoločenstva, ale aj za ich rodiny. Pred Vianocami v roku 2018 sa zakladateľ Dismasu Michal Libant s manželkou Mirkou zamýšľali nad tým, ako pomôcť rodinám odsúdených v čase Vianoc. A tak vznikol projekt s názvom Anjelský darček. „Väčšina odsúdených má doma deti a tieto deti bývajú na Vianoce samy, ďaleko od ocka alebo mamky, nakoľko sú vo výkone trestu. Túžia dostať od svojich rodičov darček. Nemôžu za to, že nie sú doma,“ vysvetľuje Michal Libant. Všetci aktívni členovia spoločenstva Dismas, ktorí sú práve vo výkone trestu, dostanú na jeseň možnosť napísať mená svojich detí alebo vnúčat, ktoré by chceli obdarovať.

Ženy zo spoločenstva Dismas im potom starostlivo vyberajú a balia darčeky. Deti dostanú tieto darčeky aj s krátkou správou, napríklad: „Krásne Vianoce, Alenka. Bol tu za mnou krásny anjel z neba a ten mi dal pre teba tento nádherný darček. Je len tvoj. Veľmi mi chýbaš a môžem ti povedať, že sa za teba modlím a určite preto mi Ježiško poslal tohto anjela, aby som ti mohol poslať toto prekvapenie a aby si vedela, že ťa mám veľmi rád. Tvoj ocko“

 

Anjelský darček: Darček spoza brán väzenia
Mirka Libantová v roku 2018 balila darčeky dlho do noci, aby stihli deťom prísť.

 

Na tento projekt sú veľmi pozitívne odozvy. Jednými z prvých obdarovaných detí boli aj deti Jozefa. Ten si už dlhé roky odpykával trest. Keď pred Vianocami videl v televízii reklamu, v ktorej si deti rozbaľovali darčeky, pozrel sa na fotku svojich detí, ktorú mal nalepenú na stene, a rozplakal sa. Prišlo mu ľúto, že jeho deti nedostanú od neho darček. A tak sa modlil a hovoril: „Moje deti, čo vám dám? Ale Pán Boh vám pošle svojich ľudí a budete mať darčeky.“ A v tej chvíli prišiel za ním do cely kaplán a povedal mu o možnosti zapojiť sa do projektu Anjelský darček. Napriek svojej bezmocnosti dôveroval Bohu, že sa o jeho deti postará, a Boh sa postaral. Darčeky síce kúpili iní ľudia, ale bolo na nich napísané, že sú od neho.

Nápad Anjelského darčeka prišiel až v decembri, takže na realizáciu neostalo veľa času. Prvý rok dostalo anjelský darček desať detí. Minulý rok ich bolo viac ako 170.

 

Anjelský darček: Darček spoza brán väzenia
Časť listu od dcéry Štefana, ktorý nám poslala na Dismas adresu: „Ahoj oco, toto sú prvé Vianoce, ktoré si na mňa myslel, je mi to ľúto, že si mi dávnejšie povedal, že mi zavoláš! Som z toho smutná a chcela by som, aby si sa polepšil. Prajem veľa darčekov. Ďakujem ti za balíček, ktorý si pozriem a rozbalím pod stromčekom.“

 

Niektorí odsúdení počas rokov strávených vo výkone trestu stratili vzťah so svojimi deťmi, iní si vzťah nevybudovali ani pred odsúdením. Projekt Anjelský darček pomáha rodičom vo väzení prehĺbiť vzťah so svojimi deťmi.

Na kúpu darčekov sú potrebné aj financie, napriek tomu však nie je žiadna zbierka. Prispievajú im ľudia, ktorí ich poznajú alebo sa im ozvú na email. Aj prostredníctvom tohto projektu sa učia dôverovať Božej prozreteľnosti. „Veríme, že čo si Boh objednal, to si aj zaplatí,“ hovorí s úsmevom Michal Libant.

 

Titulná snímka: Ženy zo spoločenstva Dismas s darčekmi na fare v Hlohovci.

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00