Anketa: Ako prežívajú Exodus 90 muži?

Anketa: Ako prežívajú Exodus 90 muži?
Jedlo len trikrát denne. Studená sprcha. Pravidelné cvičenie. Žiadny internet a televízia. Aj o tom je Exodus 90. Ale aj o modlitbe, spoločenstve mužov a Božích dotykoch. Odvážlivcov, ktorí sa rozhodli prijať túto náročnú výzvu, sme sa spýtali, čo bolo pre nich najťažšie a čo im Exodus 90 dal.

Anketa: Ako prežívajú Exodus 90 muži?

 

Andrej Ondrejka

katolícky kňaz

Na Exode je pre mňa najťažšie naučiť sa to, že toto nie je deväťdesiat dní, ktoré mám odtrpieť a za každú splnenú úlohu si dať fajku, ale vnímať to ako čas požehnania… Často sa mi stávalo, že som splnil všetky body daného dňa, ale tak sám v sebe namiesto toho, aby som povedal ,,Vďaka ti, Ježiš, za nádherný čas…“ som povedal ,,Tak a mám to splnené.“ Najťažšie je vnímať, že aj to ,,zlé, nepríjemné, ťažké“ je súčasťou požehnania.

A čo ma Exodus naučil? Zistil som, že bez mobilu, televízie či zbytočného používania internetu mám veľmi veľa času. Pred Exodom som sa často pred Pánom Bohom ospravedlňoval a hovoril, že ,,nestihnem sa pomodliť vrúcnejšie alebo dlhšie, lebo ma tlačí čas“ – a zrazu ten čas mám. Možno to môže vyznieť tak čudne, keď to hovorí kňaz, ale Exodus ma naučil modliť sa.

Anketa: Ako prežívajú Exodus 90 muži?

 

Jozef Redman Červeňák

učiteľ

Pre mňa boli na tejto výzve najťažšie oblasti týkajúce sa jedla. Nedať si sladké deväťdesiat dní okrem nedieľ, to bol boj. Jesť len trikrát do dňa a medzitým nič, maximálne ovocie to, bol veľký boj – vstávanie a padanie. A postiť sa každú stredu a piatok, len trikrát a z toho raz dosýta, to bolo čosi, čo ma zrážalo do kolien.

Exodus 90 mi dal partiu skvelých chlapov hľadajúcich Boha. Ochotných púšťať jeho i nás do svojich slabostí a vynášať so svojho srdca dobré i zlé veci.

Spoznal som, že jedlo bolo mojím bohom a veľa ráz i zmyslom a cieľom dňa. Vďaka Exodu som si uvedomil, aká nádherná je nedeľa a aké je dôležité sláviť ju so svojou rodinou nielen pri dobrom obede a koláči. Tiež som sa rozhodol, že nebudem v nedeľu riešiť svoje koníčky (u mňa to bol beh) a venovať budem tento deň Bohu a svojej rodine.

Boh mi cez Exodus ukázal, že večer sa dá vyplniť inak ako pozeraním televízora. Napríklad časom s mojou manželkou i deťmi, cvičením, čítaním alebo počúvaním rôznych dobrých podcastov.

Anketa: Ako prežívajú Exodus 90 muži?

 

Martin Gall

Najťažšie bolo pre mňa nachádzať si čas na modlitbu. Večer som bol často už unavený a bol to boj.

Exodus mi dal čas… Keď som postupne vyradil internet a sociálne siete, mal som viac času napríklad na rodinu. A to mi s Božou milosťou ostalo aj po Exode. A tiež mi dal režim – cvičenie, plánovanie… A ku koncu som si už dokázal nájsť ten čas aj na modlitbu sám– napríklad ráno.

Anketa: Ako prežívajú Exodus 90 muži?

 

Jakub Garčár

jezuita

Keď u druhého hľadám čosi pre seba, zvyčajne je to obchod. A keď som nakúpil, patrí sa zaplatiť. Za priateľom však nejdem ako na nákup, to si priamo odporuje so skutočným priateľstvom. Exodus bol pre mňa zápasom s pokušením kúpiť si u Boha slobodu svojím výkonom. A problémom nie je fakt, že nemám dosť síl, ale že stretnutie s Bohom, ktorý mi ide v ústrety s darom slobody ako dobrý priateľ a starostlivý otec, nechcem a nemôžem urobiť obchodom.

Exodus mi daroval vzácnu príležitosť stráviť čas s Bohom, s bratmi i so sebou samým. Príležitosť spoznať o čosi viac Boha, bratov i seba. A tráviť spolu čas a lepšie sa spoznať je úrodnou pôdou pre zrod a rozvoj vzťahu: s Bohom, s bratmi i so sebou samým. Exodus ma previedol od seba-stredného úsilia zaslúžiť si slobodu k slobode milovať Boha, druhých i seba bez kladenia si podmienok či dokazovania si čohokoľvek. Ukázal mi, ako sloboda začína prichádzať paradoxne vo chvíli, keď prestávam lipnúť na získaní si slobody.

 

Anketa: Ako prežívajú Exodus 90 muži?

 

Jaroslav Dodok

marketér, líder programu Show your talent

Pre mňa osobne bolo na Exode za začiatku najťažšie jesť iba trikrát do dňa a vymeniť horúcu sprchu za studenú. Chcelo to čas, no nakoniec som si zvykol a studená sprcha sa stala súčasťou celého môjho roka. Priznávam však, že s reflexiou mám ešte stále problém a občas zaspím skôr, než si stihnem vo svojej hlave prejsť celý deň.

Myslím, že Exodus priniesol do môjho života pravidelnú osobnú modlitbu, bez ktorej si už neviem predstaviť bežný deň. Jednotlivé disciplíny mi zas pomohli skončiť s výhovorkami a priniesli poriadok do môjho života, ktorý mi chýbal. Prestal som strácať čas na sociálnych sieťach a zistil som, že dokážem žiť bez toho, aby som si každý deň kontroloval nejaké notifikácie.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00