ANKETA: Ktorému kandidátovi na prezidenta SR by ste verejne vyjadrili podporu a prečo?

ANKETA: Ktorému kandidátovi na prezidenta SR by ste verejne vyjadrili podporu a prečo?
Blížia sa prezidentské voľby, mnohí z nás sa rozhodujú, koho voliť a prečo. Často je to neľahké, pretože voliť podľa najlepšieho vedomia a svedomia si žiada odvahu a neriedenú rozhodnosť. Ktorému kandidátovi by verejne vyjadrili podporu kresťanskí predstavitelia verejného života?
Anton Ziolkovský, výkonný sekretár KBS

V každej dobe mali kresťania témy, ktoré boli pre nich prioritné. V socializme bola najväčšou výzvou pre veriacich náboženská sloboda a občianske práva. Pod vplyvom spoločenských zmien a z vyjadrení pápežov je zrejmé, že súčasnými top témami sú antropologické otázky, ktoré súvisia s ľudskou prirodzenosťou. Kľúčové témy, podľa ktorých by sme si mali vyberať kandidáta na prezidenta, sú v slovenských pomeroch jeho postoje k ochrane života od počatia, ako aj k registrovaným partnerstvám a Istanbulskému dohovoru. To neznamená, že ostatné témy si všímať nemáme. Konzistentnosť v postojoch je tiež veľmi dôležitá. Je však pravda, že o čo rozporuplnejšiu minulosť má kandidát, o to väčšmi sa treba pýtať, či je jeho postoj k „našim“ témam naozaj úprimný a či bude mať aj po voľbách dobrú vôľu sľuby naplniť. Vo všeobecnosti sa treba poďakovať každému kandidátovi hlásiacemu sa ku kresťanským témam a vnášajúcemu ich do verejného priestoru, aj keby sme ho nevolili.

 

Branislav Škripek, europoslanec

Ako hodnotovému politikovi mi záleží na tom, aby naša krajina mala prezidenta, ktorý bude vychádzať z rovnakého filozofického rámca – a to zo židovsko-kresťanskej tradície. Rovnako je pre mňa kľúčové, aby skutky aj minulosť kandidáta za prezidenta boli v súlade s jeho slovami. Je pre mňa neprijateľné, ak niekto spolupracoval s režimom – či už to bol komunizmus alebo mečiarizmus – a dnes sa „zrazu“ hlási ku kresťanstvu. Preto podporujem Františka Mikloška, ktorý vždy obhajoval svoj názor a hodnoty, aj keď to nebolo pohodlné. Mám nádej, že ho budem môcť rovnako voliť aj v druhom kole. Mrzí ma, že opozícia sa nevedela dohodnúť na jednom kandidátovi, ktorý by svojím životom reprezentoval kresťanské hodnoty. Chápem však, že politická realita nám môže nastoliť situáciu, keď si nakoniec budeme musieť vybrať prezidentského kandidáta, ktorý nebude predstavovať postavu spĺňajúcu moje očakávania. Je možné, že si budeme musieť vybrať to, čo je jednoducho o niečo lepšie ako to druhé, čo sa o niečo viac približuje môjmu ideálu, aj keď bude od neho vzdialený.

 

 

ANKETA: Ktorému kandidátovi na prezidenta SR by ste verejne vyjadrili podporu a prečo?

 

 

Braňo Letko, evanjelizátor, líder kresťanskej kapely Lámačské chvály

Pre mňa ako kresťana prichádzajú do úvahy iba dvaja kandidáti: František Mikloško a Milan Krajniak. Obaja sú kresťania. Keďže som volil dvakrát Františka Mikloška a to nevyšlo – nechcem, aby môj hlas znovu prepadol – takže budem voliť Milana. Je to jeho birmovný syn, taktiež môj priateľ a navyše spoluzakladateľ modlitby za Slovensko, ktorú sa každý piatok modlíme a už nás nie je málo a ovocie modlitby sa nedá prehliadnuť. Takže Milan Krajniak.

 

Renáta Ocilková, mama troch detí, koordinátorka KBS pre ľudské práva, výkonná riaditeľka Fóra života

V prezidentských voľbách by som podporila kandidatúru Františka Mikloška. Pretože jeho známy životný príbeh je pre mňa zároveň zárukou predvídateľnosti. Verím, že ako veriaci človek by aj v pozícii prezidenta zastával a obraňoval hodnoty, ktoré pochádzajú z tej Najvyššej Referenčnej Hodnoty. Napriek tomu, že môj hlas pre neho doteraz nikdy nepriniesol vytúžený výsledok, dám mu svoj hlas znova, lebo lepšieho kandidáta nemám. Kompromisy robiť nebudem.

 

https://www.slovoplus.sk/podla-coho-sa-rozhodovat-pri-volbe-prezidenta-slovenskej-republiky/

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00