ANKETA: Päť detí o tom, čo si myslia o manželstve

ANKETA: Päť detí o tom, čo si myslia o manželstve
Deti sú citlivé stvorenia. Už od svojich útlych rôčkov vnímajú všetko, čo sa v domácnosti deje. Všímajú si, ako sa ich otec správa k mame a naopak. Boja sa hádok svojich rodičov. Hodnotia, čo sa im na manželstve svojich rodičov páči a čo nie. Rozprávate sa doma so svojimi deťmi na tému manželstvo? Čo ak práve deti sú tými najlepšími a najcitlivejšími pozorovateľmi vášho manželského vzťahu? Spýtali sme sa piatich detí v rôznom veku základné otázky o manželstve a ich odpovede nájdete v tomto rozhovore. Urobte si doma pekný večer s vašimi deťmi a spýtajte sa ich, čo si myslia ony.

Čo sa vám vybaví pod slovom manželstvo?

Šimon Mihalčin, 6 rokov: Dvaja ľudia, ktorí sa vezmú a budú spolu navždy žiť.

Michaela Pavlásková, 11 rokov: Určite je manželstvo spoločenstvo ženy a muža, ktoré trvá naveky.

Norbert Demský, 13 rokov: Prvé, čo sa mi vybaví, je láska jedného človeka k druhému, alebo založenie rodiny.

František Vagaský, 14 rokov: Pod slovom manželstvo mi napadnú dvaja ľudia, ktorí sa majú radi, zobrali sa a žijú spolu.

Naďa Urbaníková, 18 rokov: Keď si poviem slovo manželstvo, objaví sa mi v mysli chlap a žena v dome alebo obrúčky, ktoré sú znakom manželstva.

 

ANKETA: Päť detí o tom, čo si myslia o manželstve
Norbert Demský s rodinou

 

Kedy by podľa vás mali dvaja zaľúbení vstupovať do manželstva?

Šimon Mihalčin, 6 rokov: Myslím si, že žena by mohla mať tak 22 rokov a muž 26 rokov. Určite by mali byť tak veľmi zaľúbení, že už nevedia bez seba žiť.

Michaela Pavlásková, 11 rokov: Keď sú dospelí.

Norbert Demský, 13 rokov: Možno, keď budú mať tak 25 rokov.

František Vagaský, 14 rokov: Dôvody ľudí sú rôzne. Niektorí vstupujú do manželstva napríklad keď čakajú dieťa. No pre manželstvo by sa mal človek rozhodnúť, keď to tak cíti, že už je na to čas.

Naďa Urbaníková, 18 rokov: Do manželstva by mali ľudia ísť až vtedy, keď sú na to pripravení. Brať by sa mali, keď už nevedia bez seba byť, sú najlepší kamaráti a chcú byť spolu celý život. Chodiť by spolu mohli minimálne dva roky. Myslím si však, že je to veľmi individuálne. Ale keby to bolo na mne, ja by som chcela s niekým chodiť tak dva – tri roky a potom sa zobrať.

ANKETA: Päť detí o tom, čo si myslia o manželstve
Naďa Urbaníková (štvrtá zľava) s rodinou

 

DÔLEŽITÁ JE MANŽELSKÁ JEDNOTA (Naďa Urbaníková)

Čo je základom pre dobré manželstvo? 

Šimon Mihalčin, 6 rokov: Mali by si kúpiť nejaký dom, kde by mohli bývať. Potom určite aj auto.

Michaela Pavlásková, 11 rokov: Základom je vernosť.

Norbert Demský, 13 rokov: Láska.

František Vagaský, 14 rokov: Pre dobré manželstvo je základom porozumenie, láska, tolerancia, to, že jeden vie tomu druhému dopriať.

Naďa Urbaníková, 18 rokov: Ja si myslím, že láska, spoločná komunikácia a stále pracovanie na dôvere. Akoby boli naozaj „jedno“ v hocičom. Napríklad žena ide von s kamarátkami a jej muž jej dôveruje, že to tak je. Ona mu zase dôveruje v tom, čo mu hovorí. Nesmie to byť podozrievanie a vypočúvanie. Ak chýba v manželstve jednota, je to bolesť pre oboch, ale taktiež pre ich deti.

 

ANKETA: Päť detí o tom, čo si myslia o manželstve
Michaela Pavlásková

 

Na aké veci by nemali manželia zabúdať?

Šimon Mihalčin, 6 rokov: Nemali by zabúdať na lásku a deti.

Michaela Pavlásková, 11 rokov: Na to, že deti ich potrebujú oboch, aj mamu, aj otca.

Norbert Demský, 13 rokov: Nesmú zabúdať na svoje deti a dobrú starostlivosť o nich. Zabúdať by nemali ani na čas pre seba.

František Vagaský, 14 rokov: Hlavne sami na seba.

Naďa Urbaníková, 18 rokov: Nemali by zabúdať na svoj sľub, ktorý si navzájom dali pred oltárom. Na to, ako sa ľúbili v ťažkých, ale aj šťastných momentoch. Mali by vnímať, že je tu aj ten druhý. Nemali by si neustále pretláčať len svoj názor a myslieť si, že len „ja mám pravdu“. Treba predsa robiť kompromisy. Nemali by zabúdať na znovuobnovenie lásky, ktorá môže byť krásna vo všetkých podobách.

 

ANKETA: Päť detí o tom, čo si myslia o manželstve
Šimon Mihalčin (6)

 

PÁČI SA MI, KEĎ SA MANŽEL NA SVOJU MANŽELKU USMIEVA (Šimon Mihalčin)

Máte nejaké manželstvo, ktoré sa vám páči?

Šimon Mihalčin, 6 rokov: Také zo seriálu, čo chodí v televízii. Páči sa mi, pretože sú do seba tak pekne zaľúbení až sa im občas lesknú oči.

Michaela Pavlásková, 11 rokov: Áno, moji rodičia. Ich manželstvo sa mi páči preto, že sa aspoň snažia byť k sebe úprimní a sú si verní.

Norbert Demský, 13 rokov: Moja mamka s tatkom sa mi páčia. Je na nich vidno, že sa majú radi.

František Vagaský, 14 rokov: Nad tým som nikdy nerozmýšľal. Ale podľa mňa skoro každé manželstvo je krásne, len pár je takých smutných.

Naďa Urbaníková, 18 rokov: Určite moji rodičia. Oni sa mi extrémne páčia. Naši sú úplné protiklady. Mamina je introvert a ocino extrovert. Mamina miluje nakupovať, ocino je zase minimalista. Páči sa mi, ako riešia hádky a nezhody. Robia to tak, že odídu od nás a komunikujú v izbe za zavretými dverami. Neriešia hádky pred deťmi. Keď som bola ešte malá, čakávala som vždy pred dverami izby a bála som sa, čo bude. Občas totiž bolo počuť, že sa hádajú. Potom sa upokojili, veci vykomunikovali a z izby vyšli úplne udobrení a všetko bolo vyriešené. Teraz, čím sú naši starší, hádajú sa omnoho menej. Dokonca sú opäť ako zamilovaní tínedžeri. Majú na seba omnoho viac času, keď sme už veľkí, a je to riadne vidno. Ich láska potešuje aj nás, deti.

 

ANKETA: Päť detí o tom, čo si myslia o manželstve
František Vagaský (14) s rodinou 

 

Aké chyby, ktorým by sa mohli vyhnúť, robia ľudia v manželstve?

Šimon Mihalčin, 6 rokov: Manželia by sa nemali hádať. Nie je dobré, keď je otec rodiny stále preč a mamina je sama.

Michaela Pavlásková, 11 rokov: Chyba podľa mňa je, keď sa zoberú hneď, ako sa spoznajú. Taktiež by sa manželia mohli vyhýbať neúprimnosti, ktorú voči sebe navzájom majú.

Norbert Demský, 13 rokov: Zabúdajú na starostlivosť o svoje deti a na čas pre seba. Niekedy dokonca jeden robí tomu druhému, čo sa mu nepáči.

František Vagaský, 14 rokov: Je veľmi nesprávne, ak jeden nerešpektuje názor toho druhého a ak si manželia nevedia navzájom niečo dopriať.

Naďa Urbaníková, 18 rokov: Chyba je to, že nie sú jednotí. Hlavne keď majú deti. Napríklad, jeden dieťaťu niečo zakáže a druhý mu to poza chrbát toho prvého kúpi. Chybou je podkopávanie autority, či už v spoločnosti, pri deťoch alebo len pred sebou. Smutné je, keď zabudnú, alebo si neuvedomujú, čo láska je. Nie vždy človek cíti vášeň a zaslepenie, ale láska je, že sa rozhodujú jeden pre druhého a keď toto nerobia, je to veľká chyba. Ku krachu manželstva taktiež môže dôjsť, keď zlyhá komunikácia.

 

 

 

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00