Cirkev by mala viac pozerať ľuďom do obývačky ako do spálne

Cirkev by mala viac pozerať ľuďom do obývačky ako do spálne
„Tie vnútorné rany sú nepredstaviteľné. A hrozné je, že sa to deje oveľa častejšie, ako si to vieme predstaviť,“ hovorí o obetiach sexuálneho zneužívania švajčiarsky kňaz Josef Hegglin, ktorý prišiel ako misionár na Slovensko a žije tu už dvadsať rokov.

Rozprávali sme sa o tom, prečo sú v slovenskej cirkvi málo aktívni laici, o mýtoch okolo obetí sexuálneho zneužívania, ktorým sa už pätnásť rokov aktívne venuje, ale aj o tom, v čom by sme mali zmeniť spôsob, ako hovoríme o sexualite.  

Josef Hegglin pôsobil vo Švajčiarsku, Francúzsku a na ostrovoch Kiribati. Študoval duchovné sprevádzanie na Inštitúte ISL v Chicagu, kde absolvoval aj kurz Štúdia o sexualite. Absolvoval viaceré kurzy a výcviky v oblasti ignaciánskej spirituality a psychológie v Nebraske a vo Filadelfii v USA, v Paríži a v Mníchove. Vedie duchovné cvičenia a kurzy v Dome Srdca Ježišovho v Nitre. Bude hosťom septembrovej konferencie Vydavateľstva Nové mesto Ako na sexuálnu výchovu? Je to na nás! 

 

Ako ste sa dostali ako Švajčiar na Slovensko? 

Som misionár Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Náš generálny predstavený mal už pred pádom komunizmu v srdci túžbu poslať misionárov do východného bloku. Bol som v Amerike, keď mi poslal list s otázkou, či by som prijal misiu na Slovensku. Povedal som áno, lebo na Slovensku sme mali šiestich študentov a oni potrebovali formátora. To bola moja prvá úloha.

 

Väčšinou chodia slovenskí misionári do sveta a zrazu príde človek zo Západu k nám. Chápe sa vaša misia u nás v tom tradičnom zmysle slova?
// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00