Čo by mali vedieť ženy o mužoch a muži o ženách

Čo by mali vedieť ženy o mužoch a muži o ženách

Autorka:  Beáta Šályová

Už vám niekto povedal, že zamilovanosť trvá v priemere len dva roky? Táto skutočnosť môže byť dôvodom, prečo množstvo manželstiev stroskotá, ale rovnako je aj dôvodom, prečo toľko manželstiev vydrží. V živote strávime celé roky prípravou na vykonávanie nášho budúceho povolania. Ale koľko času venujeme príprave na manželstvo? Pokiaľ sa chystáte uzavrieť manželstvo alebo ste v manželskom vzťahu, dovoľte mi predstaviť vám dve knihy, ktoré váš vzťah posilnia a naučia vás, ako sa vyhnúť zbytočným problémom.

Manželský poradca a známy autor bestsellerov Gary Chapman napísal niekoľko kníh, ktoré sú zamerané na manželské a rodinné vzťahy. Jedným z jeho diel je aj kniha s názvom To keby sme vedeli… pred svadbou! Sám autor označuje prípravu na manželstvo za nesmierne dôležitý krok, ktorý je častokrát veľmi podceňovaný. „Ľudia nevstupujú do manželstva preto, aby sa rozvádzali. Rozvod je dôsledkom toho, že sa partneri dostatočne nepripravili na manželstvo a nenaučia sa pracovať v dôvernom vzťahu,“ opisuje Chapman.

 

BYŤ ZAMILOVANÝ NESTAČÍ

Uzavrieť s druhou osobou manželský vzťah je rozhodnutie, ktoré naše životy ovplyvňuje viac ako čokoľvek iné. Je to slobodné rozhodnutie odovzdanosti a nesebeckej lásky. Mnohí však nevedia, čo sa za týmto pojmom v skutočnosti ukrýva. Zabúdame na to, že pocit euforickej zamilovanosti je len dočasný, aj keď sa nám to na začiatku môže zdať nemožné. A keď sa postupne začne zamilovanosť vytrácať, vystúpia do popredia chyby nášho partnera. Mnoho párov sa v tomto bode ocitne na rázcestí, pretože milovať niekoho, kto pre nás už nie je dokonalý, je o niečo ťažšie. Gary Chapman vo svojej knihe radí, ako prekonať toto obdobie a počkať na odmenu, ktorú za svoju námahu páry dostanú.

 

Čo by mali vedieť ženy o mužoch a muži o ženách  

 

KONFLIKTY SÚ PRIRODZENOU SÚČASŤOU MANŽELSTVA

Na začiatku každého vzťahu, aj toho manželského, sa môže zdať, že sa s milovanou osobou perfektne zhodujeme. Bodka. Nepripúšťame si možnosť, že sa naše názory môžu začať skôr či neskôr líšiť. Ako opisuje Chapman, konflikty sú prirodzenou súčasťou každého vzťahu, nakoľko sme originálne bytosti. Každému z nás sa páči niečo iné, vidíme svet inak. A možno si myslíme, že len náš pohľad je ten správny. Problém je, ak si to myslí aj druhá strana.

Vziať si „toho pravého/tú pravú“ neznamená, že konflikty už nikdy neprídu. Znamená to naučiť sa, ako budeme naše nezhody vo vzťahu prežívať, a ako sa rozhodneme problémy riešiť. Je dôležité zmieriť sa s tým, že konflikty budú súčasťou vášho vzťahu, a je to úplne v poriadku. V knihe To keby sme vedeli… pred svadbou! nájdete niekoľko praktických rád, ako sa vysporiadať so vzniknutými nedorozumeniami skôr, ako prepuknú do vášnivej hádky.

 

TOALETNÝ PAPIER SA KUPUJE V DROGÉRII

Kým bývame s rodičmi, nenapadne nám zamýšľať sa nad tým, odkiaľ veci každodennej potreby prichádzajú, prečo je vždy navarené, a že vaňu treba čistiť. Príde nám to prirodzené, proste sa to deje. V manželstve prichádza na rad aj spoločná domácnosť, a teda to, čo bolo doteraz samozrejmosťou, treba zrazu zaobstarať. Chapman pripomína, aké je dôležité pred uzavretím manželstva prebrať aj zdanlivo banálnu tému riadenia spoločnej domácnosti. „Zmätok, ktorý panuje v otázke rozdelenia úloh v manželstve, je jednou z najstresujúcejších stránok súčasného manželstva,“ vysvetľuje Chapman.

Autor v knihe taktiež opisuje, ako osobnosť človeka vplýva na jeho správanie, vysvetľuje, ako spravovať spoločné financie a taktiež sa zameriava aj na otázku sexuálneho uspokojenia partnerov. O témach hovorí otvorene, pútavo a dáva praktické rady a príklady zo svojho života.

 

MUŽI PONÚKAJÚ RIEŠENIA, ŽENY CHCÚ VYPOČUŤ

Ženy filtrujú svoje starosti cez rozhovory. Sú skvelé poslucháčky, vedia pochopiť, vcítiť sa a túžia len po tom, aby boli vypočuté. Keď všetko dopovedia, sú pripravené pokračovať v plnení svojho životného poslania ďalej. Občas sa potrebujú vyplakať, zasmiať sa, aj trochu hlasnejšie, alebo len objať blízku priateľku a všetko je opäť v rovnováhe.

Muži veľa nerozprávajú, a ak áno, tak len o športe alebo o autách, hudbe a iných veciach. Áno, veciach. Mužské mozgy sa pýtajú „Ako to funguje?“ zatiaľ čo ženské srdcia vám položia otázku „Máš ma rád?“. Muži sa zaujímajú skôr o veci a majú radi, keď sa cítia potrební. Pre ženy sú vzťahy všetkým.

Ďalšia kniha, ktorá môže váš vzťah posunúť na vyššiu úroveň, je bestseller Muži sú z Marsu, ženy v Venuše od amerického psychológa a poradcu pre partnerské vzťahy Johna Graya PhD. Kniha pútavo odhaľuje rozdiely medzi mužmi a ženami a ponúka množstvo rád, ako dosiahnuť láskyplný vzťah za pomoci vzájomného rešpektovania rozdielov.

 

Čo by mali vedieť ženy o mužoch a muži o ženách  

ČO BY MALI VEDIEŤ ŽENY O MUŽOCH

Autor Gray vo svojej knihe opisuje, že muži sú ako guma. Keď sa priblížia ku žene príliš blízko, potrebujú sa na nejaký čas odtiahnuť, no následne sa vrátia naspäť. Je to prirodzený cyklus. „Ženy si mužovo odtiahnutie obvykle nesprávne vysvetľujú, lebo ženy sa odťahujú z iných príčin. Žena sa odtiahne, keď si myslí, že ju muž nechápe… muž sa odtiahne aj vtedy, keď žena nič zlé neurobila,“ vysvetľuje Gray.

Aj spôsob zvládania stresu a problémov je u oboch pohlaví iný. Zatiaľ čo ženy sa nechajú ovládnuť pocitmi, muži sa väčšinou stiahnu. „Ak tieto rozdiely nechápeme a nezmierime sa s nimi, v našich vzťahoch dochádza k zbytočnému napätiu,“ dodáva autor. Muži častokrát odchádzajú do pomyselnej jaskyne, nerozprávajú o svojom probléme, kým nenájdu riešenie a nie sú pripravení opäť naplno fungovať. Túto skutočnosť by ženy mali prijať.

 

ČO BY MALI MUŽI VEDIEŤ O ŽENÁCH

Ženy Gray prirovnáva k vlnám. Keď sa cítia milované, celá ich osobnosť stúpa, až dosiahne vrchol. Potom začne ich nálada klesať. „Keď vlna stúpa, žena v sebe nosí dosť lásky na rozdávanie, ale keď klesá, pociťuje vnútornú prázdnotu a potrebuje ju zaplniť láskou,“ opisuje Gray v knihe Muži sú z Marsu, ženy v Venuše.

Muži očakávajú, že žena bude večne na vrchole, a keď jej nálada začne klesať, sú zmätení. Je dôležité, aby aj muži pochopili prirodzený cyklus ženy.

Autor v knihe objasňuje aj mnohé ďalšie rozdielnosti medzi mužským a ženským svetom. Ponúka rady, ako motivovať opačné pohlavie, návody, ako hovoriť o nepríjemných pocitoch či ako získať podporu partnera.

Boh svet a vzťahy medzi mužmi a ženami vytvoril fascinujúco. Rozdielnosti medzi pohlaviami nás nabádajú neustále skúmať nové zákutia toho druhého, objavovať silné aj slabé stránky jeho osobnosti. To nás učí ešte hlbšie milovať každú maličkosť a originalitu nášho partnera. Na záver sa skúste aj vy zamyslieť nad rozdielnosťami medzi vami a vaším partnerom/vašou partnerkou, spoločne sa o tom porozprávajte a možno to, čo ste doposiaľ nechápali, zrazu začne dávať zmysel.

 

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+