Deň matiek sa blíži. Nezabudni!

Deň matiek sa blíži. Nezabudni!
Ma-ma. Prvé slovo. Prvá bytosť, ktorú vnímame. Mama, mamina, mamička. Mami!

Deň matiek. Spolu s Vianocami jeden z najmilších dní v roku. A to aj na Vianoce hrá matka (Mária) kľúčovú úlohu. Pretože láska, špeciálne materinská láska, je niečo, po čom silno túžime, niečo, čo potrebujeme k naplnenému životu. Keď chce žalmista opísať hlboké uspokojenie, ktoré našiel v Bohu, hovorí: „Ako nasýtené dieťa v matkinom náručí, ako nasýtené dieťa, tak je moja duša vo mne“ (Ž 131,2).

Spomenúť si na svoju matku na Deň matiek, zablahoželať a poďakovať jej, je na prvom mieste akt úcty a vďačnosti Bohu. Bohu vďaka za našu mamu, za jej lásku a starostlivosť!

Podľa jednej definície sme vďační vtedy, keď nepokladáme dobro, ktoré sme dostali, za samozrejmosť. Materinská láska nie je samozrejmosť. Má ohromnú cenu. A stojí strašne veľa!

Keď sme vďační, sme aj spokojní a radostní. Lebo si uvedomujeme to veľké dobro, ktoré sme dostali. „Synu, spomeň si, že si dostal všetko dobré za svojho života“ (Lk 16,25).

 

Deň matiek sa blíži. Nezabudni!

 

Uctiť si svoju matku je v prvom rade veľké požehnanie pre náš život. „Kto si ctí matku, počína si tak, ako keby si zhromažďoval poklady“ (Sir 3,5). „Cti svojho otca i matku, to je prvé prikázanie s prisľúbením: Aby ti dobre bolo a aby si dlho žil na zemi“ (Ef 6,2-3).

Naša civilizácia je unavená horúčkovitým hľadaním šťastia a uspokojenia všade možne. A zabúda hľadať (a nachádzať) tam, kde je to najprirodzenejšie a najlogickejšie. Doma. V rodine. U rodičov. U matky.

Tento rok určite nezabudni na svoju matku a na Deň matiek. Nielen kvôli svojej mame, ale aj kvôli sebe. Matka a jej materinská láska je poklad. Prejaviť jej úctu a lásku je spôsob ako tento poklad znovuobjaviť, ako získať pre seba požehnanie, dobro, život.

Urobili sme medzi mamičkami malú anketu, čo by si priali ako darček na Deň matiek. Pre vás to môžu byť dobré tipy ako povedať svojej mamičke, že ju ľúbiš a vážiš si jej lásku. Schválne sme tento článok publikovali týždeň pred Dňom matiek, aby ste mali dosť času svoj darček pripraviť či naplánovať.

 

Deň matiek sa blíži. Nezabudni!

 

Priania oslovených mamičiek boli rôznorodé a záviseli aj od veku ich detí. Nenechajte sa však obmedzovať, fantázii a kreativite sa medze nekladú. Svoju mamu poznáte predsa najlepšie vy!

 

 1. Oddych, spánok
  Jedna maminka si povzdychla: „Priala by som si aspoň jednu noc neprerušovaného spánku!“ Špeciálne mamičky s malými deťmi si potrebujú vydýchnuť a vyspať sa. Ak im dokážete zabezpečiť prázdny dom, voľnú posteľ, bude to pre ne ten najlepší darček.
 2. Čas pre seba
  Nie všetky mamičky by voľný čas prespali. Určite všetky by však privítali čas, ktorý môžu využiť slobodne podľa svojich potrieb a túžob. Napríklad vaňa plná horúcej vody a k tomu kniha alebo hudba. Niektoré maminy by vyrazili samy do prírody, na nejaké zaujímavé miesto alebo by podnikli zaujímavú aktivitu. Vytvorte im ten priestor!
 3. Exkluzívny čas s manželom
  Nejedna mamina túži byť aspoň chvíľu na sto percent manželkou, túži po čase so svojim manželom, po rozhovore, po vypočutí. Bez prerušovania, bez nutnosti starať sa o potreby detí a domácnosti. Páni, je to na vás!
 4. Prechádzka či výlet
  Deň matiek sa dá dobre osláviť spoločnou rodinnou prechádzkou či výletom do prírody. Máj je krásny mesiac, treba vybrať pekné miesto … a potom sa tam vybrať spolu.
 5. Praktický darček
  Niektoré mamičky sa zasnili a priali si nejaký praktický darček, ktorý by im uľahčil život: „Na Deň matiek by som chcela umývačku riadu. Ale tešiť sa budem aj zo zdravých detí a veselého manžela.“
 6. Vlastnoručne vyrobený darček
  Iné mamičky uprednostňujú darček ručne vyrobený ich najdrahšími. Detskú kresbičku alebo niečo originálne od manžela.
 7. Kniha
  Ženy čítajú oveľa viac ako muži. Preto neprekvapuje, že takmer polovica mamičiek si priala nejakú dobrú knihu. Niektoré by dali prednosť oddychovému čítaniu, iné by si radi prečítali niečo poučné a povzbudivé pre ich manželstvo a rodinu.
 8. Pohoda v rodine
  Pre mnohé mamičky by bola najlepším darčekom pohoda v rodine. Pokojný a usmievajúci sa manžel, poslušné deti, ktoré sa nehádajú a nebijú. Vedeli by ste to nejako zariadiť?
 9. Zdravie
  Zdravie je veľký Boží dar, za ktorý treba ďakovať, keď ho máme, a prosiť, keď nám chýba. Mamičky si prajú najmä zdravé deti. Pomodlite sa za zdravie matky i detí. Ale môžete im niečo zdravé aj darovať – napríklad balenie vitamínov či kôš ovocia.
 10. Návšteva, objatie, bozk
  Ak nebývate spolu, naplánujte si návštevu. Ak to nie je možné, určite aspoň zavolajte! A o oboch – návšteve i telefonáte – to platí počas celého roka, nielen na Deň matiek. Možno to u vás pokladáte za samozrejmé, ale mnohým matkám chýba milé slovo, objatie či detský bozk (aj keď máte štyridsať). Navštívte svoju mamu, objímte ju, pobozkajte a povedzte jej láskavé slová!
 11. Kytica
  Ružou či kyticou poľných kvietkov určite nič nepokazíte. Ženy a kvety – to ide vždy dohromady.
 12. Čokoláda
  Matky čokoládu potrebujú! Dajte im ju! Veľkú, takú, akú majú najradšej – horkú, mliečnu, bielu či orieškovú. Viete vlastne, aká jej chutí?
 13. Masáž
  Ak si trúfate, pomasírujte vy, ak nie, objednajte masáž v nejakom salóne alebo zavolajte maséra ku vám domov. Veľmi dobrý darček!
 14. Bábätko
  Jedna mamina si na Deň matiek priala bábätko, súrodenca pre ich prvého drobca. To dáva zmysel: Mama chce na Deň matiek dieťa. Otcovia, ako ste na tom vy?
 15. Rodina spolu
  Mladé mamičky si prajú aspoň jeden deň bez detí (ticho, relax, možnosť venovať sa sebe či manželstvu). Mamy, ktorých detí sa už rozpŕchli do sveta, si zas prajú, aby boli opäť všetci spolu. Dalo by sa to u vás v rodine na Deň matiek zariadiť?
 16. Praktická pomoc
  „Keby tak NIEKTO urobil všetky tie drobné veci, ktoré musím robiť vždy len ja a ktoré sa nikdy nekončia…“ Navariť, umyť riad, postarať sa o deti. Našiel by sa NIEKTO? Aspoň na Deň matiek?
 17. Básnička, pesnička
  Mnohé mamičky alebo babičky sú namäkko z detských básničiek či pesničiek. Tak sa s deťmi nejaké naučte a slávnostne ich na Deň matiek predneste!
 18. Vyznanie: „Ľúbim ťa!“
  Určite, ale určite, pri žiadnom z týchto darčekov nezabudnite povedať svojej mame (nielen na Deň matiek): „Ľúbim ťa! Ľúbime ťa!“

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00