Dominik Belica: Ježiš sníva so mnou a pomáha sny realizovať

Dominik Belica: Ježiš sníva so mnou a pomáha sny realizovať
Boh mu vložil do srdca sen o spoločenstve i festivale v regióne Hont. A on sa to napriek mladému veku snaží s Božou milosťou uskutočňovať. Dominik Belica (22) z Hokoviec pri Dudinciach.

Foto: archív respondenta

Hontfest je kresťanský festival, ktorý je zameraný na prinášanie atmosféry neba medzi ľudí. Približuje Boha cez hudbu, tance, divadelné scénky, svedectvá a rôzne zábavné či duchovné aktivity. Medzi jeho iniciátorov a organizátorov patrí práve Dominik Belica. „Ja som o Hontfeste dlho sníval, takisto ako som dlho sníval o spoločenstve a o niečom, čo prebudí región Hont a prinesie Ježiša do tohto regiónu.“ Hovorí, že sa za tieto veci dlho modlil a hoci podnikal určité kroky, nič sa nedialo. Neskôr mu však Pán poslal do cesty Petra Kováča, človeka, ktorého sa dotkol a dal mu ten istý sen.

 

Dominik Belica: Ježiš sníva so mnou a pomáha sny realizovať

 

Spoločne rozbehli spoločenstvo. V rámci jedného stretka mali aktivitu, počas ktorej na veľký papier písali sny, ktoré si myslia, že má Boh s Hontom. Opakovali sa tam sny ako: hudobný festival, open-air festival, evanjelizácia na uliciach. Nechali to však tak, lebo si mysleli, že je to nereálne a dopracujú sa k tomu až o niekoľko rokov. Napokon sa však stretli už o dva týždne a zistili, že obom celý ten čas nechodilo po rozume nič iné ako to, že sa majú do festivalu pustiť hneď. Bol február a v septembri bol na svete prvý Hontfest, ktorého sa zúčastnilo asi tisícsto ľudí.

Organizácia festivalu dnes prebieha približne trištvrte roka pred samotnou akciou. Zúčastňuje sa na nej dlhodobo organizačný tím a dva dni pred samotným podujatím asi osemdesiat dobrovoľníkov z celého Slovenska. Je pre nich pripravený nielen program samotnej prípravy Hontfestu, ale aj duchovná príprava. Festival sa uskutočňuje na amfiteátri v Dudinciach v prvú septembrovú sobotu, kde sa začína nabitý program poobede až do nočných hodín.

Dominik vidí Hontfest ako šancu pre Hont, aby sa stal lepším miestom pre život. „Ak dovolíme Bohu premieňať náš život, tak z nás robí lepších ľudí a aj lepších občanov, ktorí môžu spoločne vytvárať lepšie miesto na život.“ Chcú ľuďom sprostredkovať najmä stretnutie s Ježišom a ukázať im, že viera je živá, atraktívna a Ježiš koná aj dnes. A hoci mu Hontfest dáva mnoho prebdených nocí, povinností, stresu i šedivých vlasov, na druhej strane skrze neho našiel desiatky nových priateľstiev, a ak by festival zmenil čo i len jednému človeku život k lepšiemu, hovorí, že sa to rozhodne oplatilo.

 

Dominik Belica: Ježiš sníva so mnou a pomáha sny realizovať

 

KĽÚČOVÁ VÝCHOVA V RODINE

Dominik hovorí, že jeho cesta k Bohu bola relatívne priamočiara, hoci prešiel, ako každý, určitou cestou, kým sa pre Boha rozhodol slobodne ako pre svojho Pána a Spasiteľa. Rodičia ho odmalička viedli k živej viere, čo bolo preňho kľúčové. Spoločne chodili pravidelne do kostola, večer sa modlili a rozprávali o Bohu. Považuje za mimoriadne dôležitú výchovu detí vo viere – aj keď musí každý mladý človek, ktorý chce kráčať s Ježišom celý život, urobiť toto rozhodnutie sám.

Tvrdí, že nemá nejaké silné svedectvo o obrátení a nedá sa povedať, že by zažil niečo extra silné s Bohom, ale spomína si na moment, keď sa sám prvýkrát rozhodol pre život s Bohom. Bolo to na Godzone Tour 2011, v rámci ktorej bola výzva na odovzdanie života Ježišovi, a on sa rozhodol ísť do toho naplno.

„Ježiš je pre mňa niekto, kto svojimi činmi, občas nelogickými a nepochopiteľnými pre nás ľudí, zmenil svet raz a navždy a priniesol niečo revolučné,“ hovorí o tom, kým je Ježiš v jeho živote. Neprestáva ho udivovať, stále má a koná pre neho niečo nové, vedie ho svojimi cestami a koná aj v jeho okolí. „Sníva so mnou a pomáha mi tieto sny realizovať. Je pre mňa priateľ, ktorý ma nikdy nepodrazí, ktorý je tu so mnou nonstop, dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní týždenne,“ dodáva.

 

Dominik Belica: Ježiš sníva so mnou a pomáha sny realizovať

 

NESTRATIŤ SPOJENIE

Viera ovplyvňuje jeho prácu i štúdium. Každé ráno sa usiluje pozvať Ježiša do svojho dňa, aby ho viedol a hovoril mu, čo má robiť a ako. Najviac mu na jeho ceste viery pomáhajú sviatosti. V tom, aby sme vzrastali vo viere, považuje za dôležité nestratiť spojenie. „Nestratiť spojenie najmä s Ježišom, teda modliť sa, čítať Sväté písmo, čítať knižky, ktoré nás môžu posúvať ďalej a motivovať nás, prijímať sviatosti. Pre mňa osobne má veľkú moc svätá spoveď a chodím na ňu veľmi často.

Ďalej nestratiť spojenie s Cirkvou. Znamená to, že je veľmi dôležité mať pri sebe človeka, s ktorým sa môžem porozprávať o viere, nájsť si skupinku ľudí alebo spoločenstvo a mať tak miesto, kde môžem čerpať a rásť vo viere. Toto sú podľa mňa dve najviac kľúčové spojenia – keď ich budeme udržiavať, každý deň bude naša viera rásť,“ vyznáva.

Je nerád, keď sa kresťania delia podľa toho, akú spiritualitu žijú. „Myslím si, že sme na jednej strane a naším spoločným Pánom je ten istý Ježiš Kristus. Keď sme teda bratmi a sestrami a bojujeme za toho istého Kráľa a máme spoločný cieľ, prečo sa potrebujeme rozdeľovať podľa toho, kto má akú spiritualitu a kto a ako osobne prežíva vieru?“ Ale dodáva, že je mu blízka charizmatická spiritualita, pretože práve tá ho viedla k osobnému poznaniu Ježiša. Ale nemá problém ani s mariánskou úctou či inými spiritualitami. „Myslím si, že každá spiritualita má niečo špeciálne a spolu tvoria krásnu a pestrú mozaiku Cirkvi,“ dodáva.

 

Dominik Belica: Ježiš sníva so mnou a pomáha sny realizovať

 

Keď sa pýtame na inšpiráciu v jeho živote, hovorí, že okrem Ježiša sú to rozhodne aj jeho rodičia, ktorí ho vedú, vždy vypočujú a poradia mu, ale tiež tí, ktorí opravdivo žijú s Ježišom, dnes či v minulosti – svätci. „Niektorí takíto ľudia to mysleli s Ježišom tak vážne, že za neho položili svoj život, a iní zmenili život k lepšiemu tisíckam ľuďom okolo.“ Vysvetľuje, že v poslednom čase si uvedomuje, že ho inšpiruje každý človek, ktorý sa opravdivo snaží žiť s Ježišom, pretože nesie niečo špeciálne, jedinečné – Ježiša.

 

Okrem Biblie rád siahne po knihe Nadprirodzený život kráľovských detí, ktorá mu dala iný pohľad a vďaka nej pochopil, kto sme ako synovia a dcéry Kráľa. Neodmietne pozvanie na film Pán prsteňov, v ktorom vidí neskutočnú symboliku boja dobra so zlom – podstatu kresťanstva i niekoľko prvkov zo života Ježiša Krista.

Napokon pridáva svoju radu, ako môže človek zakúsiť, že ho Boh má rád: „Je to úplne jednoduché, stačí si otvoriť oči a chcieť vidieť dobro vo svete. V každom detaile a v každom skutku môžeme vidieť dobrotu a milosrdenstvo Otca. Božie slovo hovorí: „Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám!“ (Mt 7, 7) A toto funguje aj v reálnom živote, stačí hľadať a chcieť vidieť Božie veci, a zrazu budete vidieť jeho dobrotu na každom kroku, pretože on stále tvorí niečo nové, stále koná v živote každého jedného z nás; a všetko, čo robí, je dobré.“

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+