Lectio mamina: Meno nad mená

Lectio mamina: Meno nad mená

Je to tvoje, ale iní to používajú omnoho častejšie než ty. Čo je to? Je to (bubny, poprosím) tvoje meno. Áno, ja viem, prastará hádanka, ale tiež sa dnes cítim prastaro, takže sme v kontexte.

Ja sa napríklad volám Petra. V mojom ročníku nás nikdy nebolo viac než Katiek, Zuzaniek či Márií. Meno Petra teda považujem za menej frekventované, no spôsob, akým som k nemu prišla, je takmer taký prastarý ako ja – získala som ho po obľúbenej herečke svojej mamy.

Ak si pamätáte Saxanu s jej dlhočiznou rukou, obrovskými kučeravými vlasmi a naivnými predstavami o svete smrteľníkov, tak nech sa páči. Mama, našťastie, meno Saxana vyhodnotila ako menej vhodné, a tak ma priviedla na tento svet so slzou v oku a krstným menom herečky Petry Černockej na perách. Ťažko povedať, čo máme spoločné s pani herečkou či postavou, ktorú v českej komédii stvárnila – nemám dlhé ruky, vlasy si viem zrátať na prstoch (samozrejme, toto bola hyperbola, ale podarená) a naivné predstavy o našom svete a fungovaní v ňom som stratila po niektorej z politických debát vysielaných v televízii (z politických vôd však rýchlo preč!).

Naše dcéry majú krásne, ľubozvučné mená a ani jedna sa zatiaľ nesťažuje. Najmladšia by sa možno sťažovala, keby sme ju pomenovali Tarzan podľa návrhu jej staršej sestry, ale myslím, že schopnosť vyhodnotiť situáciu mám po mame, a tak máme doma Katku. Rovnako nevyšiel ani tip od manžela, ktorý mi na začiatku niektorého z tehotenstiev na otázku, aké biblické meno by prípadne dieťaťu navrhol, odpovedal skromne „Gedeon“, čím sa naša debata skončila skôr, než sa začala.

Na začiatku januára však slávime iné meno. Áno, presne to, na ktoré sa zohne každé koleno v nebi, na zemi i v podsvetí – meno nad mená, meno sladšie než med a mocnejšie než všetky mená politikov a štátnikov dokopy. Je to meno Ježiš.

Nezainteresovanému môže prísť zvláštne, že slávime „meniny“ nášho Boha a Spasiteľa. Pre nás, zainteresovaných a milujúcich, je to však ďalšia pripomienka velebiť a radovať sa z toho, akého osobného Boha máme. Učím svoje deti úcte a láske k menu Ježiš. Nech totiž nesieme v tomto svete smrteľníkov akékoľvek meno, meno Ježiš je úplne naj. Všetko najlepšie, Milovaný!

Snímka: pexels.com

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00