Filmový duel na tému povolanie: Zvíťazí Boh alebo práca?
Mohli by sme povedať, že téma voľby povolania sa týka najmä mladého človeka, no čo sa stane, keď si krízou prechádzajú seniori, ktorí po odchode do dôchodku zrazu prišli o zmysel života a naplnenie, ktoré nachádzali vo svojej práci? Ponúkame vám pohľad na dva filmy, ktoré sa na otázky týkajúce sa voľby povolania pozerajú inak.
V rubrike Filmový duel ponúkame dva filmy, ktoré sa zameriavajú na rovnakú tému, no každý ju spracúva z iného uhla pohľadu. Pozrieme sa na to, ako sa autori vyrovnávajú s rovnakou problematikou pomocou odlišných štýlov, nálad, foriem či rozprávačských techník. Filmy o športe, morálke, manželstve, ale aj výnimočnosti či o Vianociach vás prinútia premýšľať nad témou z viacerých strán. Zároveň vám vždy ponúkneme desať otázok, ktoré vám pomôžu naštartovať premýšľanie alebo diskusiu v skupine.
AKO PÁN BOH DÁ (2015)
Kde pozerať: Cinelux
Vekové ohraničenie: 12+
Rizikové detaily: Vo filme sa spomínajú LGBTI témy, ale len v krátkosti a okrajovo. Prítomný je alkohol ako jeden z prejavov (ne)riešenia problémov.
Keď sa študent medicíny Andrea rozhodne oznámiť rodičom, že sa chce stať kňazom, netuší, že jeho náhla zmena povolania bude viesť k malej rodinnej revolúcii. Tommaso, kardiochirurg, presvedčený ateista a Andreov otec, je presvedčený, že za synovo rozhodnutie je zodpovedný charizmatický kňaz don Pietro. Rozhodne sa, že usvedčí don Pietra ako podvodníka a tak privedie svojho syna k rozumu.
Taliansky humor sa v tejto komédii spája s témou, ktorá nie je cudzia asi žiadnej rodine – dieťa sa rozhodne inak, ako si rodičia predstavovali, a je potrebné zaujať k tomu nejaký postoj. Režisér prirodzeným spôsobom zrkadlí konflikt medzi vierou, rozumom a osobnou slobodou a realisticky odráža drámu, ktorá buble pod súhlas prejavujúcim povrchom.
—
Viac o filme
Táto časť obsahuje dôležité momenty z filmu (spoiler alert). Ak nechcete prísť o filmový zážitok, odporúčame si ju prečítať až po jeho pozretí.
Edoardo Maria Falcone, režisér a spoluautor scenára, mal v úmysle vytvoriť film, ktorý by sa venoval otázke viery a rodinných vzťahov, ale v ľahkom, komediálnom štýle. Vo filme Ako Pán Boh dá sa zameral na rodinné interakcie a osobné krízy v kontexte humoru a ľudskosti. Téma konfliktu medzi vierou a rozumom bola pre Falconeho osobne dôležitá, keďže vyrastal v tradičnej katolíckej spoločnosti, ale vo svojej kariére sa neustále stretával s racionalitou moderného sveta.
Tento konflikt odráža aj prostredie, v ktorom sa film nakrúcal. História a nábožnosť Ríma stojí v kontraste s modernou urbanistickou architektúrou. Lokality tu tak hrajú dôležitú úlohu, pretože dotvárajú vizuálny rozdiel medzi dvoma svetmi – svetom viery a svetom vedy.
V kontraste stoja aj dvaja hlavní hrdinovia – ateista a skeptik Tommaso, ktorý pracuje ako kardiochirurg, lekár srdca, a obrátenec don Pietro, ktorý je ako kňaz lekárom srdca v inom slova zmysle. Tommaso reprezentuje typ človeka, ktorý verí, že má úplnú kontrolu nad všetkým okolo seba vrátane svojej rodiny. Don Pietro je človek, ktorý úplne verí v to, čo robí, a má schopnosť pritiahnuť ľudí svojím úprimným a láskavým prístupom. Má v sebe vnútorný pokoj a dokáže zasiahnuť srdcia ľudí v okamihu, keď to najmenej očakávajú.
Okrem hlavnej dejovej línie odohrávajúcej sa medzi na prvý pohľad ustarosteným otcom Tommasom a kňazom don Pietrom sa v príbehu rozvíja aj spočiatku nepatrná, no dôležitá premena Tommasovej manželky Carly a dcéry Bianky, ktoré sa rozhodnú (po Andreovom vzore) hľadať nové naplnenie života. Celkovo sú postavy vo filme mierne preexponované, ale účelné a na ich reakciách sa dokážeme schuti zasmiať, pretože v nich nachádzame sami seba.
Film prináša dôležité témy týkajúce sa voľby povolania a toho, akú úlohu hrá vo výbere rodina. Tommasov syn Andrea sa rozhodne zanechať štúdium medicíny a stať sa kňazom, čím šokuje svoje najbližšie okolie. V konečnom dôsledku však svoj postoj k viere a voľbe povolania nereflektuje Andrea, ale jeho najbližší príbuzní – otec, mama aj sestra.
—
10 otázok na zamyslenie a diskusiu
Tieto otázky vám pomôžu naštartovať premýšľanie o filme a hľadajú filmový presah do reálneho života. Môžete ich použiť na osobnú reflexiu, rozhovor medzi manželmi alebo s mladými či ako podnety na diskusiu v triede alebo na stretku.
- Ako sa postupne mení Tommasov pohľad na vieru a život počas filmu?
- Aké faktory ovplyvňujú Tommasov osobný vývoj?
- Prečo je pre Tommasa také ťažké akceptovať synovo rozhodnutie stať sa kňazom a čo toto rozhodnutie odhaľuje o jeho vzťahu so synom?
- Čo symbolizuje postava don Pietra a akú úlohu zohráva v Tommasovej transformácii?
- Aký vplyv má Tommasov cynický prístup na jeho rodinné vzťahy?
- Ako ovplyvňuje jeho kontrolujúce správanie dynamiku v rodine?
- Ako pomáha humor zmierňovať napätie medzi vážnymi témami, ako sú viera a rodinné vzťahy?
- Je možné, aby sa človek s racionálnym, vedeckým myslením, ako je Tommaso, zmieril s duchovnými otázkami?
- Predstavte si situáciu, že vám niekto blízky (dieťa, súrodenec) oznámi, že sa rozhodol pre duchovné povolanie. Čo by ste mu na to povedali?
- Ako film reflektuje potrebu otvoriť sa iným životným postojom a prijať zmeny, ktoré nám prináša život?
STÁŽISTA (2015)
Kde pozerať: Netflix
Vekové ohraničenie: 12+
Rizikové detaily: fajčenie, alkohol – zobrazené v bežnom, nie rizikovom správaní
Ben Whittaker má sedemdesiat rokov, je vdovec a po odchode do dôchodku hľadá nový zmysel života. Hoci má za sebou úspešnú kariéru, cíti sa nevyužitý a nudí sa. Aj keď je preňho celý svet technológií a nových trendov úplne cudzí, keď zbadá prihlášku na pozíciu stážistu v módnej firme, nezaváha.
Jules Ostin je talentovaná ambiciózna zakladateľka startupovej spoločnosti About the Fit. Jej pracovné nasadenie má však veľký vplyv na rodinu a osobné vzťahy. Keď sa Ben stáva jej osobným stážistom, nie je nadšená, že bude spolupracovať s niekým takým starším a s úplne inou životnou skúsenosťou. Postupom času však zistí, že Ben je pre firmu aj pre ňu samotnú oveľa dôležitejší, než by si kedy dokázala predstaviť.
—
Viac o filme
Táto časť obsahuje dôležité momenty z filmu (spoiler alert). Ak nechcete prísť o filmový zážitok, odporúčame si ju prečítať až po jeho pozretí.
Nancy Meyersová, známa svojimi filmami o medziľudských vzťahoch a generačných rozdieloch, opäť priniesla zaujímavú tému a svieži pohľad na život dvoch ľudí stojacich na opačnom konci životného spektra. V hlavných úlohách sa predstavia fantastický a najmä veľmi uveriteľný Robert De Niro a dynamická Anne Hathaway. Aj keď ide o komédiu, skvelo sa tu dopĺňajú humor, cit pre tému a hĺbka príbehu i postáv.
Okrem témy medzigeneračných rozdielov sa autorka dotýka potreby hovoriť o výzvach, ktorým čelia úspešné ženy vo vrcholovom manažmente firiem, ale aj o potrebe naplnenie a aktívneho života v dôchodkovom veku. Režisérka sa rozhodla zobraziť zmenu pracovnej kultúry v modernom svete, ktorá sa odrazila najmä v technologických spoločnostiach a startupoch. Rovnako ju zaujímala aj téma starnutia a toho, ako sa seniori, ktorí majú obrovské životné skúsenosti, cítia po odchode do dôchodku často nevyužití.
Aj keď záver filmu nie je nijako dramatický (áno, Jules nakoniec pochopí Benovu dôležitosť a Ben nájde nový zmysel života), nesie v sebe hlboké posolstvo. Rozhodne môže slúžiť ako inšpirácia pre seniorov (takže si ho spokojne pozrite s babkou, dedkom alebo v klube seniorov), ale aj pre mladšiu generáciu práve vstupujúcu na trh práce, ktorá má tendenciu považovať všetko staré za nefunkčné a všetkých starších za menej schopných.
Ak máte pocit, že je neskoro učiť sa nové veci, inšpirujte sa Benom Whittakerom a skúste niečo nové – nemusí to byť rovno práca stážistu, spokojne to môže byť nový typ dobrovoľníckej služby alebo nový koníček.
Stážista je film o vnútorných bojoch, o priateľstve, rovnováhe i o rýchlo sa meniacom pracovnom svete. Možno v sebe nenesie strhujúce dejové zvraty, ale ponúka priestor zasmiať sa i zamyslieť sa nad udalosťami všedných dní, s ktorými sa dnes stretáva mladšia i staršia generácia.
—
10 otázok na zamyslenie a diskusiu
Tieto otázky vám pomôžu naštartovať premýšľanie o filme a hľadajú presah do reálneho života. Môžete ich použiť na osobnú reflexiu, rozhovor medzi manželmi alebo s mladými či ako podnety na diskusiu v triede alebo na stretku.
- Ako sa postupne mení vzťah medzi Benom a Jules počas filmu?
- Čo sa mladšia generácia učí od Bena ako predstaviteľa staršej generácie?
- Kde vo filme vnímate kontrast medzi pracovnou etikou a životným štýlom dvoch generácií?
- Akým výzvam čelia úspešné ženy vo vedúcich pozíciách?
- Prečo je podľa vás Ben výnimočný stážista?
- Ako vnímate generačné rozdiely v prístupe k technológiám a kariére?
- Jules je veľmi úspešná, ale film naznačuje, že jej rastúca firma prináša aj osobné výzvy. Čo pre vás predstavuje rovnováha medzi pracovným a súkromným životom?
- Môže byť podľa vás skúsenosť z tradičných biznis modelov prospešná pre moderné startupy?
- Film sa dotýka otázky zmysluplného života po odchode do dôchodku. Ako sa Benovo hľadanie zmyslu odráža v jeho rozhodnutí prihlásiť sa na stáž?
- Akým spôsobom otvára film tému mentoringu a medzigeneračnej podpory?
Úvodná foto: canva