Inšpirácie pre vášnivú manželskú lásku

Inšpirácie pre vášnivú manželskú lásku
Hoci by sa po minulom týždni zdalo, že už neexistuje spôsob, akým si kresťanskí manželia môžu regulárne „užiť“ svoju intimitu, opak je pravdou. Láska je tvorivá a neprestáva byť taká ani vtedy, keď sme manželia a máme deti, povinnosti, únavu a stres.

Takže, ako to je s tým inšpirovaním sa v manželstve, ak má láska medzi nami mať drive, ak má byť horúca a hodná závisti – práve preto, že sme kresťania? Nech sa páči:

 

Zastav sa

Uvedomujeme si to? Obaja sa viac-menej vo vlastnej domácnosti míňame, a tak strácame šancu vidieť sa dôkladnejšie. Prestávame sa pozorovať, a teda prestávame nad sebou (znovu) žasnúť. Mne sa to stalo tiež: keď ma boľavé koleno donútilo pohybovať sa rýchlosťou slimáka miesto rýchlosti kozmickej rakety, mala som čas si všimnúť na mojom manželovi tri podstatné veci. A povedala som mu ich: „Láska, ty začínaš mať na čele vrásky… ako to, že som si to nevšimla? To preto, lebo sa o nás toľko staráš!“ Môj manžel na mňa prekvapene pozrel. „Ale máš stále krásne oči, modré a hlboké, čisté a pravdivé.“ Pokračovala som. Môj drahý, ktorý ešte pred chvíľou sedel zmorený na posteli po návrate z práce, sa zrazu usmial presne tým úsmevom, ktorý ma vždy uvarí. „Tento úsmev milujem!“ zvolala som. „A ak sa budeš na mňa ďalej takto usmievať, zabudnem, že sme v plodnom období!“ Zasmiali sme sa, ale do nášho vzťahu sa v tom okamihu vrátila iskra a príťažlivosť. Ako málo stačí.

 

Inšpirácie pre vášnivú manželskú lásku

 

Hľadaj ho/ju

Možno sa to stalo aj vám: občas sa v hlave mihne myšlienka, že vlastne život zvládate aj sami, bez toho druhého – a to nemusíte byť ani pohnevaní. Ale potom zrazu príde okamih, kedy silno pocítite, že jeden bez druhého nemôžete byť. Vo Veľpiesni hľadá snúbenica milého a on ju – a toto hľadanie sa musí byť v každom manželstve prítomné.

Pamätám si, ako sa naši dobrí priatelia, už starší manželia, plní vtipu a radosti, hľadali navzájom: „Kde si sa len zamotal? Dobre vieš, že bez teba nikam netrafím!“ zavesila sa na rameno nášho kamaráta jeho manželka. Rovnakým hľadaním je, ak v mobile toho druhého pípne SMS: „Najradšej by som bol s tebou!“ a na privítanie vo dverách po návrate z práce zaznie: „Chýbal si mi, neviem sa ťa dočkať!“ (A to nie preto, lebo sa pokazilo splachovanie na záchode.)

 

Byť s tebou rovná sa sviatok

Nie je samozrejmosť, že je tu ten druhý. Nemusel tu byť. Urobme teda slávnosťou každú chvíľu, kedy môžeme byť sami dvaja – a stačí na to aj okamih, ak si večer do dvoch malých pohárov rozdelíme plechovku piva. Alebo si zapálime sviečku či aj bez hudby začneme spolu (spokojne pred deťmi) tancovať v náručí. Keď si tu, je to najúžasnejší okamih, aký môže nastať: to má byť signál, ktorý potrebujeme vysielať tomu druhému čo najčastejšie. Prebúdza to v ňom neuveriteľnú slobodu milovať, pretože je práve pre mňa vzácny, jedinečný – a ja mu to hovorím.

 

Inšpirácie pre vášnivú manželskú lásku

 

Oceňuj

Hoci to tak nevyzerá, ale slová chvály a uznania rozpália každé srdce a nastavia ho na správnu teplotu, ktorá patrí do živého, pulzujúceho a láskyplného vzťahu medzi mužom a ženou. Môj muž nemá veľmi rád chválu, pre jeho skromnosť je ťažké nájsť niečo, čím ho prekvapím a poteším. Ale snažím sa. Dodnes si pamätám, ako pri našom šiestom dieťati, kým som ja chystala deťom večeru, pozorne postrehol, že treba povešať bielizeň na balkóne. Vzal teda kôš s opratými vecami a šiel, hoci to nikdy predtým nerobil. Pravdu povediac, mykalo ma, lebo tak bizarne zavesenú bielizeň som ešte nikdy nevidela.

Ale keď som videla, s akou láskou ju vešia… pochopila som. Keď môj manžel vošiel dnu so žiariacimi očami, nepovedala som: „Tá bielizeň sa vešia inak, je to všetko nakrivo!“ (čo by bola pravda), ale: „Miláčik, ty si neskutočný! Veľmi si vážim, čo si urobil…!“ Čo sa dialo, keď deti zaspali, to už je óda na radosť.

 

Stoj blízko

Stáť blízko znamená darovať tomu druhému kus svojej citlivosti a prítomnosti. Objatia nepatria do šrotu, sú povolené a potrebné kedykoľvek, rovnako, ako bozky. Repertoár prejavenej blízkosti začína aj intenzívnym počúvaním, ktoré napríklad môj muž veľmi rád dopĺňa masírovaním môjho večne uboleného chrbta. Hoci to nie je profi masáž, jeho blízkosť tela, keď ma masíruje a blízkosť duše, keď ma počúva a prejavuje mi porozumenie, je pre mňa dokonalým afrodiziakom. Ak navyše prinesie kocku čokolády alebo obľúbenú sladkosť, atmosféra na ďalšie intimity je ako lusk.

 

Dotýkaj sa

K intimite manželov neodmysliteľne patrí dotyk – a to tak slovom, ako aj rukami. V oboch prípadoch platí rovnaké pravidlo: buď nežný! Ak je úlohou dotykov urobiť niekoho šťastným, nedá sa to ani rýchlo, ani nepozorne, ani necitlivo. Pomalé, jemné dotyky a pohyby vzájomného láskania sa presvedčia toho druhého o tom, aké je nádherné vychutnávať si okamihy vzájomnej blízkosti tela aj duše. Jednoducho: aj tu je potrebné správať sa tak, akoby sme mali slávnostný obed v dobrej reštaurácii a nie ako pri jedení hot-dogu na ulici. Dopriať si čas sa určite vyplatí, a to aj napriek tomu, že nám po nádhernom rannom láskaní skríži plány dupanie detských nôh dolu schodmi alebo nečakaný telefonát. Atmosféra spojenia sa ostáva a niekedy je silná napriek tomu, že sme nič „nestihli“ – a aj tak sme naplnení darovaním sa až po okraj.

 

Ak to vyznieva ako čistá romantika bez reality – tak áno, aj tak to je. Ale k láske, vášni a intimite to patrí. Skúste!

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00