TOP

Ján Balažia: Nespokojné ženy „vládnu“ frustrovaným mužom

Hovorí, že každý chlapec musí prejsť premenou, aby sa z neho stal muž. Mužskej spiritualite sa venuje už vyše pätnásť rokov. Autor dvoch publikácií, člen pomáhajúcej skupiny Pre rodiny, o. z., Ján Balažia (63).

Ste známy tým, že sa prihovárate mužom. Na základe čoho ste sa rozhodli hovoriť k mužom?

Pravda je taká, že mi to nejako prischlo. Boli sme skupinka mužov, ktorých oslovila jedna chlapská obnova tak, že sme v tom chceli pokračovať. Bolo to silné, pravdivé a praktické. No a nakoniec som v tých aktivitách ostal na čas sám… Našťastie je to dnes už inak.

 

Aký je súčasný muž?

Výborná otázka. Ide o to, akú máme predstavu o tom, aký má muž byť, čo za tým pojmom máme všetko zadefinované a prečo sa to na časovej osi mení a či tie zmeny sú dobré. Súčasný stav pre mňa vystihujú tieto slová: hlboká kríza mužstva.

Byť mužom v každej dobe znamenalo sa ním stať premenou z chlapca. Opakujem to najdôležitejšie – premenou, zmenou. Tieto procesy sa už dosť dlho nedejú a je problém ich znovu naštartovať. Nemá kto a ani sa vo väčšine už nevie, ako na to…

Byť mužom sa dnes zvyčajne spája s kariérou, inak povedané so schopnosťou zarobiť peniaze. To je strašne málo z toho, čím by muž mohol byť. Ak ide o ekonomiku, tak žijeme v „mužskom“ svete. A tak sa to aj v spoločnosti prezentuje. Ak sa pozrieme do rodiny, tak muž zvyčajne žije v silnom ženskom svete. Nespokojné ženy „vládnu“ frustrovaným mužom, ktorí si potom z práce urobia únikový priestor. A to je ten lepší prípad, keď je to práca.

Robíme obnovy pre mužov, ženy a pre rodiny. Ak dám mužom otázky, či cítia, že ich ženy milujú, tak väčšina odpovie áno. Ak sa ich opýtam, či sú s nimi ženy spokojné, tak približne tri štvrtiny z nich odpovie, že nie. Ak sa pýtam žien, či sa cítia byť milované, tak približne tri štvrtiny z nich sa necítia byť milované. To veľa hovorí o stave vzťahov v rodinách a rozličnom uchopovaní tej istej reality. Môj pohľad je, že stav rodiny odzrkadľuje stav premeny chlapcov na mužov.

 

 

S čím najviac bojuje dnešný muž? Aké najväčšie výzvy od života má?

Nazval by som to výrazom „identita muža“. Sami muži nevedia zadefinovať, čo to znamená byť mužom. Je to najčastejšie posolstvo chlapov, keď prídu na obnovu. Nie je to len nespokojnosť ich manželiek, oni sami cítia, že to, čo žijú, nie je v poriadku. Je ťažké dať niečo, čoho sa nám nedostalo. Kríza mužstva rovná sa kríza otcovstva. To otcovstvo by bolo ideálne žiť spolu s inými mužmi v spoločenstvách mužov, kde by sme mohli vodiť svojich dorastajúcich synov. Praktická spiritualita je mimo kostola a dá sa žiť len v spoločenstve iných mužov, ktorí sú si navzájom oporou. Ak bude náš Boh spojený len s kostolom, tak sa nakoniec vyhneme aj kostolu. Ak si čítam Starý zákon, tak Boh je pre Izrael prítomný vždy a všade. Toto potrebujeme znovu uchopiť, lebo to je pravda. Preto ja osobne potrebujem svoj Izrael, moje spoločenstvo, ktoré mi umožňuje prežiť všetko to ťažké, a potom aj o to krásne sa delím s ním.

Asi najväčšia výzva pre každého je rozumieť sebe samému. Až potom môžem rozumieť aj iným. To je cesta k otcovstvu s veľkým O. Vidieť veci nielen aké sú, ale aj čo je za tým. Je to cesta k zrelosti a k múdrosti, cesta od obety k milosrdenstvu. To je náplň na celý život.

 

Čo najviac chýba mužom dnešnej doby?

Existujú parametre, ako žiť mužský život, podľa ktorých bolo zadefinované to, čo odlišuje zrelého muža od nezrelého:

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre