TOP

Musíme byť počas Pôstu smutní?

Katechizmus. Hrubá kniha. Skôr nás odrádza, ako volá k čítaniu, a preto ju nechávame často niekde hlboko v knižnici. Je čas oprášiť ju a pozrieť sa na krásne pravdy, s ktorými nás chce (nielen) oboznámiť, ale dať aj dôvod za nimi ísť. Aby nám nielen dobre bolo, ale aby sme aj sväto žili.

Autori: Mária Kohutiarová, Zuzana Vandáková

Keďže sme uprostred Pôstneho obdobia, dnes sa pozrieme „na zúbok“ trom otázkam, ktoré azda každému neraz napadnú v súvislosti s týmto liturgickým obdobím. Nezostaneme však len pri vysvetlení, prečo je to tak, ale posunieme to aj (alebo sa o to aspoň pokúsime) do praktickej roviny.

 

 

Prečo sú texty a nápevy piesní v JKS počas Pôstu také depresívne?

Je pravda, že texty piesní a ich melódie sú v čase Pôstu iné ako po zvyšok roka. Treba však vziať do úvahy, že JKS vznikol v roku 1937, keď sa viera určite prežívala inak. Mikuláš Schneider-Trnavský však aj na dnešný čas vytvoril skvelé dielo, ktoré, ak sa hrá podľa partitúry a zadania, nemôže znieť ani v Pôstnom období depresívne, ale dôstojne a slávnostne. Záleží teda na organistovi, ako pieseň podá. Čo sa týka slovníka JKS – zatiaľ mnohé pokusy pretlmočiť ho do prežívania a slov našej doby boli neúspešné.

TIP: Musíme si priznať, že mnohé texty nám znejú cudzo a čudne a nevieme sa dočkať, keď už zaznie konečne „aleluja“ (aj keď v tomto prípade nie kvôli vytúženej radosti zo vzkriesenia, ale kvôli zmene hudobného repertoáru). Ale skúsme nájsť aj v týchto textoch a melódiách to, čo nám cez ne hovorí Boh, ako sa nám aj skrze ne prihovára.

A ak ste stále neprišli na chuť JKS a radšej vyhľadávate cez Pôst tiché omše a ticho (ktoré má, mimochodom, tiež svoje miesto v liturgii), skúste

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre