Kultúrne tipy od otcov biskupov: Princ a bedár, The Chosen či Sima Magušinová

Kultúrne tipy od otcov biskupov: Princ a bedár, The Chosen či Sima Magušinová

Čo čítajú naši otcovia biskupi? Majú čas pozrieť si aspoň občas nejaký film? A aká hudba sa im páči? Práve na tieto otázky odpovedali niektorí z našich slovenských apoštolských otcov. Nechajte sa aj vy inšpirovať ich odpoveďami.

Stanislav Stolárik, rožňavský diecézny biskup

Kultúrne tipy od otcov biskupov: Princ a bedár, The Chosen či Sima Magušinová

Obľúbená kniha? Jednoznačne Sväté písmo

V súčasnosti je veľa dobrých kníh. Prvou, pre mňa najdrahšou knihou, je Sväté písmo. Pri jeho čítaní možno priamo komunikovať s Bohom, nachádzať odpovede na všetky otázky. Pravidelne čerpám z kníh na rozjímanie alebo z kníh, ktoré súvisia s prípravou na homílie, teda zaoberajú sa Svätým písmom, prežívaním viery v praktickom živote či problematikou života. Niektoré knihy mám na „povinné čítanie“ (rôzne vyhlásenia, inštrukcie, posolstvá Svätého Otca…). Mám rád aj románové spracovania životov svätých.

Ak chcete pri pozeraní televízie stráviť kvalitný čas, odporúča pozerať známy seriál

Aj vo filmoch je už pestrý výber a treba poďakovať všetkým, ktorí sa postarali a starajú o to, aby boli pekné a hodnotné filmy. Aktuálne sledujem seriál The Chosen (Vyvolení), ktorý sa momentálne dá pozrieť už aj v českom dabingu. Vrele ho odporúčam každému, lebo sympatickým spôsobom rozpráva o Ježišových činoch očami tých, ktorí sa s ním osobne v živote stretli.

Hudbu si vyberá podľa vnútorného nastavenia

Štýl počúvanej hudby sa u mňa mení podľa situácie: mám rád rytmické skladby, ľudovky, náboženské piesne i vážnu hudbu. Z týchto štýlov si vyberám podľa momentálneho vnútorného nastavenia.

JÁN KUBOŠ, spišský pomocný biskup

Kultúrne tipy od otcov biskupov: Princ a bedár, The Chosen či Sima Magušinová

Svoju „naj“ knihu prvýkrát čítal už pred rokmi

Mojou obľúbenou knihou je Priekopník modernej duchovnosti od Adolfa L´Arca. Mal som možnosť povzbudiť sa jej obsahom ešte v 80. rokoch. V tom čase bolo veľkou vzácnosťou vlastniť knihu s náboženským obsahom. Myšlienky svätého Františka Saleského sú aktuálne aj v 21. storočí.

V českej filmovej klasike nachádza povzbudenie i poučenie

Obľúbeným filmom je pre mňa Vesničko má středisková. Nielen preto, že je to komédia s nádhernou hudbou, ale aj pre kvalitné herecké výkony hlavný predstaviteľov. V ich správaní môžeme nájsť aj seba. Niekedy ako kladné osoby, inokedy ako egoistických ľudí vidiacich iba seba a svoje záujmy. Povzbudením je aj záver filmu evokujúci nádej slovami: Koniec dobrý – všetko dobré.

Obľubuje duchovnú hudbu v rôznych podobách

Rád počúvam duchovnú hudbu v jej rôznych formách, takisto gregoriánsky chorál, ale aj klasickú organovú hudbu. Mám rád piesne našich speváčok Zuzany Eperješiovej či Simy Magušinovej. Z moderných foriem pesničky skupiny No Name.

Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita

Kultúrne tipy od otcov biskupov: Princ a bedár, The Chosen či Sima Magušinová

Na knihy už nemá toľko času

Výslovne obľúbené knihy nemám. No ako chlapec som bol dojatý z knihy od Marka Twaina Princ a bedár. V ostatnom čase skôr hľadám myšlienky v dokumentoch Cirkvi. Na knihy už zostáva menej času.

Pri filmoch sa rád odreaguje

Filmy ma bavia skôr zábavné, na odreagovanie.

Srdce mu poteší vážna hudba

Štýl hudby si tiež nijako nevyberám. Rád sa započúvam do ľudovej hudby a srdce mi pozdvihne aj vážna hudba, hlavne počas liturgických slávení.

Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita

Kultúrne tipy od otcov biskupov: Princ a bedár, The Chosen či Sima Magušinová

Rád sa vracia k jednej konkrétnej knihe

V ostatnom období je mojou najobľúbenejšou knihou, ku ktorej sa pravidelne vraciam, kniha od pápeža Benedikta XVI. Ježiš Nazaretský. Dôvodom je, že v tejto knihe sa zrozumiteľným a zároveň aj veľmi hlbokým spôsobom vysvetľuje tajomstvo nášho Pána – totiž, že je človek a Boží Syn.

Odporúča film, ktorý pobaví i poučí

Z filmov spomeniem Pelíšky. Odporúčal by som ho pozrieť iným kvôli tomu, že môže pomôcť porozumieť jedno historické obdobie v našej vlasti. Zároveň vie s láskavým humorom zobraziť ľudské slabosti.

Spievaná modlitba, ktorá sa mu nikdy nezunuje

Počúvanie hudby v mojom prípade je pomerne dosť jednostranné, počúvam skladby gregoriánskeho chorálu, čiže spievané modlitby, ktoré majú povznášajúcu a upokojujúcu melódiu. Z týchto spevov ma nezunuje vždy znova a znova počúvať Veni Creator Spiritus – modlitbu, v ktorej prosíme o príchod Ducha Svätého.

Spolupracovali: Karolína Smolinková, Katarína Rendošová, Marianna Hanobíková

Foto: TKKBS

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00