Mama z lazov: Ticho môže byť nepríjemné, ja ho mám najradšej

Mama z lazov: Ticho môže byť nepríjemné, ja ho mám najradšej
Zuzana Piatrová má dvoch synov a tvorí na internete pod menom Mama z lazov. Okrem domácich prác a renovácie domu približuje každodenný život ich rodiny na samote. Na svojich sociálnych sieťach propaguje ekologický štýl života a chcela by priniesť trošku pokoja pre uponáhľané matky a ženy.

Zuzka sa stretla s manželom Michalom, keď boli ešte tínedžeri. Spoznali sa cez počítačovú hru. Dlho sa priatelili a časom spoločne dozreli k rozhodnutiu, že sa „dajú dokopy“. Chodili spolu šesť rokov. Vzali sa v roku 2017.

Prečo sa rozhodli žiť na lazoch? „Bolo to rozhodnutie, ktorým sme sa dlho zaoberali. Nakoniec nám prišlo ako to najlepšie, pretože ja som tu zdedila starší dom – a hoci na ňom bolo veľa roboty, dalo sa tu bývať. Boli sme vtedy obaja vysokoškoláci, ja vo Zvolene a manžel v poslednom ročníku v Bratislave. Takže to bolo najlacnejšie riešenie, ako bývať osamote a vo svojom. Za tých pár rokov sme si to veľmi obľúbili a domček prerobili, hoci máme stále dosť práce. Aj keď niekedy premýšľame o tom, aké by to bolo žiť v byte v meste, sme tu doma a máme to tu veľmi radi,“ hovorí Zuzka.

 

POČUŤ SVOJE MYŠLIENKY

Manželov Piatrovcov uchvátilo ticho. „Mnoho priateľov a známych, ktorí nás boli navštíviť, poznamenalo, že je tu riadne ticho. Počas sezóny síce počuť traktory, kombajn a niekedy streľbu poľovníkov, ale v noci je tu úplne ticho. Zopár ľudí mi povedalo, že je to pre nich až nepríjemné, pretože sú zvyknutí na hluk ulice, mesta. Ja mám najradšej, keď môžem počuť svoje myšlienky a vhĺbiť sa do seba. To môže človek iba v tichu, a to je pre mňa jedna z najkrajších vecí života na lazoch, v prírode.

Ďalšia vec je komunita. Ľudia, ktorí sa stretávajú s rovnakými prekážkami, radosťami ako my. Hoci nie ste úplne blízko seba ako ľudia žijúci v bytoch, máte veľké pochopenie pre veci, ktoré ten druhý prežíva. Napríklad keď má pršať a sused má na lúke plno balíkov a zbiera ich sám, aby nezmokli, môj manžel ani na chvíľu nezaváha a ide mu pomôcť. Taká jednoduchá spolupatričnosť, ktorá sa nevidí všade,“ približuje Zuzana.

Na poliach si s manželom vedia vypestovať najmä kŕmne obilniny, ale posledné dva roky si pestovali aj špaldu, ktorú lúpu a vozia do mlyna, odkiaľ majú potom múku. Okrem toho majú záhony, v ktorých pestujú zeleninu na vlastnú spotrebu. Tento rok privítali nového člena rodiny a starostlivosť o záhony musela ísť bokom. „Krásne na tom je, že napriek tomu, že som záhony poriadne zanedbala, priniesli nám hojnú úrodu aj tento rok,“ teší sa dvojnásobná mama.

Popri starostlivosti o domácnosť sa Zuzka snaží žiť ekologickejšie. Robí to pre budúcnosť svojich detí, pretože si myslí, že človek v dnešnej dobe by už nemal ani inak zmýšľať, len ekologicky. „Dostali sme sa do problémov kvôli rozmarnému životnému štýlu a brania ohľadu len na seba. Vidím to aj okolo nás, často musím na prechádzku brať vrece a so starším synom zbierame smeti, ktoré ľudia vyhodili na lúky a do lesov. To sú len maličkosti, ktoré môžeme spraviť my, aby sme tu mali čistejšie, ale som toho názoru, že je potrebné konať aj na vyšších pozíciách. Ja môžem robiť osvetu, podporovať ľudí, aby sa starali o svoje okolie, a to sa aj snažím robiť,“ opisuje svoje snahy Zuzana.

Zuzka si myslí, že preto, aby človek pomáhal tvoriť menej odpadu, nemusí meniť veľa vo svojom živote. Môže začať v maličkostiach, ako zobrať si do obchodu vlastnú tašku, vlastný pohárik na kávu so sebou. Potom, postupne, ak máme možnosť, kupovať niektoré potraviny v bezobalových obchodoch. A časom napríklad nejesť mäso šesťkrát do týždňa, ale len trikrát. Sú to maličkosti, ale zmenou jedného rozmarného zvyku môžeme veľa vecí ovplyvniť.

 

Mama z lazov: Ticho môže byť nepríjemné, ja ho mám najradšej
Zuzka so synom Viliamom. Fotografka: Lucia Raniaková

 

ZBOŽŇUJEM JEDNODUCHOSŤ

Na internete môžete Zuzku Piatrovú poznať pod menom Mama z lazov. „Mala som veľa myšlienok, s ktorými som sa chcela podeliť. Chcela som, aby ľudia videli, že sa dá žiť aj inak. Nemyslím si, že som ukážkový poľnohospodár či ochranár, ale prírodu mám veľmi rada a chcela som ukázať, že netreba byť vo všetkom dokonalý, aby ste niečo zmenili k lepšiemu. Moje videá sú plné takej pokojnej každodennosti, nie sú akčné ani vyfintené. Sú jednoduché ako môj život, a to na ňom najviac zbožňujem, tú jednoduchosť,“ hovorí youtuberka s približne štyritisíc sledovateľmi.

Jej sestra Paula Babocká, známa ako PauliBeauty, tvorí na sociálnych sieťach obsah zameraný na módu, kozmetiku a eleganciu. Jej siete ukazujú mestský život, rozdielny od toho Zuzkinho. Zaujímalo ma teda, či ich dve zvyknú sledovatelia porovnávať. „Áno, stalo sa nám to viackrát. Väčšinou to boli slušné správy, ale zopár z nich mi pripadalo urážlivých. Niekedy sa zastavím a rozmýšľam, či to bol dobrý nápad založiť si svoj kanál, pretože ľudia majú pocit, že vám môžu napísať čokoľvek. Niekedy som za to vďačná, pretože mnoho žien sa so mnou chcelo podeliť o svoje príbehy a vidím v tom veľkú poctu, že mi napíšu. Na druhej strane sú v online svete aj ľudia, ktorí sa schovávajú za rôzne falošné mená, aby vás mohli uraziť,“ priznáva Mama z lazov. So sestrou majú veľmi dobrý vzťah a sú si blízke, hoci bývajú každá v inej časti Slovenska.

Vo svojich videách ukazuje aj to, že sa modlí a číta Bibliu. „Pre mňa pohľad na človeka, ktorý sa modlí alebo číta Sväté písmo, prináša pokoj. A to je jeden z mojich cieľov. Upokojiť tie uponáhľané matky a ženy, ktoré tak veľmi potrebujú chvíľku ticha. Je to pokojná chvíľa s Pánom, štúdium Biblie, rozhovor s ním. Je to pre mňa bežná prax, preto to občas dám do videa, lebo ukazujem, ako žijem. Snažím sa tak inšpirovať ľudí, aby hľadali ticho, lebo mám pocit, že tu máme veľa hluku a ticho sa hľadá ťažšie,“ hovorí o svojich motiváciách mladá mamina.

 

HĽADANIE BOHA V ĽUĎOCH

Odkedy sa priblížila k Bohu, jej viera je dôležitou súčasťou života. „Pre mňa je to o tvorení vzťahu s Bohom, o pokore, o hľadaní Boha v ľuďoch okolo mňa. S tým posledným som mala vždy trochu problém. Ja, introvert, vidím Boha skôr pri prechádzke lesom, pri pohľade na polia a lúky, pri modlitbe v tichu, ale občas mám problém vidieť ho v ľuďoch. A to sa učím, v tom sa snažím rásť a Boh mi pri tom pomáha, keď mu otvorím svoje srdce,“ vyznáva introvertná Zuzka.

Zuzana má dvoch synov: Michaela a Viliama. Neukazuje ich vo videách a ani to neplánuje. Snaží sa zachovať ich súkromie, pretože internet je aj nebezpečné miesto. „Mojím snom je, aby boli naši chlapci láskaví a starostliví, pracovití, vnímaví nielen na svoje potreby, ale aj na potreby svojich blízkych,“ uzatvára dvojnásobná mama.

 

Tu si môžete pozrieť Zuzkine videá: youtube.com/@mamazlazov

Titulná snímka: Zuzana Piatrová s manželom Michalom a synmi Viliamom a Michaelom. Fotografka: Lucia Raniaková

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00