Mama zo záchranky: Deti treba princípy prvej pomoci učiť už odmalička

Mama zo záchranky: Deti treba princípy prvej pomoci učiť už odmalička
Kedy je nevyhnutné zavolať záchranku? Čo by mala obsahovať naša domáca lekárnička? A ako sa dá skĺbiť povolanie záchranárky a mamy? Aj o tom sme sa rozprávali s Michaelou Baranovou zo Švošova, ktorá pôsobí ako záchranárka na záchrannej zdravotnej službe v Martine. Zároveň je aj mamou dvoch malých detí (3,5 a 1,5) a na instagrame ponúka nielen rodičom informácie o tom, ako zvládnuť bežné detské choroby, ale aj prvú pomoc.

Ste mama dvoch malých detí (3,5 a 1,5 roka). Ako sa dá skĺbiť povolanie mamy a záchranárky?

Sme špecifická rodina v tom, že aj manžel je záchranár. Dokonca pracujeme na rovnakej stanici, kde nám vyšli v ústrety, že nepracujeme na rovnakej smene a ja pracujem len na polovičný úväzok. Jeden z nás je teda vždy s deťmi. Máme radi naše deti, ale aj prácu. Zatiaľ sa to dá veľmi dobre skĺbiť. (úsmev)

 

Ako vnímajú deti vaše povolanie?

Je to pre nich úplne normálne. V sanitke sú ako doma. Poznajú číslo na záchranku. Sami sa hrajú na záchranárov a niektoré základné princípy prvej pomoci už aj sami ovládajú. Myslíme si, že deti k tomu treba viesť od malička. Už len preto, že ak sa im niečo stane a vedia, že príde sanitka, a že s nimi budú záchranári nejako pracovať, majú menší strach.

 

Na instagrame vás nájdeme pod kontom „Mama zo záchranky“. Prečo ste sa rozhodli založiť si ho?

Vnímala som potrebu informovať nielen rodičov o rôznych zdravotníckych postupoch či princípoch prvej pomoci. Rodičia sa totiž buď báli podávať prvú pomoc, alebo to nerobili správne. Každé z našich detí má za sebou minimálne jeden zážitok, pri ktorom by sa iní rodičia v panike chytali za hlavu. My sme to zvládli bez alebo len s minimálnym stresom, a aj preto som si povedala, že by stálo za to, aby sme takýmto spôsobom ponúkli informácie rodičom, aby doma nestratili rozvahu.

 

Väčšina ľudí chodí na sociálne siete oddychovať a hľadá tam pozitivitu. U vás však nachádzajú aj dosť negatívne veci…

Nebojím sa povedať svoj názor napriek tomu, že sa nezhoduje s väčšinou. Spätná väzba mi dáva uistenie, že je dobré, ako to robím. Čím viac ľudí bude robiť osvetu, tým viac ľudí sa dostane k relevantným informáciám, aby neverili všelijakým, až „šarlatánskym“ radám. A je potrebné, aby človek vedel aj o negatívnych veciach. Myslím si, že je dobré byť pripravený a vedieť, čo všetko sa môže stať, či aké komplikácie môžu nastať, aby sme vedeli správne zareagovať.

 

 

CHCETE SI PREČÍTAŤ CELÝ ROZHOVOR?

Prečítali ste si úryvok z tlačeného vydania Slovo+ (máj 2023). Celý rozhovor nájdete v papierovej forme.

Dozvedeli by ste sa ešte:

  • Ako správne rozlíšiť, kedy je potrebné volať záchranku?
  • Čo všetko je úlohou záchranára a ako vie „vypnúť“ Mama zo záchranky pri dvoch malých deťoch?
  • Čo by nemalo chýbať v domácej lekárničke?
Mama zo záchranky: Deti treba princípy prvej pomoci učiť už odmaličkaKaždý mesiac prinášame v tlačenom Slovo+ tie najkvalitnejšie články a najzaujímavejší obsah, ktorý si môžete vychutnať doma a s vôňou papiera v modernej grafike. Objednajte si tlačené Slovo+ domov, pomôžete nám zachovať projekt Slovo+ a dostanete navyše úplne zdarma májový výtlačok do vašej schránky priamo z redakcie.
Získajte bezplatne májový výtlačok, kde nájdete aj tento článok, tu. (Je potrebné oň požiadať mimo nového predplatného).

 

 

 

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00