TOP

Mami, oci, nehovorte mi, že som tučná…

Rodičia milí, som presvedčená, že sú vety, ktoré by mamky a otcovia jednoducho hovoriť nemali. Jednou z tých viet je povedať svojmu dieťaťu, že je tučné a malo by s tým niečo robiť. Možno si poviete, že na tom nič nie je, že lepšie je predsa povedať pravdu ako tváriť sa, že tie kilá navyše nevidím. Ale verte mi, žiadne dieťa tú vetu nepotrebuje a nechce počuť.

Mám priateľov, ktorí si neraz uťahujú z mojich lýtok. A nielen z nich. Robia to, samozrejme, v rámci srandy, no úprimne – pre koho je takýto typ humoru úplne „bezbolestný“? Jasné, zasmejem sa s nimi, veď viem, že nemám postavu modelky, ale v kútiku srdca to tak trochu zabolí. A to, našťastie, netrpím žiadnym komplexom, nemám problémy so sebaprijatím ani nič podobné. Lebo keby áno, nebolelo by to iba trochu. Vtedy by tie uštipačné a srandovné reči boleli asi ako ostré klince, čo niekto do mňa vráža. A asi nie nadarmo sa hovorí, že jazyk býva ostrý ako meč.

Moji rodičia prispeli veľkou mierou k tomu, že sa dokážem prijať taká, aká som. V čase dospievania som veľmi rýchlo pribrala a mala som miernu nadváhu. Mamka ani ocko mi nikdy nepovedali, že by som s tým mala niečo robiť, že by som mala schudnúť. Rodičia jednoducho nekomentovali nárast mojej váhy. Ja som sa predsa videla v zrkadle. Vedela som, ako na tom som. A keď sa na to spätne pozerám, to, že moju postavu nijako nekomentovali, považujem za kľúčové pre moje dozretie k sebaprijatiu.

Obdobie puberty najmä u dievčat súvisí s radom zmien – telesných i psychických. Každé dospievajúce dievča sa musí naučiť prijať tieto zmeny, snažiť sa ich pochopiť. A nie je nič horšie, ako keď v tomto náročnom období sa dievčaťu dostane namiesto podpory len posudzovanie a dobre mienené rady.

Poznám totiž aj prípad, ktorý dopadol opačne, ako to bolo so mnou. Jedni rodičia povedali svojej dospievajúcej dcére, že pár kíl by mohla schudnúť. Toto dievča si to zobralo k srdcu a schudlo tak, že začalo mať zdravotné problémy a poruchy príjmu potravy. A nielen to. Zranené nezostalo iba jej telo, zranená bola aj jej duša.

 

Čo môže spôsobiť jedna veta?

Možno si myslíte: Čo taká jedna veta? Taká jedna veta napríklad môže

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre