Manžel mi nepomáha v domácnosti, tak sa musíme rozviesť

Manžel mi nepomáha v domácnosti, tak sa musíme rozviesť
Čo ľudí najväčšmi zaujíma na manželstve? Najčastejšie sa chcú ľudia osobne stretnúť a poradiť. Páči sa mi byť s ľuďmi, vypočuť ich, modliť sa s nimi a poradiť im. No zo všetkého „naj“ je ich povzbudiť. Lebo to je dnes nedostatková vec. Nehovorím teraz o tom, že ide o manželstvá s násilím, alkoholom či drogami. Sú to „jednoduché“ problémy.

Manžel mi nepomáha v domácnosti, tak sa musíme rozviesť. Nikto im nevysvetlí, že ide predsa aj o mužovu domácnosť a netreba to riešiť rozvodom. Alebo častá výčitka muža: „Moja manželka je ku mne chladná…“ Nadnesene hovorím: „Kúpim ti ohrievač? Veď jej rozpumpuj srdce, vždy sa s tým dá niečo riešiť…“

Moja mamina hovorí, že na vzťah treba dvoch, ak je tam vôľa a obaja chcú na sebe pracovať, tak potom sa dá vždy pomôcť.

Manželia si dosť často nerozumejú a nevedia, že muži konajú a myslia inak ako ženy. Raz som sa rozprával s dámou v zrelom veku, ktorá mi povedala: „Až teraz som prišla vďaka vašim knihám na to, že muži prežívajú veci inak… aj som si myslela, že to je zlé.“

Jedna z vecí, o ktorú sa snažím, je povzbudzovať mužov, aby prevzali zodpovednosť. Ženy majú intuitívne a citovo bližšie ku vzťahom, ide im to prirodzenejšie. Mužom sa zdá, že ťahajú za kratší koniec a potom žijú v skeptickom postoji: „Čo ja môžem riešiť? A čo ak sa to žene nebude páčiť…?“

Nie je dôležité, či sa jej to bude páčiť, ale tvojej rodine to pomôže. Jednoducho buď muž a s láskou jej povedz: „Miláčik, takto nie. Poviem ti k tomu dva dôvody a hotovo. Rešpektuj, že som muž a Boh ma takto stvoril, toto je môj prínos do manželstva. A ja navrhujem, aby to bolo takto!“ Nevadí, že to môže ofrflať, s tým treba počítať. Čo čakáš, že ťa pochváli za každé tvoje rozhodnutie?

Mužov ešte povzbudzujem, aby boli skutočnými mužmi, lebo sa dnes vychyľujú smerom k ženskosti. Je to nevyvážené a stoja pasívne pred manželstvom a rodičovstvom: Moja žena sa postará, pomodlí, vychová deti.

 

Manžel mi nepomáha v domácnosti, tak sa musíme rozviesť

 

Veď to môžeš robiť aj ty. Možno muž namieta: „Ja sa neviem modliť ruženec…“ Nikto ti to nekáže, alebo sa modli ako ja – jednoducho a ľahko, ako muž. A potom túto modlitbu ponúkni doma – možno deti zistia, že aj takto sa dá modliť. Rozdiely medzi mužmi a ženami nie sú zlé, sú požehnaním – len treba prijať toho druhého a na to treba zrelosť.

Každý z manželov by mal byť zrelý, aby mohli byť samostatní. Mladým mužom hovorím: „Nesmiete byť závislí od svojich manželiek ako malé dieťa od matky, pretože bude mať tendenciu na vás aplikovať materinský pud – postarať sa a riadiť vás slovami: „Buď ticho! Toto urob! Tam choď!“

Musíš jej byť partnerom, pretože ju nepotrebuješ ako slúžku alebo matku. Ty sa musíš postarať sám o seba. Ak to poviem drsnejšie: Keď sa nenajem doma a idem do reštaurácie, nie je to hriech. Ani odnesenie špinavých vecí do čistiarne nie je hriech. Ale ak pôjdem za cudzou ženou, to hriech je. Moja manželka je tá, ktorá mi má ponúknuť svoju ženskosť a intimitu.

Problém nás mužov je, že sa nenachádzame v prirodzenom prostredí. Vždy, keď mám príležitosť, idem pracovať von – napríklad rád betónujem. Nie som úplne najšikovnejší kutil, ale to je to „moje“, keď príde Martuška, nevyzná sa v tom, je to môj priestor realizácie.

Čo môže robiť muž, ktorý býva v paneláku? Poumývať riad, pozerať televíziu a povysávať? Načo mu je mužskosť potrebná? Problém nie je, že nebývaš v dome, ale tvoj postoj.

 

 

Úryvok je z našej knihy Politik Richard Vašečka, ktorú dopredávame za výnimočnú cenu (4,90 EUR). Objednajte si ju v našom eshope tu.

 

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00