Manželia Baginovci: Občas chce manželom zachrániť vzťah okolie viac ako oni sami

Manželia Baginovci: Občas chce manželom zachrániť vzťah okolie viac ako oni sami
Katarína a Kamil sú manželmi tridsať rokov, vedú OZ Poradenské centrum pre rodiny – FAMILY GARDEN, sú saleziáni spolupracovníci s viac ako pätnásťročnou praxou v práci s manželmi a snúbencami. Rozprávali sme sa o tom, ako krízu prekonať a či sa dá každé manželstvo zachrániť.

Musí si každý manželský pár prejsť krízou?

Kamil: Skôr či neskôr sa jej nevyhne. Pre niekoho môže byť krízou už aj to, že sa v strede rozhovoru manželia nepohodli, odišli každý po svojom a hodinu bolo medzi nimi ticho. Pre iné manželstvo môže by tento stav bežnou rutinou a za krízu považujú niečo oveľa väčšie. Čínsky znak pre slovo kríza údajne vyjadruje dva významy: nebezpečenstvo a príležitosť. Myslím si, že väčšine ľudí pri zmienke o kríze podvedome naskočí ten prvý význam. Ak však vnímame krízu z pohľadu jej druhého významu: príležitosť, dovoľujem si povedať, že je dobré, aby prebehla.

Katarína: Áno, každý pár si pravdepodobne niečím ako krízou prejde. Dôležité však je, ako sa z nej poučia, čo budú nabudúce robiť inak alebo čomu sa budú chcieť určite vyvarovať, ako sa môžu vopred na takéto obdobie preventívne pripraviť. Čo by sa malo v ich vzájomnej komunikácii zlepšiť už teraz?

 

Manželia Baginovci: Občas chce manželom zachrániť vzťah okolie viac ako oni sami

 

Prečo kríza vzniká? Aké sú jej najčastejšie dôvody?

Kamil: Je potrebné spoznať svoje vzájomné túžby. K tomu je nevyhnutná komunikácia. Nie tá bežná, prevádzková, ale oveľa hlbšia. Taká, v ktorej prevláda pýtanie sa, počúvanie a tiež empatia. Už prvé roky manželstva sú skúškou, či sa dokážu manželia dostať aspoň k tomuto prvému kroku. Ak to zvládnu, nastáva druhá fáza. Rozhodnutie, že chcem naplniť túžby svojho manželského partnera aj za cenu, že moje túžby naplnené nebudú.

Idem dávať bez toho, že očakávam odozvu. Zväčša však vyhrá moje ego, ktoré sa dožaduje v prvom rade naplnenia mojich vlastných túžob a potrieb. Pokiaľ tomu tak nie je, nemám silu niečo dávať tomu druhému. A tak sa dostávam do špirály sebaľutovania, obviňovania a hľadania chýb na mojom partnerovi. Ak sa v tejto fáze vytratí rešpektujúca komunikácia, kríza je neodvrátiteľná. Najhoršie je, že sa to deje postupne a malými krôčikmi a my si ani neuvedomíme, kedy kríza vznikla.

Katarína: Najčastejšími dôvodmi sú problémy v komunikácii. Páry hovoria, že sa nedokážu porozprávať už vôbec o ničom bez toho, aby sa nepohádali. Aj v bežnom, každodennom živote. A vážne témy: výchova detí, napĺňanie si potrieb či prejavovanie si pozornosti, rešpektu jeden voči druhému, financie, vzťahy so svokrovcami, stavanie domu či intímny život? Tak tieto už radšej ani neotvárajú a ony ticho „hnijú“ pod kobercom.

 

CHCETE SI PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK?

Prečítali ste si úryvok z tlačeného vydania Slovo+ (apríl 2023). Celý rozhovor nájdete v papierovej forme.

Dozvedeli by ste sa ešte:

  • Ako sa dá kríze predísť a ako s ňou pracovať
  • Je možné každé manželstvo zachrániť?
  • Kedy je lepším riešením rozviesť sa alebo žiť v odlúčení?
Manželia Baginovci: Občas chce manželom zachrániť vzťah okolie viac ako oni samiKaždý mesiac prinášame v tlačenom Slovo+ tie najkvalitnejšie články a najzaujímavejší obsah, ktorý si môžete vychutnať doma a s vôňou papiera v modernej grafike. Objednajte si tlačené Slovo+ domov, pomôžete nám zachovať projekt Slovo+ a dostanete navyše úplne zdarma aprílový výtlačok do vašej schránky priamo z redakcie.
Získajte bezplatne aprílový výtlačok, kde nájdete aj tento článok, tu. (Je potrebné oň požiadať mimo nového predplatného).

 

 

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00