Manželia Evka a Peter Kamidrovci: Tak ako On, aj my sme tvorcovia

Manželia Evka a Peter Kamidrovci: Tak ako On, aj my sme tvorcovia
Využiť digitálny svet na evanjelizovanie – toto pozvanie od Pána sme sa rozhodli prijať. Založili sme si blog a youtube kanál. Túžime spoločne aj cez tento priestor prinášať ľuďom evanjelizačné videá a obohacovať ich článkami a obsahom, ktorý si môžu vytlačiť a nechať sa ním povzbudiť. Sme manželia Evka (26) a Peter (27) Kamidrovci a snažíme sa šíriť Božie kráľovstvo v online svete.

Evka: Pochádzam z rodiny, kde som bola odmalička vedená ku viere. Vyštudovala som Technickú univerzitu v Košiciach, odbor informatika, aktuálne som na materskej dovolenke, inak pracujem ako programátorka. Slúžim v spoločenstve MaranaTha v Prešove pre ženy – zapájam sa do príprav konferencie pre ženy, modlitieb žien, duchovnej obnovy pre ženy a v rámci technickej služby. Veľmi rada niečo tvorím – či už digitálne, alebo manuálne.

Peter: Podobne ako Evka, aj ja som bol vedený k viere už od detstva. Vyštudoval som Strednú priemyselnú školu drevársku. Som nadšencom technológií a dobrého jedla. Manželmi sme tri a pol roka a máme dve dcéry.

 

Manželia Evka a Peter Kamidrovci: Tak ako On, aj my sme tvorcovia

 

SPOLOČENSTVO JE NÁŠ DOMOV

Evka: Bližšie k Bohu som sa dostala vďaka svojej škole. Chodila som na osemročné Evanjelické gymnázium, kde ma spolužiačky pozvali na ich stretnutia mládeže a mne sa tam zapáčilo. V tej dobe sa ma dotkli asi najviac kamarátstva, ktoré tam začali vznikať, ale veľmi ma zaujímalo aj štúdium Biblie. Ježiša som prijala za svojho Pána asi v štrnástich rokoch. Neskôr som spoznala na stretnutiach mládeže chlapca, ktorý mi splnil taký môj malý sen.

Keďže som katolíčka a u nás v triede celkom často prebiehali nejaké katolícko-evanjelické súboje, chcela som ísť na katolícke stretnutie mládeže, pozrieť sa, ako to tam vlastne vyzerá. Veľmi som si hľadala svoje miesto. Nepoznala som však nikoho takého, kto by tam chodil, alebo kam by som vlastne mala ísť. Spomínaný kamarát ma na jedno také stretnutie zavolal – bol to Alfa kurz pod vedením spoločenstva MaranaTha v Prešove, kde som aj spoznala svojho manžela, prešla mnohými formáciami a postupne sa zapojila do rôznych služieb.

Katolícke stretká boli pre mňa aj trocha zvláštne, pretože keď som chodila na evanjelické stretká, stále sme rozoberali nejaké state z Biblie, mala som aj skupinku, kde sme sa tiež snažili ísť dosť na hĺbku. Keď som prišla „k svojim“, zdalo sa mi, že katolíci veľmi málo čítajú Božie slovo, teda takmer vôbec. V rámci toho kurzu sme mali „Alfa deň“, kde prišli prednášať rôzni hostia a vrcholom dňa boli modlitby chvál s modlitbami príhovoru, keď som pri modlitbe zacítila moc Ducha Svätého, ako keby mi dovtedy niečo v živote chýbalo. Napokon som sa v tomto spoločenstve udomácnila, našla som v ňom svoju duchovnú rodinu, ktorá mi veľmi pomáha v duchovnom raste, ale aj v bežnom živote. Je to super, keď sa môžete poradiť o manželstve, modlitbe, výchove detí, ťažkostiach alebo hoci aj o varení s niekým na rovnakej vlnovej dĺžke.

 

Manželia Evka a Peter Kamidrovci: Tak ako On, aj my sme tvorcovia

 

Peter: Na mojej ceste obrátenia mal podiel môj spolužiak zo strednej školy. Pri nástupe na strednú školu som zažil šikanu a spustilo to u mňa psychické problémy. Dostalo sa to do takého štádia, že som svoje stavy musel tlmiť liekmi. V druhom ročníku som bol vybraný zúčastniť sa zahraničnej stáže v Česku. Tam som spoznal staršieho spolužiaka, ktorý mi hovoril o Bohu, o tom, aký je. Po dlhšom rozhovore sa opýtal, či sa môže za mňa pomodliť. Usmial som sa a povedal mu: „Otče náš naviac môže vždy padnúť vhod.“ On sa usmial tiež a povedal: „Sadni si.“ Začal sa za mňa modliť modlitbu príhovoru a vtedy som zažil, ako ma Boh miluje.

Môj život sa vtedy razom zmenil. Dostal som od neho pozvanie na duchovnú akciu s názvom „Letné šialenstvo“, ktorej som sa aj zúčastnil. Medzitým organizovalo spoločenstvo MaranaTha Alfa kurz a na Alfa dni som zažil úplné oslobodenie od depresií a stavov úzkostí. Bolo to pre mňa také nepochopiteľné, že keď som sa vrátil domov, zobral som si poslednú tabletku antidepresív a dodnes som už žiadnu neužil. Boh mi daroval slobodu. Vďaka tejto osobnej skúsenosti slúžim v evanjelizačnej službe spoločenstva MaranaTha a hovorím mladým ľuďom o tom, že Boh má aj na túto situáciu riešenie.

 

Manželia Evka a Peter Kamidrovci: Tak ako On, aj my sme tvorcovia

 

CHCEME PRINÁŠAŤ POKOJ A RADOSŤ

Evka: Blog a youtube kanál sme si založili v roku 2019. Nebol to pre nás žiaden problém, obaja máme radi technológie. Predchádzalo tomu však dlhé rozhodovacie obdobie. Peťo často pozeral videá rôznych youtuberov a potom na pozeranie stiahol aj mňa. Ja som mu často tých youtuberov kritizovala. Niekedy som videla len pár sekúnd z videa a hneď som skonštatovala, že je to odpad.

V tom čase som veľmi pociťovala, že sa sociálnymi sieťami šíria falošné správy, samé negatívne komentáre, osočovanie, nadávky, neslušné vtipy, a tak som si vypla všetky príspevky na facebookovej nástenke. Preto keď Peťo za mnou prišiel s tým, že má túžbu nahrávať videá, najprv som naňho krivo pozerala… a povedala som mu, že sa budem za to modliť. Vtedy mi Boh pripomenul, že už na strednej škole som si chcela založiť blog, a začal mi ukazovať, čo všetko by sme takto mohli robiť pre Božie kráľovstvo. Určili sme si tri kategórie, ktorým by sme sa chceli venovať, a tými sú: travel/cestovanie, God/Boh a family/rodina.

Peter: Vo svojom voľnom čase som si vždy rád pozrel nejaký vlog. Na začiatku mi nezáležalo na tom, či ma obohatil, alebo nie. Pozeral som youtuberov, ktorí boli úspešní, no všetko to bolo len také pozlátko… Keď som už reálne chcel založiť youtube kanál, neodradilo ma ani to, že Evka z toho nadšená nebola. Jej postoj ma však upriamil na podstatu a začal som sa modliť, ako by som to mohol urobiť.

Boh vo mne zapálil túžbu po digitálnej evanjelizácii. Bol som si vedomý toho, že nemám dostatočnú skúsenosť s prácou s videom, ale vedel som, že aj túto slabosť si Boh môže použiť na dobré. Po natočení pár videí v snahe zistiť, ako to celé funguje, som začal mať pochybnosti, či to bolo pre nás správne rozhodnutie. Mal som potrebu ísť na duchovný rozhovor. Tam som dostal uistenie. Modlili sme sa spolu s kňazom a Boh sa k tomu priznal. Na našom kanáli je dnes už nahratých niekoľko videí a po všetkých tých pochybnostiach sa teším, že ma Boh v tomto posúva a dal mi slovo, ktoré si každý deň pripomínam: „Tak ako On, aj my sme tvorcovia.“ Niekedy rozmýšľam nad tým, či to, čo robíme, nie je trápne, a vtedy si poviem, že keď to osloví a povzbudí čo i len jedného človeka, tak to má zmysel.

 

Manželia Evka a Peter Kamidrovci: Tak ako On, aj my sme tvorcovia

 

Evka: Mňa veľmi oslovila na Instagrame jedna slečna iného vierovyznania zo zahraničia, ktorej profil bol plný svedectiev a Božieho slova, dokonca rozdávala mladým ľuďom Biblie len za poštovné a vyrábala aj denníky ako pomôcku pre začínajúcich kresťanov. Predtým som čítala rôzne knihy o evanjelizovaní a vždy som si povedala, že toto ja nedokážem. Z mojej introvertnej povahy totiž vyplýva, že sa s novými ľuďmi neviem rozprávať – a o to horšie, keď sa stretnem s introvertom, nastane medzi nami hrobové ticho. (smiech) Vnímala som však, že práve táto doba internetu je mojím prostriedkom na evanjelizáciu. Na internete ľahko nájdete zlomených a zranených ľudí a ľahšie sa vám zdôveria. Tak mi Boh kládol stále na srdce prinášať ľuďom cez sociálne siete pokoj a radosť, preto sa na sieťach nikdy nevyjadrujeme na žiadne kontroverzné témy, ale snažíme sa prinášať radostnú zvesť evanjelia.

„Duch Pána je nado mnou, lebo ma pomazal, aby som hlásal evanjelium chudobným. Poslal ma oznámiť zajatým, že budú prepustení, a slepým, že budú vidieť; utláčaných prepustiť na slobodu a ohlásiť Pánov milostivý rok.“ (Lk 4, 18 – 19)

Začala som pre ľudí vyrábať rôzne pomôcky k duchovnému životu. Na našom blogu môžete nájsť kategóriu Printables, čo v preklade z angličtiny znamená veci na vytlačenie. Nájdete tam napríklad modlitebný denník, adventné kartičky, ale aj veci bežného života, ako je kalendár na rok 2021 alebo rozvrh pre viacdetné rodiny. To všetko je voľne k dispozícii na stiahnutie.

Minulý roku ma Peťo presvedčil, aby som urobila pôstnu výzvu Exodus90 pre ženy – bolo to večer pred jej začiatkom. Zapojil sa do nej rekordný počet žien. Inšpirovala som sa spoločenstvom Efata a mužskou verziou tejto výzvy. Tento rok som na prípravu mala viac času, niektoré veci som zmenila a viac prispôsobila aj nám, matkám, aby podnety, čo vo výzve sú, dávali zmysel aj slobodným, aj vydatým. Verím, že táto výzva mnohým ženám prinesie v živote veľké ovocie.

 

Manželia Evka a Peter Kamidrovci: Tak ako On, aj my sme tvorcovia

 

3 kroky, ktoré nám pomáhajú na ceste viery:
  • Spoločenstvo – miesto, kde môžeme duchovne rásť a slúžiť Bohu.
  • Modlitba – osobný čas s Bohom, spoločná modlitba ako manželia a modlitba s deťmi.
  • Manželské stretko – priestor na zdieľanie života viery, ale aj bežného života.

 

Inšpirujte sa na stránke Evky a Peťa

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00