TOP

Manželia Valachovci: Čistota pre nás znamená milovať jeden druhého nesebeckou láskou

Hovoriť o predmanželskej čistote im nie je cudzie. Chodia o nej prednášať a svoje poznatky už zapísali aj do knihy. Odpovedali nám tak otvorene a úprimne aj vo veci čistoty v manželstve? Sonka (26) a Lukáš (27) Valachovci, ktorých okrem manželstva spája viera, spoločenstvo SP a služba mladým.

Ako dlho ste manželia?

Tri roky.

 

Ako ste sa spoznali a aká bola vaša cesta k manželstvu?

Lukáš: Spoznali sme sa ešte ako stredoškoláci a začali sme spolu chodiť pomerne skoro, keď Sonka mala pätnásť a ja šestnásť. Po siedmich rokoch chodenia sme sa zobrali. Nemali sme v úmysle spolu chodiť tak dlho, ani to teraz nikomu neodporúčame. Je to však súčasť nášho príbehu a sme za tie roky chodenia vďační.

 

Darilo sa vám rešpektovať predmanželskú čistotu?

Sonka: Od začiatku vzťahu sme boli rozhodnutí ju zachovávať. Bol to boj a dalo by sa o tom veľa rozprávať, ale v skratke áno, darilo sa nám to.

 

 

Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli prednášať a svedčiť o predmanželskej čistote?

Sonka: Už na našej svadbe sme cítili, že Boh si veľmi váži náš zápas a úsilie o predmanželskú čistotu. Postupne sme ako manželia pocítili túžbu po spoločnej službe. Každý máme vlastné záujmy a slúžime inak. Chceli sme to zmeniť, a tak sme sa začali spoločne modliť a pýtať sa Otca, ako môžeme spoločne slúžiť. Čo môžeme priniesť svojmu okoliu ako manželia? Boh nám odpovedal postupne, ale veľmi konkrétne. Dostali sme pozvanie spraviť workshop na mládežníckom tábore. Rozprávali sme o identite muža a ženy. Neskôr nás pozvali prednášať na tému predmanželskej čistoty na jedno väčšie podujatie. Zaujímavú úlohu v tom zohral aj váš šéfredaktor Martin Ližičiar, ktorý nám ponúkol priestor na písanie článkov na túto tému. Pochopili sme, že za sedem rokov chodenia v nás Boh spravil veľa vecí a pozýva nás, aby sme si ich nenechali pre seba, ale podelili sa o ne a povzbudili mladých, aby Bohu odovzdali aj túto časť svojho života. Prešli dva roky a my sme sa v našom živote znova posunuli ďalej. Pocítili sme túžbu po tom, aby sa mladí mohli inšpirovať naším príbehom s tým, že ho budú mať kedykoľvek poruke. Preto sme naše články a prednášky zhrnuli do knihy.

 

Akú ste mali spätnú väzbu na túto službu?

Sonka: Reakcie boli veľmi dobré. Samozrejme, našlo sa aj pár ľudí, ktorí s nami nesúhlasili. Boli sme však radi, že sme s nimi mohli diskutovať a oni boli ochotní počúvať. Veľmi veľa mladých nám však povedalo alebo napísalo, že aj oni sa snažia žiť v čistote a náš príbeh ich povzbudil. Ozývajú sa nám aj na sociálnych sieťach. Niekedy chcú radu, inokedy modlitbu… Dokonca, raz nás v Prahe zastavili rodičia s deťmi a poďakovali nám za naše články. Veľmi sa z toho tešíme, lebo vidíme, že chvíle, keď sme bojovali v predmanželskej čistote, si Boh použil.

 

 

Vstupovali ste do manželstva s tým, že viete, aká je náuka Cirkvi o čistote v manželstve? Nemali ste v tom nejasnosti?

Sonka: Áno, náuku Cirkvi sme poznali a myslím si, že nebolo nič také, čo by nám bolo vyslovene nejasné.

 

Odkiaľ ste vedeli, čo všetko bude manželská čistota od vás vyžadovať?

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre