Miluj ju vášnivo, ako ja milujem Cirkev…

Miluj ju vášnivo, ako ja milujem Cirkev…
Pane, mám vážnu prosbu: neviem podnietiť vo svojej manželke oheň, neviem dosiahnuť, aby ma milovala celým srdcom. Aby myslela len na mňa. Aby bol jej pohľad taký žiarivý, že si ho všimnú všetci okolo (áno, aj muži), a aby patril iba mne. Lebo v ňom bude všetko, po čom túži moje srdce. Ako to mám urobiť?

Je to v podstate jednoduché. Ja ten recept poznám. Miluj ju viac, ako si zaslúži a ako si myslí, že môže od teba dostať. Vieš, je veľmi citlivá a sebakritická a len tvoja šialená, odvážna láska ju presvedčí, že si nemusí nič zasluhovať.

Nie, nie je dokonalá. Niekedy je taká nepochopiteľná, až ti puká tvoje pragmatické srdce. Chceš jej rozumieť, ale ona ti to nevie vysvetliť a ty si zmätený. Čo s ňou urobiť? Racionálne riešenie je mimo hry. Aj keď si unavený, objím ju. Nežne, nezištne. A v tom objatí jej povedz, že ju práve takúto miluješ.

Robí chyby. Možno by si si inak predstavil výchovu vašich detí, vzťah so svokrovcami či so susedmi. Možno nie je príliš poriadkumilovná ako kolegova žena, možno má pár kíl navyše, príliš telefonuje s kamarátkami a nedodržuje dohody a časy príchodov, keď sa niekam vyberie. Buď veľkodušný v láske a nevyčítaj. Len ju znovu objím a povedz jej ticho do ucha: Veľmi si mi chýbala, láska!

Odpúšťaj prvý! Aj keď možno nebola chyba na tvojej strane, ponúkni zmierenie a tichú modlitbu za pokoj. Ak ju dobre poznáš, vieš, že ju trápia pocity viny a nevie sa z nich vymotať tak rýchlo ako ty s tvojím pragmatickým srdcom. Pomôž jej znovu získať istotu, že je milovaná, aj keď pochybí – a to potrebuje počuť od teba v slovíčku: Odpúšťam… Odpusť…

Očisti ju svojím pohľadom lásky, všetko to, čo iným (a občas tebe) možno kole oči. Lebo láska obrusuje hrany, robí nás krajšími a lepšími. Obetuj svoj čas, aby mala čas ona. Hoci miluje starať sa o teba a vaše deti aj domácnosť, potrebuje mať čas byť sama sebou – a mať istotu, že zatiaľ je postarané o všetko drahé. Aj keď nebudeš na futbale, urob to.

Hovor s ňou. Nielen o tom, čo ju poteší. Hovor s ňou o tom, aké pocity vyvoláva v tebe jej prítomnosť. Hovor s ňou o Božích veciach – pretože potrebuje od teba počuť, ako ti horí srdce pre Boha.

Miluj ju viac ako sám seba. Daj jej prvé miesto v tom, čo potrebuje – počnúc masážou šije a končiac novými šatami, aj keď sa ti zdá, že už ich má veľa. Opatruj ju citlivejšie ako sám seba. Ja viem, že ty šialene rád spíš a leňošíš; ona sama si to nedopraje. Urob jej kúpeľ s ružovými lupeňmi (rastú v záhrade, za vaším domom, majú červenú a ružovú farbu). Daj jej tam obľúbenú knihu. A čas. Medzitým sa postaraj o deti.

 

Miluj ju vášnivo, ako ja milujem Cirkev…

 

Zisti, po čom túži, a potajomky jej plň sny.

Poznáš jej koníčky a vieš, po čom dlho, od detstva túži? Možno to ani nestojí veľa peňazí… len čas a tvoj vklad. Počúvaj ju a povzbudzuj. Otvor jej priestor na to, aby mohla hovoriť o svojom vnútri úplne najtajnejšie veci. Vezmi ju raz za čas preč: s tajomným úsmevom jej urob rande kdesi, kde nepočuť deti a nevidno neumytú horu riadu. Nezabudni sa pritom pekne obliecť a dať si dezodorant – lebo ona ti za to stojí!

Žehnaj jej! Denne, v tichu, cez SMS či mail, do telefónu. Všade o nej hovor nahlas ako o najúžasnejšej, najkrajšej, najmilšej a najlepšej žene. Hovor to aj pred ňou samou, chváľ sa tým, čo máš pred sebou, a ďakuj za to Bohu.

Uvidíš: srdce tvojej ženy začne horieť neuveriteľným ohňom. Skrásnie. Nebude na nej vidno žiadne vrásky ani žiadne chyby. Lebo oči tvojej lásky, jazyk tvojej lásky ju urobí nádhernou vo všetkých ohľadoch.

Všetko toto sa stane, ak budeš ty pre svoju ženu darom. Taký, aký si, s tým, čo dokážeš, čo ju na tebe fascinovalo od prvého pohľadu. A ver: napriek všetkým omylom a pádom bude tvoja žena to najlepšie, čo môžeš mať – a nikdy nestratí vášnivú iskru, charizmu a krásu. A to iba preto, ak sa jej ty daruješ prvý. Nemaj obavy: bude o tebe rozprávať iným s radosťou a všetkým povie o tvojej starostlivosti a láske… a bude sa ponáhľať domov nie preto, lebo ty si povedal čas návratu, ale preto, lebo sa ťa nebude vedieť dočkať. A nebude toľko volať kamarátkam, ale bude veľa hovoriť s tebou. Nebude sa báť utratiť z posledných desať eur na účte päť za šaty, lebo bude vedieť, že sa nasýtiš pohľadom na nádhernú ženu. To, čo sa bude diať medzi vami dvoma v samote… si domysli.

 

Pane, ako to všetko tak presne vieš? Veď… si nikdy nebol ženatý.

V tvojom ponímaní nie: ale presne takouto láskou milujem Cirkev. Rovnako ako o tom hovorí Pavol: „Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu, aby ju posvätil očistným kúpeľom vody a slovom, aby si sám pripravil Cirkev slávnu, na ktorej niet škvrny ani vrásky ani ničoho podobného, ale aby bola svätá a nepoškvrnená. Tak sú aj muži povinní milovať svoje manželky ako vlastné telá. Kto miluje svoju manželku, miluje seba samého. Veď nik nikdy nemal v nenávisti svoje telo, ale živí si ho a opatruje, ako aj Kristus Cirkev, lebo sme údmi jeho tela. Preto muž zanechá otca i matku a pripúta sa k svojej manželke a budú dvaja v jednom tele. Toto tajomstvo je veľké; ja hovorím o Kristovi a Cirkvi. Ale aj vy, každý jeden nech miluje svoju manželku ako seba samého. A manželka nech si ctí muža“ (Ef 5, 23-32).

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00