Návod na použitie

Návod na použitie
A tak sa znovu vraciame k manuálu od Výrobcu. Na kolenách či len tak v premýšľaní listujeme v tom, čo nám dal k dispozícii. Často sa zastavíme hneď na začiatku. Je tam totiž napísané (v preklade, našou technickou rečou): „Zaobchádzať s maximálnou láskou! Najlepšie takou, akú mám ja!“ Teda nežne, jemne, citlivo, vnímavo, s počúvaním, s prijatím, s prejavom lásky a blízkosti, odpúšťajúco, dávajúc šancu, chápavo, no pevne, zodpovedne, zmysluplne…

„Práčka sa zasekla, mami, čo s tým?“ Vzdychnem si. Tieto okamihy nemám rada, zacyklia a spomalia celú mašinériu domácnosti, takú načasovanú (v dobrom, že?). Práčka, ktorá práve neperie, iba vyhodí číselný kód. A to je ešte fajn, keď aspoň vyšle signál, čo jej je.

Horšie je to s mixérom, ktorý po dvoch dňoch od posledného použitia jednoducho iba vrčí. Nože sa neotáčajú. Rovnako ako môj drahý dva týždne sedí nad tajomstvom vzťahu (či skôr trucu) ovládača a nového televízora. Zrazu si nesedia.

Vždy vtedy treba siahnuť po manuáli a dať tomu čas. Čo je to za číslo na displeji práčky? Aha… takže… treba vyložiť časť bielizne, deti jej tam naložili priveľa. Čo bude so štrajkujúcim mixérom, to sa dozviem (možno) zajtra. A televízor je na polceste návratu (možno späť do obchodu).

Sedíme nad nimi všetci. Niekedy hneď, ako čosi nové pribudne, niekedy až potom, keď nastane problém. Hľadáme, ako to má vlastne fungovať a čo sa mohlo stať. Ako to zachrániť? Dá sa to vôbec? Či treba servis? Niekedy je to pokus – omyl. Ale hľadanie toho, ako má čo správne fungovať, aby nám to dlho slúžilo, neprestáva. Boli by sme hlúpi, ak by sme to tak nerobili.

Škoda, že sa tak nestaráme o svoje vzťahy. O seba samých. O to, ako citlivo, pozorne vnímať špecifiká „výroby“ a „nastavenia“ harddisku každého jedného z nás.

Hej, je to trošku náročné. „Produkcia“ je síce veľmi podobná a „technicky“ známa. No tie vnútorné detaily nás niekedy privádzajú do vývrtky! Niekedy na to stačia dve deti, rovnako dievčatá, v zásade aj rovnakej povahy. A ako často mám chuť povedať: „Amen, ja už balím! Toto nedávam!“ Nie je možné použiť rovnaký manuál na obe. Nefunguje to. Pri tom, čo jednu naštartuje, druhá exploduje. A to sú len deti.

Keď tak pozriem na nás dvoch, škrabem sa za uchom. Naše detaily rozdielov v nastavení muža a ženy, prejavení pocitov, vnímania vecí… nás niekedy miesto zjednocovania a ťahu na bránu delia, rozbíjajú… až zabíjajú. (Slovami.) Ako dať dokopy sústavne bežiaci stroj s presne logicky usporiadanými ozubenými kolieskami môjho drahého s tým  nepredvídateľným vlnením raz stúpajúcej a raz klesajúcej hladiny môjho ženského ja, takého závislého od poryvov vetra, spánku, PMS, posledného telefonátu, prečítanej knihy a vypočutého rozhovoru našich detí?

A tak si stále prídeme ako v servise. Alebo minimálne ako na gauči nad návodom na použitie človeka menom X. Všetko stojí, nič nefunguje, teplo sa stráca, počuť neprirodzené zvuky. Hľadáme, kde sa stala chyba. Niekedy to zlyháva na pocite, že sa to (teda on) pokazilo samo. Lenže vždy je tu nejaké to chybné „stlačenie“ či manipulácia. Priznať si omyl a zlyhanie uľahčuje riešenie a rýchlosť nápravy.

A tak sa znovu vraciame k manuálu od Výrobcu. Na kolenách či len tak v premýšľaní listujeme v tom, čo nám dal k dispozícii.

Často sa zastavíme hneď na začiatku. Je tam totiž napísané (v preklade, našou technickou rečou): „Zaobchádzať s maximálnou láskou! Najlepšie takou, akú mám ja!“ Teda nežne, jemne, citlivo, vnímavo, s počúvaním, s prijatím, s prejavom lásky a blízkosti, odpúšťajúco, dávajúc šancu, chápavo, no pevne, zodpovedne, zmysluplne…

Hm.

Asi musím túto prvú vetu napísať kamsi na stenu, bez ohľadu na vintage interiér.

Mám také tušenie, ba až istotu, že toto radikálne zníži výskyt prílišných (elektrických) skratov, (hlasových) výbuchov, (vzájomných) nedorozumení, (pravdepodobnosť) neodpustenia na minimum.

Tuším, že to za to stojí. Lebo ma nebaví furt opravovať a furt „hasiť“ poruchy medzi nami. Navyše, vzniknuté zo zlého užívania cennej osoby toho druhého.

Tuším, že ten manuál musím čítať denne. Stokrát, aj viac. V každej situácii, keď predo mnou stojí tak precízne a jedinečne vytvorený originál, taký citlivý na lásku.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00