TOP

Nemusí byť všetko dokonalé, môže to byť lepšie!

V každodennej nedokonalosti skrýva Boh niečo lepšie. Ponúka nám plnosť, ktorú si sami nedokážeme predstaviť ani vysnívať. Rovnako je to s predstavami o dokonalom vzťahu a ideálnom partnerovi.

Najčastejšie mi moje modlitby i skúsenosti s prosbami pripomínajú obrázok, kde stojí dievčatko držiace malého medvedíka pred Ježišom. „Ale ja ho ľúbim,“ vraví mu ako odpoveď na vystretú ruku, ktorá od neho žiada preň v tej chvíli najvzácnejšiu vec. Ach, keby vedelo, že Ježiš drží za chrbtom medvedíka, ktorého bude ľúbiť ešte viac!

Podobne je to s modlitbami za nášho životného partnera. Pamätám si, že ešte na základnej škole nám naša katechétka na hodinách náboženstva približne v ôsmom ročníku odporúčala začať sa modliť za nášho budúceho manžela. Prišlo mi to nerealistické, je to predsa veľmi ďaleko… ale skúsila som. Počas strednej školy som v tejto praxi pokračovala aj vďaka saleziánskym stretkám a postupne som k tomu viedla aj mne zverené dievčatá.

Na takejto prosbe či modlitbe nie je, samozrejme, nič zlé. Po čase som však spozorovala, že kým sa neustále modlím za to, aký by mal byť môj partner (a to už som bola aj vo vzťahu), zabúdam na to, aby som sa modlila za seba: Ako mu môžem byť lepšou priateľkou, neskôr manželkou? Podvedome som sa snažila „naprojektovať“ si ideálneho partnera. Čítanie kníh, článkov, debaty s priateľmi o tom, ako by mal vyzerať ideálny vzťah či partner – to všetko viedlo k tomu, že namiesto toho, aby som sa učila milovať a prijímať človeka takého, aký je, snažila som sa o dosiahnutie ideálu.

 

REALITY CHECK: Ideál neexistuje.

REALITY CHECK 2: Keď už si myslíš, že to nemôže byť lepšie – môže.

REALITY CHECK 3: Keď si myslíš, že je všetko priam ideálne, príde pád. A ten bolí.

 

Rozdielne, a predsa podobné závislosti

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre