Nielen Halloween: Párty či oslavy Všetkých svätých pripomínajú, že môžeme byť tiež svätými

Nielen Halloween: Párty či oslavy Všetkých svätých pripomínajú, že môžeme byť tiež svätými
Svätý František, Martin, Páter Pio, svätá Klára, Terézia, či Alžbeta… Myslíte si, že ich je možno stretnúť iba v našej nebeskej domovine? Nie je to úplne tak. Mnohé deti z celého Slovenska aj týchto svätcov a svätice stretli na Párty Všetkých svätých alebo podobne ladených akciách.

Napríklad škôlkari z Materskej školy sv. Lujzy v Ružomberku si na začiatku novembra urobili „Oslavu dňa Všetkých svätých“. V tento deň deti do škôlky prišli prezlečené za svojho obľúbeného obyvateľa neba. Ak náhodou také oblečenie nemali, stačilo, aby doniesli len jeho životopis s obrázkom, prípadne aj atribúty, s ktorými je spájaný.

S kreatívnou myšlienkou, ako osláviť svätých, prišla zastupujúca riaditeľka škôlky Júlia Nemčíková. „Náhodou som si na webovej stránke inej škôlky prečítala oznam o Oslave dňa všetkých svätých. Mojim kolegyniam aj mne sa tento nápad zapáčil, preto sme neváhali a ponúkli ho rodičom našich detí,“ hovorí a dodáva, že oslavu si neužili len ich zverenci, ale aj rodičia. „Naozaj nás veľmi milo prekvapili svojou kreativitou,“ potvrdzuje jej slová Patrícia, jedna z pani učiteliek zo škôlky. „Boli vynaliezaví pri prevedení a v snahe o autentickosť pri zobrazovaní svätcov,“ usmieva sa. Samotné deti sa podľa jej slov z preoblečenia tešili a veľmi si nezvyčajný deň užili.

 

PRIPOMENULI SME SI, ŽE SVÄTÍ BOLI ĽUDIA AKO MY

Materská škola sv. Lujzy má tri triedy. Každá si na oslavu pripravila rôzne aktivity. Nechýbalo hádanie, akého „nebešťana“ deti predstavujú podľa ich oblečenia alebo rekvizít, či návštevu po iných triedach, aby sa všetci „svätí“ mohli stretnúť a vidieť. „Hlavným posolstvom našej oslavy bolo pripomenutie, že všetci svätí boli ľudia ako my a my môžeme byť ako oni,“ hovorí pani riaditeľka Júlia a dopĺňa, že to potrebujú nielen deti, ale aj dospelí.

Iným spôsob si čas so svätými užili v Šamoríne, kde miestne rodinné spoločenstvo v spolupráci so šamorínskou farnosťou zorganizovali „Párty Všetkých svätých“. Prvá takáto párty sa tam konala ešte v roku 2016 pod vedením vtedajšieho kaplána Tomáša Krampla. Od neho pochádzajú tiež všetky materiály a inšpirácie potrebné na zorganizovanie tejto udalosti. „Hlavnou myšlienkou našej Párty bolo „Každý môže byť svätý,“ hovorí jedna z jej organizátoriek Martina Mikulášová a pokračuje opisom, čo sa na takej párty vôbec robí: „Začínali sme tancami a predstavovaním svätých v maskách. Potom prišlo na rad „nebeské občerstvenie“, sladké a slané, pripravené rodičmi detí a dobrovoľníčkami z farnosti. Nasledovali jednoduché súťaže pre menšie deti, napr. hľadaj kľúč sv. Petra, nakŕm ovečku sv. Jozefa, triafaj Goliáša spolu s Dávidom. V pôvodnom scenári bola tiež svätá omša pre deti pri sviečkach, ale bohužiaľ tú sme z organizačných dôvodov tento rok nestihli. Potom nasledovala práca detí v skupinách pri jednotlivých stanovištiach týkajúcich sa života Panny Márie.“ Deti v Šamoríne tiež zažili radosť pri tanci a spoločenstve ako svätí, modlitbu pri sviečkach ako svätí a hodovanie ako svätí. Taktiež si potrápili hlavy nad úlohami o Panne Márii a naučili sa niečo o množstve svätých v našej Cirkvi.

Nielen Halloween: Párty či oslavy Všetkých svätých pripomínajú, že môžeme byť tiež svätými
Snímka: archív Materskej školy sv. Lujzy

 

DETI POTREBUJÚ ZMYSLUPLNÚ ZÁBAVU V KRESŤANSKOM ŠTÝLE

Na otázku, čo všetko treba na prípravu párty, trojnásobná mama Martina odpovedá, že hlavne ochotu obetovať čas a komfort a tiež zápal pre evanjelizáciu detí. „Keď máte aj podporu pána farára a pána kaplána, chýba vám už len pár detailov, ako sú animátori – u nás slovensky aj maďarsky hovoriaci –, potom jedlo, miestnosť a reproduktor,“ hovorí a dodáva, že je dôležité, aby sme deťom ponúkali aj takéto zmysluplné zábavy v kresťanskom štýle.

Rovnako ako škôlkari v Ružomberku, aj deti v Šamoríne sa aktivite so svätými veľmi potešili. Zaujímavosťou je, že v oboch mestách bola najobľúbenejšou svätou Panna Mária.

Podobné „párty“, či „oslavy“ ešte síce nie sú samozrejmosťou, no mnohé ich verzie sa konali aj v iných farnostiach a škôlkach. Napokon, takéto aktivity nie sú len alternatívou k halloweenskym, karnevalom alebo zábavne stráveným časom. Predovšetkým nám pripomínajú, že všetci môžeme byť svätí a že rovnaká, ba ešte väčšia radosť nás čaká v nebi.

 

Titulná snímka: archív Martiny Mikulášovej

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00