Oficiálne stanovisko vladyku Milana Chautura CSsR

Oficiálne stanovisko vladyku Milana Chautura CSsR

V posledných dňoch sa v médiách opäť začalo intenzívne skloňovať meno košického gréckokatolíckeho eparchu Milana Chautura CSsR v súvislosti s vyslovenými obvineniami z obťažovania. Údajná obeť, Martina O´Connor, prehovorila verejne pre Denník N a opísala, kde, kedy a ako malo v rokoch 1985 až 1992 dochádzať k zneužívaniu.

V denníku Postoj vyšiel približne v rovnakom čase rozhovor s advokátom Matúšom Kanisom, ktorý sa prípadu ujal a zastupuje v ňom pani O´Connor,.

Na sociálnych sieťach i v debatách sa spustila lavína vyhrotených názorov. Tábor #vladykusinedame sa jednoznačne postavil na stranu biskupa, čo však mohlo motivovať niektorých diskutujúcich k vyhrážkam a slovným urážkam údajnej obete. Oproti tejto skupine stoja tí, ktorí neochvejne veria slovám pani Martiny a najradšej by s okamžitou platnosťou vladyku odvolali a nechali zatvoriť do väzenia ako sexuálneho násilníka.

Je pravdou, že v súčasnosti stále prebieha vyšetrovanie – to nikto nepopiera. Akoby však zabúdame na to, že na Slovensku stále platí prezumpcia neviny. Práve z tohto dôvodu vám v plnom znení prinášame oficiálne stanovisko Košickej eparchie a zároveň dávame do pozornosti rozhovor, ktorý vladyka poskytol našim novinám októbri minulého roka.

 

“Vladyka Milan sa nebude vyjadrovať k medializovaným obvineniam, ktoré sa opakujú od jesene minulého roka, aby tým neovplyvňoval prácu vyšetrovateľov a nenarúšal pokojnú atmosféru v spoločenstve veriacich. Všetky stanoviská a potrebné informácie boli už v minulosti k tomuto prípadu zverejnené a poskytnuté z jeho strany zodpovedným úradom.”

 

HELic. Mgr. Martin Mráz,
Tajomník biskupa a tlačový hovorca Košickej eparchie

 

Dovoľme, aby bolo pravde učinené zadosť a aby vyšetrovanie prebehlo v pokojnej atmosfére. Nechajme cirkevné i svetské súdy vykonávať svoju prácu, nestavajme sa do rolí vyšetrovateľov a sudcov, pokiaľ nevidíme všetky kúsky skladačky. Modlime sa za dary Ducha Svätého pre tých, ktorým bol tento prípad zverený.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00