Praktický návod pre kresťanov: Ako sa pripraviť na svadobnú noc

Praktický návod pre kresťanov: Ako sa pripraviť na svadobnú noc
Váš veľký deň sa pomaly (alebo rýchlo) blíži a vy sa začínate tešiť aj na to, čo príde potom. Konečne môžete byť spolu ako manželia a prejaviť si lásku telom! Možno však máte otázky, ktoré sa bojíte opýtať, či očakávania, ktoré vám môžu tento zážitok viac či menej znepríjemniť. Pripravili sme pre vás pár tipov, ako sa dobre pripraviť.
PRIESTOR, ČAS, VYBAVENIE

Na to, aby ste sa mohli uvoľniť, je dôležité súkromie a pohodlie. Ak bývate s rodičmi a neviete si to predstaviť, pokojne si prenajmite izbu v hoteli či penzióne a po svadbe tam strávte prvé spoločné chvíle. Objavovanie v oblasti intimity sa musí diať po vzájomnom súhlase a v atmosfére lásky. Asi ťažko si to vieme predstaviť, keď nám neustále hrozí „zaklopanie“ od svokrovcov, ktorí si myslia, že svadobné ráno je najvhodnejšie na spoločné raňajky. S tým súvisia aj moderné technológie – vypnite si mobily a iné smart zariadenia. Nepotrebujte, aby vám v tej najintímnejšej chvíli začal zvoniť telefón.

Dohodnite sa na tom, kedy vaša „svadobná noc“ prebehne v skutočnosti. Ak budete vašu rodinku plánovať v súlade s prirodzenými metódami plánovania rodičovstva, možno nebude na škodu zariadiť sa podľa odporúčaní tabuľky. Ak chcete s dieťatkom počkať a práve vám budú vychádzať plodné dni, pravdepodobne budete musieť oddialiť aj prvý sex. Možno prídete zo svadby a budete takí unavení, že na sex ani nepomyslíte, a možno naopak – nevydržíte čakať už ani sekundu. Je však dobré porozprávať sa o tom vopred, aby nedošlo ku sklamaniu (jeden sa bude chcieť milovať hneď po príchode do izby a druhý sa chce najprv vyspať a potom mať svadobné ráno).

Pripravte sa na to, že sex je fyzická záležitosť a vyžaduje si aj dostatočnú dávku hygieny, aby ste predišli nežiaducim infekciám a zápalom (tie zvyknú trápiť najmä ženy, ale nevyhýbajú sa ani mužom). Aby ste sa cítili pohodlne, spokojne sa pred aj po osprchujte (môžete už aj spoločne!) a zvoľte si takú spodnú bielizeň, pri ktorej vám nehrozí nežiaduca alergická reakcia (áno, aj to sa môže stať). Majte v zálohe lubrikačný gél alebo kokosový olej, ktoré môžu pomôcť pri nedostatočnej vlhkosti ženy. Niekde poblíž (alebo aj pod sebou) majte uteráky pre prípad, že by ste to nestihli – predčasná ejakulácia je pomerne bežný jav obzvlášť u mužov, ktorí sa so sexom rozhodli čakať až do svadby. Nebojte sa, aj keď to na prvýkrát „nevyjde“, postupne sa to upraví.

Doprajte si čas na predohru, ale nenaťahujte to zbytočne. Samotný akt zvyčajne netrvá dlho, nenechajte sa teda obalamutiť filmovou minutážou. Vyberte si vhodné miesto – pohodlná manželská posteľ je rozhodne bezpečnejšia než gauč, na ktorom sa šmýkajú epedy. Ak je to vaše prvé milovanie, komunikujte, ale s láskou. Je v poriadku ozvať sa – prosím, toto nerob, alebo naopak, áno, toto mi vyhovuje. Pravdepodobne budete spočiatku cítiť ostych či hanbu, ale je to prirodzené a časom sa to bude zmierňovať. Rovnako to môže byť s bolesťou – je mýtom, že milovanie bolí len ženu a iba prvýkrát. Môže byť spočiatku bolestivé aj pre muža, aj pre ženu a môže to chvíľu trvať. Ak by bolesť bola neznesiteľná a trvala aj po viacerých stykoch, oslovte lekára.

 

Praktický návod pre kresťanov: Ako sa pripraviť na svadobnú noc

 

NASTAVTE SI DOBRE EMOCIONÁLNE OČAKÁVANIA

A to je všetko? To kvôli tomu robia všetci taký cirkus? Toto riešia dookola? Môže sa jednoducho stať, že výbuch pozitívnych emócií po prvom milovaní skrátka nenastane a budete sa cítiť rozpačito či zmätene. Je to v poriadku. Ešte len začínate budovať svoju manželskú intimitu a aj to je oblasť, ktorú budete spoločne zlepšovať. Rozprávajte sa, zisťujte spoločne, čo a ako vám vyhovuje. Prečítajte si kvalitnú kresťanskú literatúru o sexe (ak ste katolíci, povinnou jazdou je Radostná zvesť o sexe a manželstve od Christophera Westa alebo Nebojte sa sexu od Xaveryho Knotza) a diskutujte o nej!

Ak si nie ste niečím istí alebo si neviete dať rady, oslovte skúsenejší manželský pár, voči ktorému máte dôveru. Spokojne môžete aj samostatne – žena vedie dialóg so ženou a muž s mužom, alebo ak máte dôveru voči obom, debatujte spoločne. Ak máte pocit, že máte reálne nejaký problém vo fyzickej oblasti, poraďte sa s gynekológom alebo s urológom.

Debatujte aj spoločne o vašich predstavách. Keď sa pripravujete na manželstvo, rozprávajte sa o tom, ako často si predstavujete, že budete mať sex (ono v realite to potom môže vyzerať inak, ale je dobré hovoriť otvorene a vyjasniť si očakávania), ako budete plánovať rodičovstvo a čo v sexuálnej oblasti je pre vás určite neprípustné. Už keď ste manželia, pýtajte sa otázku: Vyhovuje ti náš sexuálny život? Čo by si zmenil/zmenila?

 

DOVOĽTE BOHU VSTÚPIŤ DO VAŠEJ SPÁLNE

Vymodlite si dobrý sexuálny život. Modlite sa už pred svadbou za to, aby Boh vstúpil do vašej intimity a vy ste zakúsili vášeň a plnosť lásky. Nehanbite sa, Boh sex stvoril a chce, aby sme si ho užívali. „Sám Stvoriteľ… ustanovil tiež, aby manželia v tejto úlohe [plodenia] nachádzali rozkoš a šťastie tela i ducha. Manželia teda nerobia nič zlé, keď túto rozkoš hľadajú a tešia sa z nej. Prijímajú to, čo im Stvoriteľ určil. Ale aj manželia sa musia vedieť udržať v medziach správnej umiernenosti.“ (KKC 2362)

Môžete si napríklad spoločne čítať stať z knihy Tobiáš a meditovať o nej, či dokonca sa pomodliť modlitbu z nej: „Keď rodičia odišli a zavreli dvere izby, Tobiáš vstal z lôžka a povedal Sáre: „Vstaň, sestra! Modlime sa a prosme nášho Pána, aby nám preukázal milosrdenstvo a spásu.“ Ona vstala a začali sa modliť a prosiť Pána, aby im daroval spásu. Začali slovami: „Zvelebený buď, Bože našich otcov, a nech je zvelebené tvoje meno po všetky veky vekov! Nech ti dobrorečia nebesia i všetko tvoje stvorenie po všetky veky! Ty si stvoril Adama a utvoril si Evu, jeho ženu, aby mu pomáhala a podporovala ho. Z oboch vzišlo celé ľudské pokolenie. Ty si povedal: „Nie je dobre človeku samému; urobme mu pomoc, ktorá mu búde podobná.“ Teraz si neberiem túto moju sestru z chlipnosti, ale s čistým úmyslom. Zmiluj sa dobrotivo nado mnou i nad ňou, aby sme sa spoločne dožili staroby.“ Nato obaja povedali: „Amen, Amen!“ A potom celú noc spali.“ (Tobiáš 8, 4 – 9)

A ak by ste stále mali pochybnosti, nechate sa inšpirovať Piesňou piesní. Táto kniha má naležité miesto vo Svätom písme a priam povzbudzuje manželov k tomu, aby si lásku vyjadrovali aj telesne a aby v tom nachádzali rozkoš.

Deväť dní pred svadbou sa môžete napríklad pomodliť deviatnik k Duchu Svätému a poprosiť ho, aby vás viedol aj v tejto oblasti.

Osobitou kategóriou sú situácie, keď si jeden alebo aj obaja z páru nesú do vzťahu iné sexuálne skúsenosti. Ak ste o tom ešte nehovorili, počas snúbeneckého času by ste si určite mali vyhradiť čas a priestor aj na túto tému. Môže sa stať, že aj keď ste v aktuálnom vzťahu žili čisto a čakali so sexom až do svadby, samotný akt bude sprevádzaný pokušením myslieť na inú osobu/osoby, prípadne budete mať nutkanie porovnávať. Ak je toto váš prípad, modlite sa (samostatne aj spoločne) za milosť prekonať aj tieto prekážky. Poproste partnera/partnerku o odpustenie alebo vyjadrite ľútosť nad tým, že do manželstva vstupujete už s inou sexuálnou skúsenosťou.

Sex v manželstve je kúskom neba. Netreba ho však brať až príliš vážne, lebo od vznešného k trápnemu je len krôčik. Buďte realisti a optimisti, no nezabudnite sa pripraviť čo najlepšie. Vyhnete sa tak zraneniam a sklamaniam, ktoré by ste museli neskôr naprávať a budete mať vyššiu šancu žiť skutočne spokojný a radostný manželský intímny život.

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00