TOP

Rodina Petrová: Učíme sa smerovať všetky myšlienky k Bohu – aj pri prebaľovaní

Učia sa prežívať život s Bohom v radosti, vďačnosti a odovzdanosti. O svoju cestu viery sa s nami podelila rodina Petrová – Ivan (28), Zuzka (29), Oliverko (4) a Teodorko (3 mesiace) – zo spoločenstva eSPé.

Zuzku vychovávala vo viere odmalička mamina, za čo je jej veľmi vďačná. Napriek tomu, keď mala asi dvanásť rokov, našla si partiu, kde najmä pili a fajčili. Vtedy si myslela, že to znamená byť slobodný – robiť si, čo chce, hlavne to zakázané. Stále verila v Boha, pred písomkami sa modlila, ale keď si ho predstavovala, bol pre ňu niekým neosobným, ďalekým, deduškom na obláčiku.

Zlom nastal počas prípravy na birmovku, keď prišla na stretko s posmešnou myšlienkou, čo jej už len oni chcú povedať, a viedol ho animátor (dnes líder ich spoločenstva), ktorý hovoril o Bohu celkom inak – ako sa ho dotkol, zmenil mu život a chce mať aj s nimi vzťah. Zo zvedavosti začala túžiť po takej zmene, Božom dotyku, ale zároveň bola stále v partii.

Na víkendovke po birmovke mohli ísť na spoveď a prijať modlitbu a ona sa rozhodla, že úprimne vyzná všetky hriechy, pomenuje ich, lebo dovtedy o nich hovorila iba „zaobalene“. Spomína, že to bola veľmi silná spoveď, po ktorej nasledovalo niečo úžasné: „Večer počas modlitieb som zažila, akoby ten neosobný Boh bol zrazu pri mne, a preniklo ma, že on tu vždy bol tak blízko, celý môj život! Zrazu mi dal môj život zmysel.“ Naplnil ju neskutočný pokoj, dôvera a od tej chvíle sa začal jej život meniť. „Odvtedy som sa už nikdy necítila sama. Žijem Božiu prítomnosť – a to, že niekto taký majestátny a zároveň milujúci si ma vysníval a chcel ma tu mať, že sa môžem na neho vo všetkom spoľahnúť, ma napĺňa radosťou!“ vyznáva.

 

 

Ivan so smiechom hovorí, že vyrastal v tradičnej charizmatickej rodine, čo však zistil, až keď zažil svoje vlastné obrátenie a spoznal, že Boh túži mať s ním osobný vzťah. „Dovtedy som chodil do kostola, ale Boh bol vtedy pre mňa veľmi vzdialený a nudný,“ hovorí. Zlom v jeho živote nastal vtedy, keď ho kamarát pozval na stretko v pivnici pod farou, kde sa po omšiach stretávali a modlili.

„Predstavoval som si to ako protialkoholický krúžok z filmov, kde ľudia sedia v kruhu na stoličkách a rozprávajú sa cez trápne ticho, takže som mu povedal, že prídem, ale len preto, aby ma už neotravoval. Samozrejme, neprišiel som.“ Napokon raz zo zvedavosti prišiel a dostalo ho, že videl mladých ľudí rozprávať o Bohu jeho jazykom. Počas modlitieb stáli, dvíhali ruky, čo sa mu najprv zdalo čudné, no neskôr po tom začal sám túžiť.

Neskôr prijal pozvanie na chatu, v rámci ktorej počas modlitieb prišla výzva na odovzdanie života Ježišovi. „Povedal som Bohu, že ak je pravda to, čo o ňom títo ľudia hovoria – že je živý, že má pre mňa dobrodružstvo a veľký príbeh, do ktorého ma pozýva –, chcem to. Postavil som sa na modlitbách, zdvihol som ruky a zrazu ma prenikla veľká ľútosť nad mojimi hriechmi, až taká, že som začal plakať – a plakal som celý večer. Padol mi kameň zo srdca a prenikla ma nesmierna radosť a nádej. Verím, že Boh sa ma dotkol, a to bol ten zlom, keď sa môj život otočil o stoosemdesiat stupňov,“ vyznáva.

 

 

ABY DETI VEDELI, ŽE SÚ MILOVANÉ

Zuzka vyštudovala učiteľstvo v kombinácii náboženská výchova a anglický jazyk na Katolíckej univerzite. Po škole začala učiť na Cirkevnej základnej škole svätého Dominika Savia vo Zvolene, kde bolo miesto a mohla tam aj naplno žiť svoju vieru. Teraz je na materskej, no vraví, že keď učila, bolo pre ňu veľmi vzácne hovoriť deťom o tom, aký dobrý je Boh, a pomáhať im meniť pohľad na seba samých, neustále ich povzbudzovať v tom, že majú hodnotu, sú chcené a milované. „Jednoducho, toto bol môj cieľ, aby deti vedeli, že sú milované nebeským Otcom, že sú vzácne – a aby sa to prejavilo aj navonok ich láskou, úctou a pomocou ľuďom okolo,“ dodáva.

Jej manžel pracuje v projekte Godzone, v ktorom má na starosti marketing. Hovorí, že má skvelý tím, ktorého cieľom je rozširovať hranice Božieho kráľovstva – aby sa o Bohu a jeho láske dozvedelo čo najviac ľudí. „Snažíme sa využívať všetky nástroje, ktoré máme v dnešnej dobe k dispozícii, a to všetko túžime robiť najkreatívnejšie, ako vieme, a to vyžaduje vieru!“ Vidí ovocie v tom, keď im ľudia píšu, ako im Boh zmenil život, urobil zázrak alebo ako ho spoznali ich neveriaci priatelia na niektorej z akcií, ktorú organizovali, prostredníctvom piesne na YouTube alebo živého vysielania na Instagrame a podobne.

Zuzka hovorí, že Ježiš je pre nich naozaj všetkým – Priateľom, Skalou, Oporou, Slobodou a Pravdou. „Je neustále prítomným Bohom, s ktorým riešim celý svoj deň. Či varím, prebaľujem drobca alebo

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre